Trabzon’da hangi yapılar imar barışından yararlanacak? Yaylalara yapı kayıt belgesi geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın mevzuatında yapılan yenilikle, kaçak yapılara yapı kayıt belgesi alınabilmesinin önü açıldı.

Trabzon’da hangi yapılar imar barışından yararlanacak? Yaylalara yapı kayıt belgesi geliyor

Advertisement Advertisement

Haber61 / Haber Servisi

Karadeniz'de özellikle yaylalarda ve sit alanlarında bulunan kaçak yapılar için yapı kayıt belgesi alınabilecek. Alınacak belgeyle yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlatılabilecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kamuoyuna duyurduğu imar barışı konusuyla ilgili Trabzon’da bilgilendirme toplantısı yapıldı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un başkanlığında yapılan ve tüm belediye başkanlarıyla ilgililerin katıldığı toplantıda Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, yapı kayıt belgesinin geçerlilik alanı ve imar barışı hakkında detaylı bilgi verdi. 

Trabzon’da hangi yapılar imar barışından yararlanacak? Yaylalara yapı kayıt belgesi geliyor

BAŞVURULAR SADECE E- DEVLETTEN YAPILACAK

Trabzon Valisi Yücel Yavuz kısa bir bilgilendirme yaparak, başvuru sürecinin yarın başlayacağını ve vatandaşların işlemlerini e-devlet üzerinden yapabileceğini duyurdu. Vali Yavuz, “Mevzuat düzenlemesine ve hukuki düzenlemeye uygun olanların durumuyla birlikte süreç devam edecek. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşların bilgilendirilmesi için bu toplantıyı düzenledik. Bu konuda beklentinin olduğunu biliyoruz. Vatandaşların hassasiyetiyle birlikte bu süreci başarıyla yürüteceğimize inanıyorum. Yapı denetim belgesinde beyan esası önemlidir ancak gerçek dışı beyanda gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Önemli olan toplumdaki imar barışı ile var olan tereddütlerin kaldırılmasıdır.“ dedi.

Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili mevzuatında yapılan yeni düzenlemeyle ilgili başlayacak hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

Trabzon’da hangi yapılar imar barışından yararlanacak? Yaylalara yapı kayıt belgesi geliyor

31 ARALIK 2017'DEN ÖNCE YAPILAN YAPILARI KAPSIYOR

Türkiye genelinde imara aykırı 13 milyon mülk sahibinin devletle ihtilaf halinde olduğunu aktaran Çiftçi, imar barışının kapsamı ve yapı kayıt belgesi hakkında merak edilenleri şöyle anlattı:

* Yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar 8 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında sadece e-devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Başvuru bedeli olarak arsa değeri esas alınarak konutlarda yüzde 3, ticari alanlarda yüzde 5 olarak hesaplanacak. Belediyeler, kaymakamlıklar ve tapu kadastro müdürlüklerinde imar barışı konusunda bilgilendirme yapılabilecek ve vatandaşlar bilgi alabilecekler. Vatandaşlar ayrıca ALO 181 çağrı hattını arayarak yardım alabilecekler. 

* Yapı kayıt belgesi alınan yapılara elektrik su ve doğalgaz bağlatma işlemleri yapılabilecek. Yapı kayıt belgesi ruhsat değildir, sadece yapının varlığını ispatlayan bir belgedir. 

* 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal alandaki tüm yapılar imar barışı kapsamına alınıyor. İstanbul’da Boğaz şeridi, Süleymaniye çevresi ve Çanakkale Gelibolu gibi bazı yerler bu kapsam dışındadır. Ayrıca başkasına ait yapılar üzerine yapılan yapılar ve hazine üzerine yapılan yapılara kayıt belgesi düzenlenemeyecek. Bunun dışındaki tüm yapılar barış kapsamındadır. 

* Hedefimiz devletle olan bu ihtilaflı durumu ortadan kaldırıp sorunu çözmektir.İmar barışı, afet risklerine hazırlık kapsamında, yapıların kayıt altına alınarak yasallık kazandırılması çalışmasıdır. İmara aykırı yapıların büyük kısmını 2000 yılı öncesinde yapıldı. Bu yapılarda çok sorun olmadığı kanaatindeyiz ancak mahkemelerde bu yapılarla ilgili vatandaşlar ve belediyeler arasındaki anlaşmazlık dosyaları birikmiş halde.

* Kat mülkiyeti bulunmayan yapılar bu işlemden sonra kat mülkiyeti alabilirler. Bunun için maliklerin tamamının anlaşması ve imar planında bulunan yol, yeşil alan gibi alanların terk edilmesi gerekmektedir. Bu işlem için yapı kayıt belgesi alınırken ödenen bedel kadar bir bedel ödenecek.

* Hazine arazileri üzerinde yapılan yapılara da kayıt belgesi verilebilecek. Ancak özel kanunlarla belirlenen alanlar olduğu için satış yapılamayacak.

