7m

7m

hyundai

tamfinans

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bu projeleri heyecan yaratıyor.

Trabzon 29.01.2022, 09:13 29.01.2022, 09:30
Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, göreve başladığı günden itibaren ilklere imza atmaya devam ediyor. Başkan Zorluoğlu, şehirde bugüne kadar eksikliği hissedilen projeleri gerçekleştirme noktasında yoğun gayret gösteriyor. 

Çalışmaları devam eden büyük projelerin yanı sıra sosyal projelere de önem veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu; kadınların, özel gereksinimli bireylerin, sporcuların, çocukların ve gençlerin ihtiyaç duyduğu merkezleri birbiri ardına Trabzon’a kazandırıyor. Başkan Zorluoğlu, Trabzon’da bir ilk olarak yapımına başlanan Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi, Planetaryum ve Bilim Merkezi, Kadın Yaşam Merkezi, Engelsiz Yaşam Akademisi, Su Sporları Merkezi, Kuyumculuk Tasarım Merkezi ve Yalıncak Sahil Düzenlemesi projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KADIN YAŞAM VE İSTİHDAM MERKEZİ KARADENİZ’DE İLK OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi’nin şehirde memnuniyet yarattığını belirterek, “Beşirli Mahallesi’nde modern görünümlü sadece kadınlara özgü bir Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi’ni Trabzon’da ilk kez hayata geçiriyoruz. Burada kullanıcısından çalışanına kadar herkes kadın olacak. Yaklaşık 50 milyon liraya mal olması beklenen projemiz Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliği taşıyor. İçerisinde sadece kadınlarımıza has yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları, atölyeler, toplantı salonları, okuma salonu, satış birimi, çok amaçlı salonlar, kadın danışma merkezi ve kreş olacak.  Proje kapsamında ayrıca atölye ve çok amaçlı salonlar bulunacak. Kadınlarımızın kurduğu kooperatiflere orada üretim yapma imkânı vereceğiz ve Büyükşehir Belediyesine ait alanlarda satışa sunacağız. Projemizi diğerlerinden ayıran ve özel kılan ise hayırsever iş insanımız Mehmet Cengiz tarafından finanse edilmesi. Kendisine şehrim adına teşekkür ediyorum. Gün geçtikçe yükselen bu güzel tesisin şehrimize, şehrimizin değerli hanımefendilerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

SPORDA PERFORMANS ÖLÇÜM VE YETENEK SEÇİM MERKEZİ AÇILIYOR 

Türkiye’de 2.’si Trabzon’da yapılan Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezi çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Zorluoğlu, “Ankara’dan sonra 2.’sini Trabzon’da yapmakla gurur duyduğumuz Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezi yatırımımızda sona geldik. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından finanse edilen merkezimiz açılışa hazır durumda. Her yaştan sporcunun performanslarının ölçülüp kayıt altına alınacağı önemli bir merkez olacak. Merkezimizin tedavi bölümü de olarak ve ortaya çıkan sıkıntıları tedavi edecek uzmanlığa sahip olacak. Burayı sadece bölgenin değil Gürcistan’dan gelen sporcuların da performanslarının ölçüldüğü merkez haline getirmeyi hedefliyoruz. Yine altyapıdan başlayarak bütün kademelerde A takım da dâhil olmak üzere Trabzonspor’a da hizmet verilecek. Orada çalışacak. Açılışı yaptığımızda önemli bir eksiği gidermiş olacağız” diye konuştu. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ BU PROJEYİ ÇOK SEVECEK 

Trabzon’da bir ilki daha gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Planetaryum ve Bilim Merkezi Projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşık 16 milyon liraya mal olacak projemizde çalışmalar devam ediyor. Projemizin içerisinde bir adet gezegenevi (Planetaryum) var. Yine tasarım ve beceri atölyeleri ile çocuklarımızın,  gençlerimizin tasarımlarını yapabilecekleri, beceri kazanabilecekleri 3 adet atölye olacak. Ayrıca maker atölyeleri, robotik ve kodlama atölyeleri, keşif atölyeleri, sanal küre, sanal tur merkezi, güneş saati, 3 boyutlu hatıra resim köşesi, kafe ve fuaye alanlarından müteşekkil tam anlamıyla bir Planetaryum ve Bilim Merkezi’ni şehrimize kazandıracağız. Trabzon insanı esasında mucittir. Biz de bu çerçevede çocuklarımızın, gençlerimizin icat çıkarmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

ENGELSİZ YAŞAM AKADEMİSİ HAYATA HAZIRLIYOR

Özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaların öncelikleri arasında olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Engelsiz Yaşam Akademisi, seçim dönemimizde eksikliğini hissettiğimiz bir konuydu. Konaklar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyemize ait çok uygun bir bina vardı. Burayı Engelsiz Yaşam Akademisi olarak hazırladık ve hayata geçirdik. Trabzon’un ve Büyükşehir’in yüz akı olarak gördüğümüz projemizle, özel gereksinimli gençlerimizi hayata hazırlıyoruz. Onları zaman zaman ziyaret ettiğimde yaptıkları çalışmaları ve arkadaşlarıyla güzel zaman geçirdiklerini görmek her şeyden kıymetli” diye konuştu. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

