7m


7m

hyundai

Trabzon’da Kodlayap Teknoloji Şenliği Başladı

Trabzon'da teknoloji şenliği başladı.

Trabzon 18.05.2022, 14:23
Trabzon’da Kodlayap Teknoloji Şenliği Başladı

Trabzon'da, Avrupa Gençlik Yılı Etkinlikleri kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı koordinasyonunda yürütülmekte olan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Kodlayap Teknoloji Şenliği”nin açılışı gerçekleştirildi.

Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen şenliğin açılışında konuşma yapan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, 19 Mayıs 1919; Samsun’da yeniden diriliş ateşinin yakıldığı tarih olduğunu söyleyerek, tüm gençlerin bayramını tebrik etti.

Zamanın çok çabuk bir şekilde geçtiğini ifade eden Vali Ustaoğlu, “Sene 1919 sene 2022 tam yüz üç yıl. 103 yıl önce ülkemizin birçok yeri işgal altında idi. Anadolu parsel parsel belli işgalciler tarafından bölünmeye çalışılıyordu. Ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çıkılan bu yolda 19 Mayıs 1919 da kurtuluşa giden yol başlamış olup Anadolu işgalcilerin elinden kurtarılmıştır ve Cumhuriyet’e giden süreç tamamlanarak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. Tabiri caiz ise toplum yaşlısı, genci, çocuğu, erkeği ve kadınıyla yeniden küllerinden doğarak ayağa kalkmıştır. Büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Ülkemizin geleceğini, istikbalini belirleyecek olanın, gençler olduğunu sözlerine ekleyene Vali Ustaoğlu, “Naci Orhan Bey tarafından yapılan bu kodlama merkezimizde 80’nin üzerinde öğrenci önemli proje çalışmaları yapıyorlar. Bu nokta da Trabzon yetiştirdiği çok kıymetli evlatları ile ülkemizin bürokrasisine, siyasetine, iş dünyasına ve birçok dalına kısacası her türlü hikâyeye ve kahramanlıklara damga vuran bir şehirdir.” şeklinde konuştu.

Vali Ustaoğlu, bu çağda rekabete hazırlanmanın yolunun gençlere fırsat tanımaktan ve bu tür ortamları sağlamaktan geçtiğine dikkat çekerek, “Her yıl ülkemizde yapılan TEKNOFEST yarışmalarında ilimizden çocuklarımız projeleri ile dereceye girmektedir. Bugün burada da bu gençlerimiz yapmış oldukları ve yapmaya devam edecekleri çalışmalar ile yine aynı başarıları alacaklardır.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ustaoğlu ve beraberindekiler öğrencilerin oluşturduğu bilim stantlarını gezdi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@