banner556

Trabzon’da koronavirüsten 2 kişi öldü, peki cenaze işlemleri nasıl yapılıyor?

Cenaze işlemleri Sağlık Bakanlığı'nın gönderdiği genelgeye uyumlu şekilde gerçekleştiriliyor.

Trabzon 26.03.2020, 14:15 26.03.2020, 15:45
Trabzon’da koronavirüsten 2 kişi öldü, peki cenaze işlemleri nasıl yapılıyor?

Haber61 Haber Servisi

Türkiye’de de etkili olmaya başlayan koronavirüs vakalarının ardından hayatını kaybedenlerin sayısı  59’a yükseldi. Bu noktada Trabzon’da hayatını kaybedenlerin sayısı da 2 oldu.

CANEZE İŞLEMLERİ NASIL YAPILIYOR?

Yetkililerden edinilen bilgilere göre Trabzon’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenaze işlemleri tam bir koordine ile gerçekleştiriliyor. Hayatını kaybeden hasta için Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli koruma kıyafetleri olan bir şoförün kullandığı Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracı temin ediliyor. Gasilhanede ise Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye uygun şekilde tam korumalı görevliler tarafından yıkanılan cenaze defin için naklediyor. Defin işlemleri ise yine bakanlık tarafından koyulan kural gereğince ceset torbası ile gerçekleştiriliyor.

GENELGE NE DİYOR?

Cenaze işlemleri için geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. 
Morg cenaze ve defin işlemlerine ilişkin alınan kararlar şöyle sıralandı:
"Morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin olası-kesin kovid-19 tanısı konusunda bilgilendirilmelidir. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük-yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanmalıdır. Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılmalıdır. Yıkama alanı, yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeniyle 1/10 çamaşır suyu veya klor tablet ile dezenfekte edilmelidir. Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilmelidir. El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır. Birimde kullanılacak olan maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanmalıdır."

'CESET TORBASI İLE DEFİN'
Evde ölüm olması durumunda cenaze işlemlerine yönelik kararlar ise, "Defin işlemleri mevzuat gereği devam etmelidir. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır" şeklinde belirlendi. Defin şekliyle ilgili kararlar ise "Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası-kesin kovid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defni gereklidir. Cenazenin kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanır" olarak belirtildi..


 

Yorumlar (9)
Gokhan 11 ay önce
Davut ne kadar boş adamsin
Mukavim 11 ay önce
Trabzonda koronadan daha tehlikeli insan müsveddeleri bayağı varmış önce onları gömmek gerek
Davut 11 ay önce
İmamlar bu zor günlerde görevini yapmayacaksa ne işe yarıyorlar? İçinde islam olan kişiye virüs ne yapabilir? 180000 imam görev başına
Misafir 11 ay önce
Davut bey şaka gibisiniz
Sinan 11 ay önce
Yorumlara bakınca gerçekten bu korona virüsünden daha tehlikeli insanlar varmış memlekette
yorumcu 11 ay önce
Once muslumanlar icin cok cok onemli olan cuma namazlari iptal edildi camiler kapatildi hattâ islamin en kutsal yeri olan KABE bile kapatildi.Simdi ise cenazenin kuranda yer almamasina ragmen yuzlerce yildir uygulanan islami geleneklerle gomulmesinden vazgecildi.Bir virus Muhammed’in dinine galip mi gelmistir?Muhammed’in dininin turkiyedeki koruyucu ve uygulayicisi olan diyanet islerinin “geleneksel” defin yontemleri virus karsisinda caresiz kaldigi icin terk edilmis , onun yerine saglik bakanliginin verdigi “bilimsel” yontemler kullanilir olmustur.Suphesiz Bunda inananlar icin alinacak dersler ve ibretler vardir.Virus vesilesiyle vaktini evde geciren insanlar icin arastirip bilgi edinme firsatidir.
Selim Demirzade 11 ay önce
İslami hükümler olağan ve olağanüstü hallerde farklı tatbik edilmektedir.Hz. Peygamberinde uygulamaları böyledir.İslamdaki nakiller akla kapı açar.Bilim,vahyin anlaşılabilmesi için basamak ve vesilelerdir.Her bir fen kainat(evren) kitanının okunması sonucu ortaya çıkan ilahi kanunların okunmasıdır.Hülasa bilim din ile çatışmaz.Çatıştıran kafalar kendi iman kalelerini yıkıp harap ederler.Güneş üflemekle de sönmez gözünü kapayan yalnız kendine gece yapar vesselam..
Serkan 11 ay önce
Davut git şu beynine Bi baktır sanırım bu virüs senin kafana yerleşmiş
Yılmaz 11 ay önce
Sen yiyesin mirmicini daaavut!!! Mukavim yorumcu kardeşşş.Sende yorumunu düzelt. Çoğul değil, tekil yada şahıs kullan.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@