7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Trabzon’da dolmuş dönüşümünde tartışma sürüyor - Başkan Zorluoğlu'na 4 madde

Şoförler Odasından İstifa eden yönetim Kurulu üyesinden Başkan Zorluoğlu’na 4 madde.

Trabzon 17.02.2020, 12:43 17.02.2020, 13:00

Haber61 – Haber Servisi - Trabzon’da Yeni dolmuş sistemine geçiş sancısı sürüyor. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu önderliğinde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yeni dolmuş sistemi çalışması daha uygulamaya girmedi ama tartışması kent gündemine oturdu. 

Bugün Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Taner Şahin, başkan yardımcılığından istifası ve yeni oluşturulacak plaka ve araç tahsisi ile ilgili Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında düşünülen ve uygulanmak istenilen 17+1 dolmuş sistemine karşı olduklarını ifade etti.

Trabzon’da dolmuş dönüşümünde tartışma sürüyor - Başkan Zorluoğlu'na 4 madde

Taner Şahin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Öncelikli olarak kendimi tanıtayım. Taner Şahin, Aydınlıkevler durak başkanı 07.01.2018 tarihinde göreve başladığım Trabzon Şoförler Odası Yönetim Kurulu üyeliğinden 05.02.2020 tarihinde seçimden önceki söylemlerimiz ve seçimden sonraki eylemlerimiz ve yapmaya çalıştıklarımızın yüzde yüz farklılık göstermesi neticesinde Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettim.

Üyesi bulunduğumuz Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen dolmuş dönüşüm sistemine şu haliyle kesinlikle karşıyız.

Bizler, şoför esnafı olarak altın kıymetinde 689 D plakalı araç sahipleriyiz. Bu plakalarımız Bakanlar Kurulunca yıllar önce TAHDIT altına alınmış yani sınırlandırılmıştır.

Ortahisar'a bu plakalar dışında araç girişi yasaklanmıştır. Halbuki Şoförler Odası ile Büyükşehir belediyesi arasında yapılan müzakerelerde bizim için ALTIN kıymetinde olan bu Tahdidi kaldırarak TAHSIS sistemine dönmek istemektedirler. Böylece kendilerince ihtiyaç duydukları her durağa ek araç sokacaklardır.

Bizler, aşağıdaki dört maddeyi Sayın Belediye Başkanımıza sunuyor ve dolmuş dönüşümünde bu sistem dışında atılacak her adıma karşı tüm demokratik haklarımızı kullanarak direneceğimizi beyan ediyoruz.

1- (17+1 sistemine kesinlikle karşıyız. Mevcut 22 Durağımızda hiçbiri bu sisteme dönerek Tahdit altına alınan 689 plakaya ihanet edemez. Buna izin vermeyeceğiz. 

2- (Yeni açılacak duraklara Tahdit altındaki 689 D plakalardan ve duraklardan araç alınmasından yanayız. Aksi takdirde Ortahisar'a dolmuş adı altında hiçbir yeni plakanın girmesine izin vermeyecek ve direneceğiz. 

3- Kart sistemine ve dolmuşlarımızın Belediye aracı gibi merkezi sisteme bağlanmasına kesinlikle karşıyız ve kabul etmeyeceğiz. 

4- Büyükşehir Belediye Başkanımız dolmuşların dönüşüme hazır olduğunu söylüyor. Oysaki araçların birçoğunun bankalar tarafından ruhsatında rehin var iken bu dönüşüm nasıl olacak. Dönüşüme kesinlikle hazır değiliz ve bu kadar da acele edilmesini de kabul etmiyoruz.


