7m


7m

hyundai

Trabzon’da o binaların yıkımı devam ediyor

Trabzon'da yapımı devam eden, Türkiye’nin en maliyetli şehir içi yollarından biri sayılan Kanuni Bulvarı için yıkım çalışmaları yapılıyor.

Trabzon 24.05.2021, 12:42 24.05.2021, 12:54
Trabzon’da o binaların yıkımı devam ediyor

Türkiye’nin en maliyetli şehir içi yolları arasında gösterilen Trabzon’daki toplam 28 km’lik Kanuni Bulvarı’nın yapımı ile ilgili istimlak edilen binaların yıkım çalışmaları sürüyor.

Kanuni Bulvarı için istimlak edilen edilen binalar yıkılıyor

Trabzon’da 2011 yılında temeli atılan ve önemli bir ulaşım altyapısı olarak planlanan Kanuni Bulvarı’nın 2. kısmında çalışmalar Erdoğdu-Boztepe arasında yoğunlaşırken, çalışma kapsamında Boztepe Mahallesi Cephanelik Sokak’ta istimlak edilen binaların yıkım işleri büyük bir titizlikle sürüyor.
Karadeniz Sahil Yolu’nun Akyazı kavşağından başlayarak, Erzurum yolunun Çağlayan kavşağında son bulacak 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak planlanan Kanunu Bulvarı projesinde 22 köprülü kavşak, toplam uzunluğu 6,8 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve toplam uzunluğu 7 bin 888 metre olan 55 köprü bulunuyor.
Şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası trafiğe hizmet veren Karadeniz Sahil Yolu’nun bugüne kadar 2 bin 439 metre çift tüplü Akyazı Tüneli, Akyazı bağlantılı 444 metre tek tüp tünel ile bin 19 metre uzunluğundaki çift tüp tüneller ve bu yolların sahil bağlantılı yolları 4,5 km, stadyum bağlantılı yolları 4,2 km ve Kanuni Bulvarı 5,8 km olmak üzere yaklaşık 14,5 km yol tamamlanarak trafiğe açılmıştı.
Kanuni Bulvarı bünyesinde yer alan 534 metre uzunluğundaki çift tüplü Bahçecik Tüneli, 673 metre uzunluğundaki çift tüplü Boztepe Tüneli’nde kazı destek çalışmaları tamamlanırken, üst yapı çalışmaları ise sürüyor.

Kanuni Bulvarı için istimlak edilen edilen binalar yıkılıyor

Kanuni Bulvarı için istimlak edilen edilen binalar yıkılıyor


Yorumlar (3)
Ercan 1 yıl önce
Türkiye’nin en pahalı yolları Kanuni Bulvarı dır 50-60 yıldır şehir o kadar plansız ve çirkin büyüdü ki buna bir de coğrafi olumsuzluk eklenince sorunları çözmek için onca bina kamulaştırıldı ve maliyeti de milyarlarca TL tutuyor Bu yıllar önce planlanmış olsaydı çok daha düşük maliyette olacaktı. Şu anda da daha ilerisi için ve tüm köyler için yapılmalı Şahsen çok umutlu değilim.
Mustafa akaydin 1 yıl önce
Trabzona baktığımızda türkiyenin en geri kalmış sehri yapılan yollar trabzonu kurtarmamıştir aksine dar alana sikıştırmıstır .şehri açmak yerine daraltmıştır.Bunun öğüneçek hiçbir tarafı
yoktur.Yapılan bu yol beştaş köyünden geçseydi hem şehir büyüyeçekti hemde buralar zenginleşeçekti buradakı vatantaşlara iş imkanı doğaçaktı hemde yol maliyeti yarı yarıya düşeçekti .Şimdi ise bu yol şehrin içine girdi .Maliyet 2-3 katina çiktı şehir rahatlamak yerine karışiklığa sebeb oldu.3-5 sene sonra buraya yeni bir yol daha lazım olalaçak.Hadi bakalım yine masraf........
Ahmet 1 yıl önce
Evet Türkiyenin en maliyetli yolu tabi. Şehirde ileri dönük bir planlama olmayınca merkeze yakın binalar yüksek maliyetlerle yıkılarak kamulaştırılıyor. Ama gel gör ki yine şehir trafiğine pek faydası olmayacak bir yol inşa ediliyor. Sahil, eski sahil tanjant ve kanuni bulvarı hepsi bir birine 300-500 metre arayla yapılmış ucları birbirine bağlanan kördüğümlü yollar. Şehir içi trafiğin rahatlaması için neden çevre yolu inşaatı yapılmıyor (Ör;Ordu gibi). Haçkalı Baba'dan Yomraya kadar trafik pert. Kaldı ki bu durum pandemi sürecinde okullar kapalıyken, iş yerleri tam kapasite çalışmıyorken böyle. Oy Trabzon Trabzon neler çektin neler daha çekeceksin...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@