banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon’da facia son anda önlendi! 5 çocuk kurtarıldı!

Trabzon’un Yomra ilçesinde bugün 5 otizmli çocuk boğulma tehlikesi geçirdi.

Trabzon 03.08.2019, 15:33 03.08.2019, 19:13

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü mahallesinde bulunan Villakent sitesinde bugün büyük bir faciadan dönüldü. Site içerisinde bir villada faaliyet gösteren Otizm derneğinden 5 çocuk, eğitimcileri ile birlikte denize girdiler. Ancak çocuklar değişik yerlere savrulunca boğulma tehlikesi atlattılar. Çevrede bulunanlar tarafından 1 çocuk tekneyle diğerleri ise vatandaşlar tarafından yüzerek kurtarıldığı görüldü.

Son anda kurtarılan 5 çocuktan biri olan 6 yaşındaki Kayra’ya suni teneffüs ile ilk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu ancak hasatanede yapılan müdahalelerin ardından hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı dalgıçlar da anında olay yerine gelerek müdahalede bulundular.

Boğulma tehlikesi geçiren diğer 4 çocuğun isimlerinin, Taha, Berat, Furkan T.(22) ve Alperen(17) olduğu ve durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Trabzon’da facia son anda önlendi! 5 çocuk kurtarıldı!


VATANDAŞLAR KURTARDI YOKSA ÖLECEKTİLER

Villakent Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çakmak Haber61'e yaptığı açıklamada "Çocuklar kontrolsüz bir şekilde denize girmiş. Allah'tan tekne gelip dışardan birini aldılar. Diğerleri de buradaki vatandaşlar sayesinde kurtarıldı. Yoksa ölecektiler çocuklar." dedi.

Çakmak Otizm Derneği ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Bir vatandaştan daire kiralamışlar burada faaliyet yapıyorlar. Ama masıl yapıyorlar bilmiyoruz. Site olarak biz şikayetçi olduk. Polisi ve herkesi bilgilendirdik ama faaliyetlerine devam ediyorlar. Kontrol olmadığını düşünüyorum. Bir açığı yakalamışlar öyle devam ediyorlar diye düşünnüyorum. İki eğitici varmış ama 5 çocuğa 2 eğitici ne yapacak. Bunlar otizmli çocuklar daha kontrollü olmaları ve bu şekilde denize girmeleri gerekiyordu. Biz yasal olarak başvurularımızı yaptık ama hiç bir şey yapılmadı. Bunlar ne adı altında bunu yapıyorlar bilmiyorum ama kimse müdahale edemiyor. Site içinde bağışmalar çağırmalar oluyor. Tabi bu çocuklar otizmli çocuklar, onlara bişey dediğimiz yok ama insanlara rahatsızlık veriyorlar. Kontrol altına alınması gerektiğini düşündüğüm için başvurularımızı yaptık." ifadelerini kullandı.

Trabzon’da facia son anda önlendi! 5 çocuk kurtarıldı!

Yorumlar (5)
E. Ayaz 1 yıl önce
Trabzon insanı olarak bilmeden ahkam kesmeye pek meraklıyız. "Otim derneği bir yol bulmuş ve oradan ilerliyorlar" diyor sayın site yöneticisi ve ekliyor "Gürültüden rahatsız oluyoruz. Pek çok yere başvurduk. Sonuç yok." Sizlerin hiç Otizmli evladınız yok. Enpati yeteneğiniz de yok. Biz otizmli aileler ne kadar çareler aradık haberiniz yok. Derneğe tavsiye üzerine Mehmet Kayra'yı getirdik. 2 yıl oldu. 7 yaşındaydı. İlk 2 yaşı hariç. O yaşa kadar hiç çorba içip yemek yediğini göremediğimiz Kayramız rahatsız olduğunuz o dernek sayesinde yemek yemeye başladı. Bu süre içinde çok deniz etkinliğine karıştılar böyle birşey yaşanmadı. SADECE KÖTÜ BİR KAZAYDI. Şükür kötü sonuçlanmadı. Bunu yoğun bakım önünde Kayra'yı beklerken yazıyorum. Lütfen birazcık empati yapın diyorum. Yargısız infazın kimseye faydası yok.
Göktuğ yıldırım 1 yıl önce
Çocukların bir tanesi petrol gemisini bağlayan osman abi tarafından cok tesadüfen kurtarıldı.eger o tekne ordan geçmeseydi şimdi ölmüştü.o otizmli çocukları dalgalı bir havada denize atan hocaları hakkında soruşturma başlatılmalı.hepmizin çocuğu var boyle acemice bir şey olurmu.icimiz yandıyaaa
M. DİLEK 1 yıl önce
Yarın sizin sizin çocuklarınızın Otizmli olmuyacağının bir garantisi var mı? Utanmadan şikayetci olduğunuzu belirtiyor sunuz? Sizler bizlerin neler çektiğini biliyormusunuz bilmezsiniz.. O bir kaç saatlik etkinliğin hem Meleklerimiz hemde ailelerimiz için ne kadar önemli olduğunu.. Rabbimin bir imtihanı..Ve sizin gibi vicdansız merhametsiz empati yoksunu insanlar hep var dı ve hep te varolacak.. Bu dünya hepimizin en fazla da Meleklerimizin.. Trabzon Otizm Derneği olarak bizlerde sizlerin takipcisi olacağız.. Alın bakalım ellerinden bir kaç saatlik mutluluğu.. Biraz insanlık biraz merhamet biraz da empati..
E.Kavanoz 1 yıl önce
Allah aşkına birde bizimle bir röportaj yapın bakalım biz Otizmli aileler olarak neler söylüyoruz tabii ordan ahkam kesmek kolay degilmi insan olun insan çocuklara lafları yokmuş da site olarak rahatsız oluyolarmis niye çocukların seslerinden sizin çocuklarınız normal diye melekmi oldular biz uzayami çıkalım yaşamak için sizin nekadar yaşamaya hakkınız varsa bu çocukların iki katı var tuzunuz kuru çünkü insan olun be insan hayvanlara bile daha fazla değer veriliyor bu ulke de hicbir güç Allahtan başka o kurumu kapatamaz o okulunda öğretmenlerinde arkasında biz varız çünkü siz her nekadar anlamasanızda bir kocaman bir aileyiz rahatsız olan defolup gitsin
V.kamçı 1 yıl önce
Çok saygı değer site yöneticici beyefendi, suç sizin böyle düşünleri dile getirmeniz de değil bu düşüncede birinini hala site yöneticisi olarak barındıran o sitede, bu ciddi olaydan çıkardığınız sonucun çocukların çok şükür kurtulması değil, onlardan rahatsız olmanız, bu demek oluyo ki çocuklar boğulsa kurtuluşunuzdu , Allah sizin ve zihle aynı zihniyete sahip olan insanlara azcık ve akıl versin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@