Yorumlar (65)
61ts 2 yıl önce
Neyi kabül ediyorsunuz aylık en az 10 bin kazan 5 dakikalık yola 2.5 TL veriyoruz ohh mis arabalar inek bağlasan durmaz bu sistem Türkiye’nin yüz katasıdır
ERKAN KORKMAZ 2 yıl önce
Ekmeğimizde gözü olanın gözünü oyarız hasan efendi sıkıysa gel kaldır!!!
EROL 2 yıl önce
Aracı günde yalnızca 4 saat kontak kapatan bir dolmuşçunun aylık 2,5-3 bin TL kazancına laf ediyorsunuz da, günde 5 vaktin 3 ünde camiye uğramayan, toplamda günlük 1-1,5 saat mesai yapıp ayda 4 bin TL devletten maaş alan avantacı imamlara neden ses çıkarmıyorsunuz? Riyakarsınız!
HASAN 2 yıl önce
İŞTE BU ARKADAŞA YAZILAN CEVAPLAR GİBİ AYNI DOLMUŞÇULAR ARACINA BİNEN MÜŞTERİLEREDE BÖYLE UKALACA CEVAPLAR VERİYO LAF CAMBAZI HEPSİ TOPTAN KALKSIN DOLMUŞ
Davut 2 yıl önce
Dolmuşçular ne güzel açık açık ifade ediyor rant bizim diyorlar. Rant sizin değil devlet otobüs metro koymadığı için hattınız değerli başka bir şey değil. Ya sisteme uyarsınız ya da paşa paşa kanun altında gerekenler yapılır
yorumcu 2 yıl önce
MinibusleR ENGELLI yolcu tasimaya uygun degil diyecegim ama insan tasimaya uygun degil desem daha dogru.Ayrica Ulasim kimsenin ozel yatirimi degildir Ulasim Halka sunulan bir hizmettir .Belediye ve ilgili kurumlarin veya denetimindeki ozel kisi ve kuruluslarin yaptigi bir istir ve Trabzondaki gibi dogru duzgun yapilamiyorsa mutlaka duzeltilmelidir.Oyle “ ben bunu 30 sene once aldim , kimse bana garisamaz” diyerek olmaz.Senin ne ozelligin var? O isi adam gibi standartlara uygun yap , yapmiyorsan birak.Burada aslinda kizilacak olan minibuscu esnafida degil seni beni bunlara mecbur eden ve bu isi cozerken bile kamu yararindan cok RANT sahiplerini dusunen BELEDIYEdir.Stadyumdan LOCA alacagina 2-3 otobus fazladan alacaksin bu milleti magdur etmeyeceksin.Sen 30 sene once bir plaka almissin diye herseyi hak mi goruyorsun kendinde.Degismeyen ne var bu ulkede?Eskiden emekli olabilecekken bir kanunla emeklilik haklari ellerinden alinan(EYT) insanlar var bu ulkede.sen ne cok sarilmissin bu ise?? bi 700 plaka daha piyasya surulse o zaman ne diyeceksin? ama onu yapacak yurekli insanlar lzim.Hep rant hep rant her yerde rant.sanmayin bu sistemi degistirirken seni beni dusunurler.
Yılmaz 2 yıl önce
Sen de 30 yıl önce geçimini temin etmek için üç kuruş birikiminle o hattan cüzzi rakama bir plaka alıp günde 20 saat direksiyon sallasaydın da o bahsettiğin okulları okuma ihtiyacı hissetmeseydin. Mesleği beğenmezsiniz ama kazancını da çekemezsiniz. Bu insanlar esnaf kimse onlara bir hak vermedi ve cebindeki tüm parayı yıllar önce bu işe yatırdı. Şimdi iş değerlendi diye gözünüz insanların kazancında. Bir müteahhitin ya da bir restoran sahibinin kazancı üzerinde söz sahibi olamadığınız gibi dolmuşçu esnafının da özel yatırımı üzerinde söz sahibi olamazsınız. Beğenmeyen otobüse biner.
murat 2 yıl önce
Dolmuşun kazancı olarak oraya yazdığın rakam iki insana bölünür.Oradan da araç giderleri sigorta masrafı şoför maaşı çıkarılır ve geriye 2,5-3 bin gibi cüzzi bir rakam kalır hem cahilsin hem de bir şey biliyormuş gibi buraya yazıyorsun. Madem beğenmiyorsun toplu taşıma diye yırtınıyorsun otobüs kullan o zaman yaşlılardan yer bulup oturabilirsen şanslısın hem de 1,4 TL çok da ucuz kimse seni ipini dolmuşa bağlayan gönüllü inek olmaya zorlamıyor.
Savaş 2 yıl önce
