7m


7m

hyundai

Trabzon'da etkinlikler ertelendi

Trabzon'da sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının etkinlikleri ertelendi.

Trabzon 02.10.2020, 15:50 02.10.2020, 16:02
Trabzon'da etkinlikler ertelendi

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon'da koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirlerde sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının düzenleyeceği etkinlikler ertelendi.

İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şu şekilde;

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Bilindiği üzere Dünyada halen Covid-19 salgını ve vaka artışları devam etmekte olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı görülmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerine yönelik yeni kısıtlamalara gidilmektedir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra, salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığının 01.10.2020 tarih ve 13588366/149/1604 sayılı yazısında;

“Dünyayı tehdit etmeye devam eden Kovid-19 salgınına yönelik olarak; Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığınca ülkemizdeki ve dünyadaki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda salgınının ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir. 
 

Dünyada halen kovid-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de kovid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir.” 
 

Bu çerçevede,  Sağlık Bakanlığının 01.10.2020 tarih ve 13588366/149/1604 sayılı yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarih  89780865-153-16230 sayılı genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca alınan karar doğrultusunda;

Mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları; ziraat odası, barolar, tabipler odası, mimarlar odası, mühendisler odası ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesine,

Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilçe umumi hıfzıssıhha kurul kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@