banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon’da kasaplar ve vatandaşlar ithal ete sıcak bakmıyor

Trabzon'da, ithal ete ilgi gösterilmeyince yerli et fiyatlarında düşüş olmadı. 

Trabzon 02.11.2017, 17:06
Trabzon’da kasaplar ve vatandaşlar ithal ete sıcak bakmıyor

Trabzon’da ortalama kilosu 40 liradan satılan yerli et, vatandaşların tercihi olmayı sürdürüyor. İthal yolla satışa sunulan ucuz ete tüketiciler ilgi göstermedi. Çok sayıda kasap, ilgi olmayınca ithal eti tezgahlarına koymadı. Kasap Burak Çelik, yerli et fiyatlarında düşüş olmadığını, ucuz satılan ithal ete ise vatandaşların güvenmediği için sıcak bakmadığını söyledi. 

Devletin karşılarına rekabetçi olarak çıktığını anlatan kasap Adem Birsen ise, “Devlet bizden vergi alıyor, karşımıza rekabetçi olarak çıkıyor. Bu yanlış politikadır. Dışardan et getirmeyle iş çözülmez. Et fiyatlarında değişiklik yapmadık, yapmamız da mümkün değil. İthal ete vatandaş güvenmiyor. Alacağımız ithal etler, elimizde kalırsa zarar ederiz. Bu nedenle ithal eti tezgaha koymuyoruz" dedi.

Kasap Musa Ozan ise et fiyatlarında indirim yapma şanslarının olmadığını belirterek, "İndirim yapmamıza imkan yok, çünkü hayvanlar pahalı. Bizim belli bir karımız var, bunda indirim yapma durumumuz yok. İthal etin ne olduğunu bilmiyoruz, güvenemiyoruz. Bu konuda devletimizin, bakanlarımızın çözüm üretmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kasaptan et alan Saliha Abonozoğlu da ithal ete güvenmediğini belirterek tercihinin pahalı olmasına rağmen yerli et olduğunu söyledi. Ayla Malkoç da yerli et aldığını belirtti. 

Yorumlar (3)
İlkokul 3 yıl önce
Ya biz ilkokuldayken Türkiye kendi kendine yetebilen 7 tarım ülkesinden biri diye öğrenirdik öğretmenlerimizden. Konya kadar Hollanda israil dünyanın tohumunu üretip dışarıya satıyor hayvan satıyorlar biz bu mükemmel coğrafyada yapamıyoruz öyle mi ? Neden yapamıyoruz ? Ona da dış güçler ya da et lobisi mi taş koyuyor ? Onla koyuyorsa bile Türkiyenin bu lobileri bertaraf edecek gücü kararlılığı yok mu yani ?
ahmet 3 yıl önce
kasap yuzse 50 karla satiyolar.....boyle kar hıcbir yerde yok
Oktay koç 3 yıl önce
Bizim Türklerin işi hep Çene.Devleti eleştirip duracağimiza,git Inek yetiştir,Tavuk yetiştir.Ama Inek pilisliğinle Kim uğrašacak?Devlette bedava Memur olmak varken. Avrupali herşey devletten beklemiyor. Insanlarda üretim ve Sanayii bilinci var. Bizde Oy ver,Sabah Akşam Siyasetçiye küfür edip Ìş yapmasini veya Devlet kapisina kapaği ne zaman atacağini bekle.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@