Trabzon’da ikinci koronavirüs laboratuvarı hizmete girdi

Trabzon’da koronavirüs testi yapılması için kurulma aşamasında olan laboratuvar hizmete girdi.

Trabzon 05.04.2020, 21:59 05.04.2020, 22:43

Haber61 – Haber Servisi – Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele Türkiye’de tüm hızıyla sürüyor.

Bu kapsamda koronavirüs testi yapan laboratuvarların sayısı giderek artırılıyor. Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde testlerin yapılmaya başlanmasından hazırlık aşamasında olduğu daha önce açıklanan bir laboratuvar daha hizmete girdi.

BAŞHEKİM AÇIKLADI

Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlıkları tamamlanan Koronavirüs PCR laboratuvarının hizmete girdiğini Başhekim Prof. Dr. Süleyman Türedi açıkladı.

Prof. Dr. Türedi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Değerli arkadaşlar, kıymetli dostlar

Bugün itibari ile hastanemizde kurmakta olduğumuz laboratuvarımız tamamlandı ve ilk Covid 19 PCR çalışmaları hastanemizde yapılmaya başlandı. Çok hızlı bir şekilde bu ihtiyacı gidermek için çaba sarf ettik ve bu modern laboratuvarı hastanemize ve bölgemize kazandırdık. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Borsasının destekleri sayesinde artık KTÜ ile birlikte iki hastanemizde de bu incelemeler yapılabilecek olup ilimize ve bölgemize hizmet edecektir.

Daha fazla test yapabilmek bu salgının önlenmesi ve hastaların belirlenmesi, hasta olmayanların daha hızlı evlerine gönderilmesi için çok çok önemli. Artık ilimiz ve bölgemiz için PCR kapasitemizi iki katına çıkarma şansı yakaladık. Tüm bu çalışmaları yaparken şükürler olsun ki hasta yoğunluğu ve baskısı altında ezilmedik. Buna sizlerin verdiği destek, evlerinizde kalmanız, sosyal mesafeyi korumanız, izolasyon önlemlerine ve devletimizin koyduğu kurallara uymanız fırsat verdi.

Bugün yeni taburcularımız oldu, durumu ağır olan hastalarımız var ancak çok şükür hayatını kaybeden hastamız olmadı, inşallah olmaz ve herkes şifa ile taburcu olup sevdiklerine kavuşur.

Lütfen evde kalın, kısa bir süre için bile olsa çok zaruri ihtiyaçlar dışında dışarı çıkmayın. Maske takmak çok önemli, lütfen maske takın. Özellikle il dışından gelen yakınlarımız 14 günlük izolasyon çok çok önemli, lütfen bu süre boyunca kimseyi ziyaret etmeyin.

Sağlıcakla kalın, Allaha emanet olun."

Trabzon’da ikinci koronavirüs laboratuvarı hizmete girdi

HAKAN USTA AÇILIŞA KATILDI

Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmete giren koronavirüs PCR laboratuvarının açışılına Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan usta katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Koronavirüs ile mücadele kapsamında bölgemizin merkezi konumunda olan Trabzon’da, günlük test sayısını arttırmak amacıyla Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanemizin Kaşüstü Kampüsündeki laboratuvarımız devreye girdi. Laboratuvarımızın kurulması aşamasındaki tüm süreçleri ve hizmete açıldığı gün kontrolleri bizzat yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA, yeni açılan PCR (Covit Laboratuvarı) laboratuvarımızı yerinde inceleyerek açılış aşamasında ekiple birlikte bulundu. Açılışı yapılan laboratuvarımızın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz."

Yorumlar (6)
Ercan A 10 ay önce
Güzel haber. Sokakta eften püften işler için gezenler bir laf anlasa !!
Zeynep 10 ay önce
Canla başla uğraşıp laboratuvarı bugüne yetiştirebilen doktor ve sağlık çalışanlarımızın isimlerinin de bu habere eklenmesi gerekirdi bence
Ali Papa 10 ay önce
Maske, eldiven, kıyafet (kırmızı siyah giyimli hariç) açısından korunaklı görünmelerine rağmen, örnek olma açısından birbirlerine yapışık düzende, omuz omuza, içiçe poz vermeleri hoş olmamış. Pandemi hastanelerinde de bu tür korunma olmasına rağmen birçok sağlık çalışanının virüs kaptığı da biliniyor.
Trabzonli 10 ay önce
Oy Gorona Gorona
Girdik onla horona
Ayak uyduramadi
Godi gitti o yana
Hayri 2020 10 ay önce
Laboratuvarımız bölgemize hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum Sağolun varolun Laboratuvarımızda görev yapan Uzman Dr Bünyamin KASAP ve Uzman Dr Erhan Kongur a başarılar diliyorum. Allah Ülkemizi Milletimizi ve sağlık çalışanlarımızı hertürlü bulaşıcı hastalık virüs bela ve musibetlerden koruyup muhafaza eylesin Başarılarının devamını diliyorum.
Mehmet D 10 ay önce
laboratuvar için tebrikler ama hani sosyal mesafe.? fotoğraf çekilirken virüs bulaşmıyormu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@