20 yaşında araca hangi banka rehin koymuş?
Aydın ERUĞRAL 2 yıl önce
Biz de halk olarak şu anki sisteme karşıyız. Çok değil bir hafta boykot etsek ne yapacaksınız bakalım?
yediniz yediniz doymadınız 2 yıl önce
hep öyledir zaten ruhsatta haciz varmış arkadaş at arabası gibi arabalar kanun olarakda hizmet süresi dolmuş araçlar neyin peşindesiniz hala
abdi abi 2 yıl önce
büyükşehirde dolmuşmu olur..3 münübüz bir otobüse çevrilerek bütün münübüsler kaldırılmalı..trafikte rahatlar..
FG 2 yıl önce
Modern şehircilik bağlamında düşünüldüğünde 17+1 sistemi daha mantıklı olduğu kanaatindeyim. şehrin her yerinde değil belli yerlerinde belirlenen duraklardan binilip inilebileceği, para muhabbetinin araç içlerinden kalktığı, engelli ve bebek arabalı yolcuların rahatlıkla yolculuk yaptığı, klimalı konforlu araçların olduğu bir sistem Trabzon'a yakışan bir sistem olacaktır. Yenilikler sancılıdır. Bu şehirde yaşayanlar taksilerin kalkıp yerine şu anki dolmuşların geldiği dönemi bir hatırlasın, bilmeyenler araştırsın. Ne tartışmalar olmuştu. Hem dolmuş esnafından hem halktan homurtular gelmişti. Evet Trabzon insanı acelecidir, sinirlidir ama aptal, uyumsuz, öğrenmeye kapalı değildir. Yeni sisteme de alışır. Halk da dolmuşçular da 17+1 sisteminde zorlanacaktır. Ama alışacaktır da. Halk da belli duraklarda inip binmeyi öğrenir, dolmuşçular da 5 metre ilerideki yolcuyu kapmak için trafiği ve insan hayatını tehlikeye atmaz ve inşAllah biraz daha insan olmanın bilincine vakıf olabilirler (bu sadece bir temenni).
Cebi dolup gözü dolmayan 2 yıl önce
rabbena hep bana araçta sigorta yok muayene yok kaçak mazot kullan aracına su bile vurma pislikten geçilmiyor cebinizden para taşıyor!!!
Hayati Öztürk 2 yıl önce
Bana bak utanmaz! Bu ay mazota 6200 tl ödedim. Şoför sigortası ise 725 tl. Şoför maaşı 2250 tl. Araç muayene ücreti 490 tl. Emisyon 185 tl. Araç sigortası 1850 tl. Haset, kıskanç, yalancı ve iftiracısın! Dilerim Allah bu yalanlarını senden çıkarır da kimin cebinden ne taşıyor o zaman görürsün.
SERKAN 2 yıl önce
Gözünüz insanların kazandığı paradadır. Bu insanlar yıllar önce riskli olan bu taşıma işine yatırım yaptılar ve bugün durakları değerlendi. Bunu çekemiyorsunuz. Bu duraklar üzerinde de, plaka üzerinde de tasarruf hakkına sahip değilsiniz. Dolmuşçuların sahip oldukları onların kendi kazancıdır. Ne devlet ne de başkası bu insanlara bir kuruş vermeden yıllarca direksiyon sallayarak hayatlarını idame etti bu insanlar. Onlar esnaf ve siz esnafın hakları üzerinde devlete bağlı kurummuş gibi söz söyleme hakkına sahip değilsiniz. Dolmuşu beğenmiyorsan balık istifi olarak gezer huzurevi olan otobüste yaşlılarla beraber ayakta seyahat edersin. Kimse sizin keyfinize göre hareket etmek zorunda değil. İnsanlar ay sonunu zor çıkarıyor. 300-400 binlik araçları nasıl satın alacaklar? Bu araçların kredisini öderken hayatını nasıl idame edecekler diye soran yok! Be insafsız, be vicdansız! Hem aracın, hem de şoförün sigortası var. Devlet bunu zorunlu kıldı. Her ay ortalama 6 bin TL yakıt masrafı var. Her ay şoför sigortası için 750 TL para ödüyoruz. Cebimizden para da taşmıyor. İftiracı sana hakkımı helal etmiyorum!
Lan 2 yıl önce
Hatlar milletin siz kullanım hakkı sizin adam gibi yapsaydınız maraş meydan köprü altında bakın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@