ENGELSİZ TAKSİ ENGELLERİ AŞIYOR

Trabzon’da geçtiğimiz günlerde engellilere yönelik bir ilki daha gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Japonya Büyükelçiliği'nin yaklaşık 60 bin dolarlık hibe desteği ile temin edilen, donanımını sağladığımız ve taksi olarak kullanılacak engelli aracımızı hizmete aldık. Hastaneye, resmi kurumlara ya da başka yerlere gitmek isteyen engelli vatandaşlarımız, Alo 153 hattı üzerinden TİKOM merkezimize başvurarak müracaat edebilirler. Bu bir başlangıç. Talebe göre bu araçların sayısını artırmayı planlıyoruz. Yine Esentepe Mahallesi’nde hayata geçirdiğimiz ‘Engelli Araç Atölyesi’ de hizmetlerini sürdürüyor. Engelli vatandaşlarımızın kullandıkları sandalyeleri evlerinden alıyoruz, tamir ettikten sonra evlerine teslim ediyoruz. Bu hizmetimizi de bütünüyle ücretsiz olarak veriyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylerimiz için çalışmaya ve projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

SU SPORLARI MERKEZİ HEYECAN YARATTI

Büyükşehir Belediyesince Beşirli Mahallesi’nde 1800 metrekare dolgu alanına 2 kattan oluşacak Su Sporları Merkezi yapacaklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Karadeniz'in incisi Trabzon’umuzda su sporları ile ilgili bir tesisin bulunmamasının eksikliğini yaşıyorduk. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteğiyle şehrimize bu tesisi kazandırarak, eksikliği gidereceğiz. İçerisinde plaj oyunları, yelken, kano, rüzgâr sörfü, kulüp odası, kadın-erkek soyunma odaları, seminer salonu, mutfak, kano-yelken deposu, kafeterya ve seminer odası bulunması planlanan merkezimiz, yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak. Trabzon’da bir ilk olacak merkezimizle, gençlerimizin yeni spor dallarında başarılara imza atmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

KUYUMCU KENT SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK

Kuyumcu Kent Projesi’ni de Trabzon’a kazandıracaklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Hasır, telkâri, kazaziye ve benzeri işleme yöntemleri Trabzon ile özdeşleşmiş olup, bu bölgeye has oldukları 2006 yılında coğrafi işaret tescil belgesi ile tescillenmiştir. Buna rağmen, bölgemiz kuyumculuk ürünleri ile arzu ettiği noktaya erişememiş ve rekabet üstünlüğünün avantajlarından maalesef yararlanamamıştır. Kuyumcu Kent Projesi kapsamında bir iktisadi teşekkül kurularak merkezin idaresi tarafımızca sağlanacak ve son teknoloji ile donatılmış ortak kullanım alanlarında üretilecek tasarımlarla kuyumculuk sektörüne yeni bir ivme kazandıracağız. İçerisinde Tasarım Atölyesi, Mumlama Atölyesi, 3D Yazıcı Atölyesi, Döküm Atölyesi, Yıkama ve Cilalama Atölyesi bulunacak projemiz, 2 milyon 350 bin liraya mal olacak. Kuyumcu Kent Projesi tamamlandığında Trabzon turizmine ve ticaretine damga vuracak” şeklinde konuştu. 

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

YALINCAK SAHİL DÜZENLEMESİ BÜYÜK İHTİYAÇTI

Trabzon’a çok güzel bir plaj ve sahil düzenlemesi kazandırdıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Trabzon'da plaj konusunda sıkıntılar var. Yalıncak Plajı, o bölgede büyük bir ihtiyaçtı. Göreve başladığımız günden itibaren vatandaşlarımız denize gidememekten ve düzgün bir plaj olmamasından yakınıyordu. Yaklaşık 35 bin metrekarelik bir alanda düzenleme yaptık. Burada sadece bir plaj çalışması yapılmadı, aynı zamanda vatandaşlarımızın yaz kış hizmetinde olacak 1 kilometreye yakın bir sahil düzenlemesi gerçekleştirildi. Plajımızın yanında, arka tarafta yeşil alanlar, yeme içme mekânları, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ve otoparklarla vatandaşlarımızın burada çok güzel ve uzun zaman geçirmelerine imkân sağlayacak yepyeni bir yaşam alanı oluşturduk ve açılışını yaptık. Vatandaşlarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşlerden de memnuniyet duyduk” şeklinde konuştu.

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM 

“Trabzon’un ihtiyacı olan projeleri birbiri ardına hayata geçiriyorsak Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği destek sayesindedir. Sağ olsun Trabzon’a hizmet noktasında desteğini yakından hissediyoruz. Yaklaşık iki yıldır içerisinde olduğumuz pandemi şartlarına rağmen yatırımlarımız sorunsuz şekilde devam etmektedir. Büyükşehir Belediyemizin büyük küçük birçok yatırımı aynı anda yükseliyor. Zaman zaman sıkıntı yaşasak da duran ya da ertelediğimiz bir yatırımımız bulunmamaktadır. Daha yaşanılabilir bir Trabzon için yürüttüğümüz çalışmalarda her zaman yanımızda olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yürekten teşekkür ediyorum."

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor

Trabzon’da ‘ilkler’ birbiri ardına hayata geçiyor


Yorumlar (1)
Davut 4 ay önce
Hep photoshop görüntüler. Ben de çok heyecanlandım kankam aynen :)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@