banner518

Trabzon’da memurlar bordro yaktı

Trabzon’da meydan parkında toplanan memurlar bordro yakma eylemi yaptı.

Trabzon 15.01.2020, 13:27 15.01.2020, 13:49

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon’da Meydan Parkı’nda toplanan Kamu-Sen’e bağlı memurlar maaş bordrolarını yakarak eylem yaptı.

Bordrolarını yakarak tepki gösteren sendika üyesi memurlar adına açıklama yapan Kamu-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır” dedi.

Dilber konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre, memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK'in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9, mutfak tüpü %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kabusa dönüşmüştür.

Yetkililer enflasyonu bilinçli olarak düşük gösterip memurlarımızı da şok ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedirler. Bu nedenle memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu enflasyon oranı TÜİK'in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir.

Trabzon’da memurlar bordro yaktı

Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019'da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca %46, giyime %33, gazeteye %28, dergiye %51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile %13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. Emeklilerimiz ise neredeyse açlığa mahkum edilmiştir.

TÜİK'in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK'in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK'in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam ile emeklilere yapılan uygulama hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır? Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, olum yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır.

Trabzon’da memurlar bordro yaktıToplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız ve emeklilerimiz, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurlar ve emeklilerimiz ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.

Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler. Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor. Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda... Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor.

Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla Üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında ne Memur maaşına yapılan %4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da %12,3 artmışken, %4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde; Sözleşmeliyi, hizmetlileri yok sayanlar, vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına Üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar, Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden 1 ayı heba edenler bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Trabzon’da memurlar bordro yaktı

Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memura ne söyleyecek acaba? Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına seyirci kalan, tatlı su sendikacıları, doğalgaz faturaları karşısında soğuktan donan memurun karşısına nasıl çıkacaklar? Belli ki onlar dahi, Türkiye Kamu-Sen'in mücadele etmesini bekleyecek.

Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 gün daha heba olmuştur. Çağrımız ve amacımız, Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yıl da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesin çağrısıdır.

Geçtiğimiz yıl, kamu çalışanlarını %4+5'e, emeklileri açlığa mahkûm edenler, bu yıl da %4+4'e ve yine açlığa mahkum ediyorlar. Ey hükümet: is birlikçi sendika görünümle yapı ile Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz, biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz. Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz

Türlü menfaatler için bu kutsal hedeften uzaklaşan çakma sendikacılara, şu dizeleri hatırlatmak istiyorum: "Karacaoğlan der ki her sözüm haktır. Yiğit olmayanın yalanı çoktur. Cehennem yerinde hiç ateş yoktur, Herkes ateşini buradan götürür."

Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır. Hepinize saygılar sunuyorum.”


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (18)
Memur61 5 ay önce
Bir memur olarak yazıyorum. Yaptığınız işin karşılığını alamadığınızı düşünüyorsanız istifa edebilirsiniz. Hiç düşündünüz mü devletten aldığımızın karşılığını devlete ödeyebiliyor muyuz? Yada özelde çalışanlar ile iş ve maaş kıyaslaması yaptınız mı?
Serkan 5 ay önce
trabzon61 rumuzlu vatandaş evlenmeseydin seni zorlayan mı oldu? Gelip burda bez parasından dem vuracağına 3 kuruş maaşla evlilik sorumluluğunun altına hangi akılla girdin? Eşini çalıştır ki ev ekonomisi rahatlasın. Hem hanım çalışmasın hem de ev geçimi sıkıntısı olmasın istiyorsunuz.
? 5 ay önce
kardeşim dolmuş işi yatıyorsa kafana o işi yap sende hemen istifa et....vergindende kurtulmuş olursun ????????
Sersali61 5 ay önce
abi bende seninle ayni fikirdeyim 2002den önce memurlar limon satiyormus ayi cikarabilmek icin. simdi her sene araba degistiren ev yada evler satin alabilen memurlar biliyorum
Trabzonlu61 5 ay önce
kardeş lise mezunu devlet memuruyum yemin olsun aldığım maaş 3bin.. evde 1,5 yaşında çocuk var hanım çalışamıyor.. bin şükür Allaha geçinebiliyorum.. ama senin bez parasından, mamadan, trabzonda dolmuşun kaç lira olduğundan haberin var mı, her ay markete gidince fiyatı artan peynirden haberin var mı? sen hangi kadroda memursun bilmiyorum da bizde durum böyle.. trilyonluk bir dolmuş hattında vergi levhasına takıldı gözüm, adam bir yılda benim bir ayda verdiğim vergiyi vermiş.. memura laf söyleyenler ödedikleri vergiyi konuşup sonra bıdı bıdı yapsınlar
Remzi_1461 5 ay önce
Şu an ki Türkiye'nin ekonomik şartlarına bakarsak en iyi maaş alan memurlardır.Allah gözünüzü doyursun!Devletin kasası boğazınıza mı aksın istiyorsunuz.Asgari ücretli ve düşük emekli maaşı alanların hakkı sizin tarafınıza geçiyor haberiniz var mı??
. 5 ay önce
Bıkmadınız duygu sömürüsünden. Bi tane göbeksiz adam yok. Neyin geçim kaygısı bu
? 5 ay önce
memurlar bordro yaksın......köylü fındığı yaksın....seçimde ne oluyor ?????????????
abdi abi 5 ay önce
kendileri yetkili sendika iken resmi enflasyon % 30 olduğu zamanlarda % 2+2 ye imza atarken neredeydiler...
TANER 5 ay önce
ABDİ ABİ BEY; ONLAR ÖYLE ŞEY YAPMAZ(!) BELKİ DE O ZAMAN DA MEMUR-SEN YAPTI DA BİZİM HABERİMİZ OLMADI(!)
Hamsi 5 ay önce
Bende bir memurum sendika işi cebi doldurma sanatır, hiç bir fonksiyonu yok, bodro yakarak şirin gözükürler utanmadan gülüyorlar eğleniyorlar, memurların maaşları Türkiye şartlarında iyi, maaşa üzülen bu sendikacılar gülüp eğlenmez şükretmek lazım sendikaları kaldırmak lazım
Vedat 5 ay önce
Ya hikâye memurlara ne oluyor kı inanın özel sektörde 1 hafta çalışsınlar devlete derler kı bız maasimizin yarısına razıyız derler hafta sonu tatil bayram tatil sabah 8 akşam 5 öğlen tatil hayatları tatil en az alan 3600 alıyor
taner 5 ay önce
sizi tebrik ediyorum trabzon geneli bu devasa kalabalıkla(!) 22 kişi.... memurların ve tüm çalışanların haklarını arıyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@