vardallar

Trabzon’da korkutan gerçek! Yoğun bakımlar doldu, Entübe olan çocuk var!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, Trabzon’daki koronavirüs yakaları nedeniyle yoğun bakımların dolduğunu söyledi.

Trabzon 13.09.2021, 08:43 13.09.2021, 10:19
Trabzon’da korkutan gerçek! Yoğun bakımlar doldu, Entübe olan çocuk var!

Haber61 - Haber Servisi / Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta Haber61 mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vakaları açısından en yüksek ilk 5 şehir içerisine gidilfiğini belirten Usta “Vakalar açısından Trabzon en yüksek ilk 5 şehir içerisinde gidiyor. Bu bizi çok üzüyor. Bu konuda mücadelemize devam ediyoruz. Sağlıkçılarımız ve vatandaşlarımızda pozitif vaka sayısı yüksek olduğundan dolayı hem bizim hizmet verme anlamında zorluklarımız ortaya çıkıyor, hem de yoğun bakım ve entübe olan vatandaşlarımızın sayısının fazla olması bizi endişelendiriyor. “ ifadelerini kullandı.

Trabzon’da yoğun bakımların yüzde 90-95 dolu olduğunu belirten Usta “Yoğun bakımlarımız dolu. Yüzde 90-95’in üzerinde dolulukla gidiyoruz.

Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 50’si entübe. Sayı olarak belki yüksek görülmeyebilir ama entübe olan her vakayı kaybetme olasılığı olduğu için önemli.” Dedi.

Trabzon’da aşı olup da yoğun bakımda yatan hasta olmadığını belirten Usta “Aşı bizim olmazsa olmazımız. Yoksa insanlarımızı birilerinin söylediği gibi ne zorlamak, ne de çip takmaya için aşı istiyoruz. Tamamen öz ve safhane bir şekildekoronavirüsten koruma ve hastaneye düşmelerini önlemek için istiyoruz.

Aşısını olup da yoğun bakıma düşen, entübe olan Trabzon’da şuanda yok.

Türkiye ortalamasına baktığımızda %95 oranında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ama yüzde 3 ‘de aşı olup da koronavirüs olanlar var. Biz şunu biliyoruz zaten; aşı yüzde 90 koruyor. Yüzde 10 korumama ihtimali zaten var.

Burada asıl olan nedir? aşı olsak da olmasak da maske mesafe kurallarına uymamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Yoğun bakımda 4-9 yaş aralığında bir çocuğun entübe olduğunu belirten Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta “4-9 yaş grubunda bir kişi Trabzon’da yoğun bakımımız da entübe. Yoğun bakımımızda yatıyor maalesef. Bunun dışında 12 yaşla kadar aşılar düştü. Bir rağbet var gibi gözüküyor. Okullarda velilerimiz çocuklarını aşılamaya başladı. Ama bu konuda biraz geç kaldık gibi. Biraz daha kıpırdayabilirsek bu illetten kurtulacağımızı düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Son olarak okullardaki durum ile alakalı konuşan Usta “Okullar şuan için çok sıkıntılı gitmiyor. Tabii ki 3-5 vaka olacak. Ama oransal değerine baktığımıza bu tolere edilebilecek durumda. Önemli olan maske ve mesafe kurallarına uymak.

Önemli olan aşı ile virüsün yaşayamayacağı bir ortamı oluşturmak. Sonuçta virüs yaşamak için her yolu deneyecek. “ ifadelerini kullandı.


Yorumlar (12)
Mami 2 ay önce
Sayın müdürüm buradan beyanat vermekle olmuyor. Dışarıda insanlar maskesiz geziyor. Kalabalıklar almış başını gidiyor hiçbir kolluk görevlisi müdahale etmiyor. Artık maçlar konserler de seyirci aldığına göre demek ki artık hedef sürü bağışıklığı.
Ali Başkan 2 ay önce
Il sağlık müdürü;
Halk bütün fedakarlığı 1,5 senedir yapıyor, kasada para yok, ekonomi kötü, muhalefet yüklenmeye koltuklar sallanmaya başladı vs açın kapıları her çeşit insan gelsin gurbetçiler, araplar, kararlılar, afganlar, suriyeliler tam sezon sonu yaklaşıyor neymiş efendim yoğun bakımlar dolu, kurallara uyalım felan filan inter milan...
Bırakın bu boş yapma işlerini bu sorunu çözmek isteyen hükümet çözerdi, bukalemun gibi 6 ay her ırktan millet gelsin sefasını yapsın gitsin, bizde diğer 6 ay cefasını çekelim, yok böyle bir dünya ben şahsen bu düşüncenizi şiddetle eleştiriyorum.
Pnr 2 ay önce
Aşı diyorsunuz da aşı oranı yüksek ilerden biriyiz nasıl oluyorda entübe oranımız yüksek oluyor Bi yerde Bi anormallik yok mu
bahar 2 ay önce
MADEN 12 YAŞA İNDİRİLDİ AŞI NEDEN OKULLAR AÇILMADAN YAPILMADI HERŞEYDE BİR GEÇ KALMA VAR SONRA TOPLUM SUÇLU BÜROKRAT İŞİNİ DOĞRU YAPSIN
Demir 2 ay önce
Fahretti koca öyle demiyor ama. Vaka sayısı 1 aydır 20.000 bin diyor. Fahretti hocanız kızmasın sonra size rakamları neden belli ediyorsunuz diye.
Suat Kahraman 2 ay önce
bırakın yalanı aşısı olupta entübeye düşen yokmuş. dayım 2 biontec aşı oldu entübeye düştü öldü eşi ise aşısız ve coronayı evde atlattı. yalandan algı yapmayın lütfen
Hamit yayla 2 ay önce
Okullarda sıkıntı nasıl yok sayın hocam aşılarımızı yaptırdığımız halde şuanda eşimde bende koreneya yakalandık verilen ilaçların tarihi geçmiş biz kime güvecez Allah aşkına okuldan kapdık bunu başka açıklaması yok saygılar..
tugrul 2 ay önce
herkes maskesiz dolaşsın ,, dolaşanı uyardın mı bir dayak yemediğin kalmasın
sonra yoğun bakım dolu.. iyi koridorlar boş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@