7m


7m

hyundai

Trabzon’da kanser hastası sağlığına kavuştu! İlk kez yapıldı 

Trabzon’da kanser hastası ilk kez yapılan yöntemle sağlığına kavuştu

Trabzon 07.06.2021, 11:48 07.06.2021, 12:15
Trabzon’da kanser hastası sağlığına kavuştu! İlk kez yapıldı 

Trabzon’da Prostat kanseri teşhisi konulan 57 yaşındaki M.A., Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan kapalı yöntem (Laparoskopik) ameliyatla sağlığına kavuştu.

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa bu hastada yapılan kapalı laparoskopik yöntem ile ilgili bilgi veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Doktor Hasan Rıza Aydın, “57 yaşındaki M.A. idrarda zorlanma şikâyeti ile hastanemize başvurdu. Hastaya yapılan tetkiklerde PSA değerlerinin yüksek çıkması nedeni ile prostat biyopsisi yapıldı. Prostat kanseri teşhisi konulan hasta yapılan tetkiklerinde kanserin vücuda yayılmadığının anlaşılması üzerine hastaya laparoskopik radikal prostatektomi (kapalı prostat kanseri ameliyatı) ameliyatı yapılmasına karar verildi.  Kliniğimizde açık olarak yapılan bu ameliyatı ilk defa laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirdik. Bu cerrahi işlem açık cerrahideki gibi büyük bir ameliyat kesisi ile açık şekilde uygulanmaz.  Bunun yerine vücuda 4 adet 0.5 ve 1 cm çapında delik açılır ve bu deliklerden vücut içine yerleştirilen borulardan teleskop yardımıyla alınan yüksek çözünürlüklü 10-15 kat büyütmeli görüntü altında uzun, ince, narin laparoskopik cerrahi aletlerle ameliyat gerçekleştirilir” dedi.

Doç. Dr. Aydın, laparoskopik (kapalı yöntemle) yapılan ameliyatın hastalar açısından, açık ameliyat ile karşılaştırıldığında “daha az idrar kaçırma, daha az ameliyat sonrası ağrı, daha az kanama, daha kısa hastanede kalış süresi, kabul edilebilir estetik görünüm/küçük ameliyat yara izi ve günlük aktivite ve çalışma yaşantısına erken dönüş gibi birçok fayda sağladığını söyledi.

Trabzon’da kanser hastası sağlığına kavuştu! İlk kez yapıldı 


Yorumlar (5)
SALİH 1 yıl önce
ELİNİZE SAĞLIK.
Volkan 1 yıl önce
Hasan Hocam alanında bir tanedir. Başarılar diliyorum...
kamil bıldırcın 1 yıl önce
Trabzon'da ilk defa yapılmadı bu ameliyat. KTÜ Farabi'de binlerce kez yapıldı.Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa yapıldı. Düzeltilmesi dileğiyle
Rıza 1 yıl önce
Bölge için çok kıymetlimsin hocam. Allah sayınızı artırsın...
Ömer Eroglu 1 yıl önce
ALLAH CC RAZİ OLSUN, BİZE GÜVEN VERİYORSUNUZ.ELİNİZE SAĞLIK

Gelişmelerden Haberdar Olun

@