Trabzon’da kış lastiği uygulaması başladı

Trabzon Valiliği kış lastiği uygulaması hakkında açıklama yaptı.

Trabzon 05.12.2019, 15:16
Trabzon’da kış lastiği uygulaması başladı

Kış aylarının gelmesiyle beraber uygulamaya konulan kış lastiği uygulaması Trabzon’da da hayata geçiyor. Yapılan açıklamada; Trabzon Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan il merkezi ve tüm ilçelerde kış lastiği uygulaması 04 Aralık 2019 ile 01 Nisan 2020 tarihleri arasında devreye girecek.

Konu ile ilgili Trabzon Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

2919 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında Kış Lastiği Uygulaması yapılmaktadır.

Bununla birlikte dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazetede; “İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılamayacağı, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır" tebliği yayımlanmıştır.

Bu kapsamda Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre, ilçelerimizde geçmiş yıllardaki ortalama sıcaklık verilerinin 7 derecenin altında olması nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde (bütün ilçeler dâhil) 04 Aralık 2019 – 01 Nisan 2020 tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan tüm ticarî taşıtlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmeleri can ve mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi gereğince sürücülerin kurallara hassasiyetle uymaları önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@