* Hazine taşınmazı üzerindeki yapı sahipleri, yapının bulunduğu arsayı satın almak üzere Bakanlığa müracaat edebilecek ve arsa rayiç bedel üzerinden satın alabilecektir.

YANLIŞ BEYANDA CEZA YAĞACAK

* Belediyelerin özel mülkiyetine inşa edilen yapılara belge alınabilecektir.

* Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra yapıların yıkılma endişesi son bulacak ancak deprem afet gibi etkenlerde mülk sahipleri sorumlu olacaktır. Burada beyan esas alınmaktadır. Müracaatlar vatandaşların kendi beyanları esastır.

* Çok katlı yapılarda ruhsat veya kullanım izin belgesi yoksa başvuru yapıldığı takdirde tek bir yapı için ücret alınacaktır. Ücret kat maliklerine dağıtılabilecektir.

YAYLA VE MERALARA BELGE

* Meralarda kayıt belgesi alınabilecek ancak arsa satışı ve devri yapılamayacak.

* Kadastro görmeyen şahıs alanları  için de yapı kayıt belgesi için müracaat yapılabilir.  Tüm koruma alanları buna dahildir.

* Yapı kayıt belgesi, yapının varlığına dair bir kayıttır. Hazine arazisinde bulunan yapılar maliklere satıldığı taktirde emlak vergisi alınacak. Mera ve yaylalardaki yapılarda emlak vergisi alınamayacak.

* Müşterek arazi üzerine yapılan yapılarda mülkiyet ihtilafında yaşanması durumunda, maliklerden herhangi birinin müracaatı halinde kayıt belgesi verilir. Bu belge yapı hakkı tanımıyor.

* Dolgu alanları,  istisnai hükümler içinde yer almaz. Belki yapı belgesi verilebilir ancak arsa satışı mümkün değil.

* Hazine arazisi üzerinde olan yapılarda özel yerler varsa belge alınabilecek ancak satışı mümkün olmayacak. Buna kıyılar da dâhildir. Yıkım kararı varsa yapılamayacak.

ADLİ YIKIM KARARLARINI VE CEZA DAVALARINI ETKİLEMEZ

* Bu belgeyle yıkım kararları ortadan kalkar ancak tescilli yapılarla ilgili yasal süreçler varsa devam edecektir. Yapı kayıt belgesinin idari kararlar etkisi yoktur. Mahkemede görülen ceza davaları devam edecek ve kararları uygulanacaktır.

* Bu belgeyi afet kapsamında bir hazırlık envanteri olarak düşünebilirsiniz. Yargı kararıyla yıkım kararı gelirse bu uygulanmak zorundadır. Bu belge mahkemeyle verilen yıkım kararını bağlamaz.

* Yapı kayıt başvurularında beyan esas alınacaktır. Ancak beyanda eksik ve yanlış bilgilendirme tespit edilirse bu belge iptal edilecek ve yetkili kurumlar beyan sahibine yalan beyandan suç duyurusunda bulunulacak.

* Yapı kayıt belgesinin verilmiş olması yapıya herhangi bir sağlamlık tanımaz. Afetten zarar gören yerler, afet riski taşıyan ve heyelan bölgesinde bulunan yapılar için devlet tarafından yıkım kararı verilip 60 günde uygulanabilecek.

* Trabzon’da 50 bine yakın yapı için başvuru olacağını düşünüyoruz. SİT alanında bulunan tüm yapılar için başvuru yapılabilecektir. Başvuru için yapının 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olması şarttır.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 16:48

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merano
Merano - 11 ay Önce

Yazık.. Özellikle yaylalardaki yağmayı yasalaştırdılar. Ruhsat yerine geçmez bahanesi de traş.. Devlet para için bu yağmayı Resmen Görmedim diyor kısacası..

mehmet
mehmet - 11 ay Önce

Anlasildi secim var. Anketler'de TAMAM der. Ver mehteri yararlan imar afindan.
akp gideceksin....

bosver61
bosver61 - 11 ay Önce

tüh keşke yaylada ev yapsaydık

Muhammet senturk
Muhammet senturk - 11 ay Önce

Yediginiz kaba tekme vurmayalim pkkda ypgde tamam diyor yaziklar olsun onlardan olana her sey vatan icin

aadalet
aadalet - 11 ay Önce

seçimde oy hakkı olan her türk vatandaşı yararlansın ki adalet yerini bulsun. suriyeliler ve araplar yararlanmasın

Muammer onur
Muammer onur - 11 ay Önce

İşde Akparti zihniyeti.Adı üstünde kacak olan yapıya nasıl olurda devlet imar oluru verir.bu nasıl çürük anlayış.şiddetle Kınıyorum

Adam
Adam - 11 ay Önce

İkiyüzlü olmamak gerek. Ne değişti. Belge kolaylığı geldi. Adam olmak lazım.

vatandaş
vatandaş - 11 ay Önce

yazıktır günahtır vatandaş zorla ev yapıyor bunu şartsız şurtsuz parasız kayıt altına alınsın

banner426

banner204