Trabzon’da iki başarılı operasyon! Yemek borusundaki tümör bu yöntemle alındı

Trabzon'da iki hastanın yemek borusunda bulunan tümör başarılı operasyonla çıkarıldı.

Trabzon 03.05.2021, 12:04
Trabzon’da iki başarılı operasyon! Yemek borusundaki tümör bu yöntemle alındı

Trabzon’da yemek borusunu tıkayan tümör ‘Endoskopik Tünel Yöntemi (STER)’ ile çıkarıldı.

Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2 hastanın yemek borusunda tıkanıklık oluşturan tümör gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Uzm. Dr. Abdullah Murat Buyruk, Uzm. Dr. Ayşe Acar, hemşireler Rahime Şahin, Gülsen Bahar, Anestezi teknisyeni Rabi Kaya ve cerrahi ekip Op.Dr.Coşkun Aydın, Op.Dr Afşin Taşdelen, Op.Dr.Ekrem Koç, Op.Dr.Aydın Aktaş tarafından gerçekleştirilen operasyonda 46 yaşında kadın hastanın yemek borusu ile midenin birleşim yerindeki kısmi tıkanıklık oluşturan 20 mm çapındaki tümörü (gastrointestinal stromal tümör) endoskopik tünel açma yöntemi (STER) ile başarı ile çıkarıldı. 

Ayrıca 63 yaşında erkek hastada H.Ö. yine aynı yöntem ile yemek borusunda kısmi tıkanıklık oluşturan tümör işlem sonunda başarı ile çıkarıldı. Her iki hasta da işlem sonrasında aynı gün yemek yemeye başladılar ve 2 günlük hastane izlemi sonrasında taburcu edildiler.

Endoskopik tünel açma yöntemi (STER) nedir?

STER yöntemi dünyada sayılı merkezde uygulanabilen uygulaması zor bir endoskopik ameliyattır. Bu işlem sayesinde özellikle yemek borusu ve midedeki submukozal tümörler açık ameliyata gerek kalmadan endoskopik yöntemle çıkarılabilir.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@