Trabzon'da bu cami 12 yıldır bitirilemedi

Kiliseye benzetildiği için bağış yapılmayan cami, 12 yıldır tamamlanamadı.

Trabzon 23.04.2018, 14:28 23.04.2018, 14:42
Trabzon'da bu cami 12 yıldır bitirilemedi

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yapımına 2006 yılında başlanan Molla Halil Camisi, mimarisi nedeniyle kiliseye benzetildiği için para yardımı yapılmayınca tamamlanamadı. Bazı vatandaşlar, tartışmalara neden olan caminin mimarisinin düzeltilmesini istedi, Müftülük yetkilileri de yapının yeniden yıkılıp yapılacağını belirtti.

İlçenin Karşıyaka Mahallesi’nde Molla Halil Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yapımına 2006 yılında başlanılan Molla Halil Camisi, dış mimarisinin kiliseye benzetildiği gerekçesiyle tartışmalara yol açtı. Yapımına başladıktan ve kaba inşaatı tamamlandıktan sonra mimarisi kiliseye benzetilen cami, yeterli bağış toplanamadığı için bir süre sonra Türk Diyanet Vakfı’na devredildi. Yapının inşaat masraflarının altından kalkamayan vakıf, iş adamlarını devreye soksa da cami inşaatını geçen zaman zarfında tamamlayamadı. Caminin içerisinde yapılan küçük bir bölüm ibadete açılırken, Müftülük yetkilileri de yapının hazırlanacak olan projeyle bazı bölümlerinin yeniden yıkılıp yapılacağını belirtti.

BAĞIŞLAR KESİLDİ

Molla Halil Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İlyas Öztürk, caminin bazı kişilerce kiliseye benzetilmesiyle yeteri kadar bağış toplayamadıklarından yakındı, toplanan az miktarda paranın da caminin ancak elektrik ve su ihtiyaçlarını karşıladığını ifade etti.

‘PROJE İLE YENİDEN YAPILACAK’

Trabzon Ortahisar ilçe Müftüsü Adem Aygül, kiliseye benzetildiği gerekçesiyle tartışma yaratan caminin, projeyle yeniden inşa edileceğini belirterek “2006 yılında yapımına başlanan cami yeni bir proje ile yeniden yapılacak. Oradaki camiye ait arazi genişletilecek. Bunun için yeni bir proje bekliyoruz" dedi.

‘CAMİYİ PEK ANDIRMIYOR’

İnşaatın camiyi andırmadığını belirten yöre sakinlerinden Ziya Arslan, “Buradaki yapı, görünüş itibari ile camiyi pek andırmıyor, kiliseye benziyor. Böyle güzel bir yerde bu kadar alan işgal ediliyor. Bir planlama, proje ancak bu kadar kötü yapılabilirdi. Görüldüğü gibi mimari yapısı bizim Türk mimarisine uygun değil. Bunu gören insanlar 'Burada kilise mi yapılıyor ?' diye soruyorlar. Karadeniz vatandaşı olarak bize kilise görünümlü cami uygun değil" diye konuştu.

‘TÜRK MİMARİSİNE ÖZGÜN OLMALI’

Caminin yeniden projelendirilerek Türk mimarisine özgü olarak yapılması gerektiğini savunan İbrahim Şeras da “Söylentilere gerek yok. Zaten görünüyor ki burası kiliseyi andırıyor. Buradaki esnaf, vatandaş dinine sadık insanlar. Yıllardır burası enkaz halinde duruyor. Neden burada böyle bir yapı yapıldı onu anlayamadık. Burada yapılan yapıya karşıyız. Kısa zamanda buranın yeniden projelendirilip yapımının tamamlanması lazım. Kubbelerin tekrar minare şekline dönüştürülmesi gerekir” ifadesinde bulundu.
 

Yorumlar (10)
İsimsiz 3 yıl önce
Ayasofya kilisesinde namaz kılanlar mı diyor bunu
ercan 3 yıl önce
Uğraştığımız işlere bak. nesi var. Klasik camii şeklini biraz değişik uygulamış mimar. Bence de ilginç olmuş. Camiinin bir şekli yoktur İslamda, en azından dış görünüşte. Bu kadar şekle , sayıya takıla takıla asıl mesajdan uzaklaşıyoruz. Bu böyle biline.
davut 3 yıl önce
İslamiyete göre camilerin şatafatlı olması kıyamet alametlerinden değil miydi?
Huryeni 3 yıl önce
Projeye kimler karar vermisse tüm masraflar onlardan tahsil edilmeli, yok karar verenler cami degil de klise olarak tasarlamissa o baska!
Sinan 3 yıl önce
Bu caminin projesini yapan zatlar nerdedir
Hakan kutlu 3 yıl önce
Mimari gayet güzel. Caminin oval olacağına dair bir kaide yok. Git Endülüs e, Libya, Fas, Cezayir, Türkmenistan, ecdad topraklarına bakma gör, bu cami tamamlanıp kısa sürede ibadete açılmalı. Beşirlide ki cami kubbeli onada bağış yok, 10 yıldır bitmedi.
Klasik trabzonlu 3 yıl önce
Projeyi çizenler arkadaşımın işvereni idi. Konuşmuştuk bunu zamanında. farklı bir cami yapmak istemişler. Kilise akıllarından geçmemiş. Daha sonra millet kiliseyi andırıyor deyince oda bakıp aaa hakaten andırıyor demiş. Amma velakin bunlar neden önemli ? Orası tartışılır. Çünkü millet şekil peşinde ibadet değil.
laz 3 yıl önce
devlet kiliseleri restore ediyor bunuda devlet yapsın ,sonra camiye çeviririz
iyide bir şov olur....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@