banner536

banner526

banner533

Trabzon’da adliye personelinden Yargı Reformu Paketi’ne tepki

Büro Memur-Sen üyesi adliye çalışanları Trabzon'da yaptıkları basın açıklaması ile Yargı Reformu paketine tepki gösterdi.

Trabzon 11.06.2019, 19:20 11.06.2019, 20:10

Büro Memur-Sen Trabzon Şubesi, açıklanan Yargı Reformu Paketi’nde zabıt katiplerinin kurum içi görevde yükselme sınavının kaldırılmasına adliye önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdi. 

Trabzon Adliyesi önünde toplanan Büro Memur-Sen üyesi adliye çalışanları, 30 Mayıs 2019’da açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketinde yer alan, zabıt katiplerinin kurum içinde Görevde Yükselme Sınavı (GYS) ile yazı işleri müdürü olabilmesini sağlayan hakkın kaldırılmasına tepki gösterdi. 

Büro Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Kahraman’ın okuduğu basın açıklamasında, Adalet Bakanlığı personelleri olarak durumu üzüntüyle karşıladıklarını belirterek; “Yapılması düşünülen düzenleme ile adliyelerdeki mesleki tecrübeye sahip çalışanların emeklerinin gözardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine yazı işleri müdürü atanması aksamalara neden olabileceği gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır” iddiasında bulundu. 

Trabzon’da adliye personelinden Yargı Reformu Paketi’ne tepki

Paket hazırlanırken çalışmanın paydaşı olan adliye çalışanlarının ve yetkili sendikanın görüşünün alınmamasının asla kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada, Türkiye Barolar Birliği  Başkanı Metin Feyzioğlu da kınandı. Açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği Başkanının Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi yazı işleri müdürleri imiş gibi hedef gösterilmesi ve bu göreve hukuk mezunlarının atanması ile sorunların ortadan kalkacağının ifade edilmesi yargı çalışanlarımıza hakarettir. Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor, Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerine yer verildi. 

Adalet çalışanları olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e personele değer verip kucak açtığı için teşekkür edilen açıklamada, “Sayın Bakanımıza özellikle yardımcı hizmetler sınıfında bulunan mübaşirlerimizin genel idare hizmetler sınıfına geçmesinde göstermiş olduğu gayret ve çabadan dolayı teşekkür ediyoruz” dendi. 

Trabzon’da adliye personelinden Yargı Reformu Paketi’ne tepki

Açıklamanın sonunda, adliye çalışanları adına taleplerini sıralayan Büro Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Kahraman; “Zabıt katibi arkadaşlarımızın tek kariyer umudu olan kurum için Görevde Yükselme Sınavının kaldırılarak yazı işleri müdürlüğüne avukatların ve diğer kurumlarda görev yapan memurların atanmasının yolunu açacak taslak çalışmasından acilen vazgeçilerek güncelleme yapılmasını, bakanlığımızda sözleşmeli istihdamına son verilerek aynı işi yaptığımız sözleşmeli arkadaşlarımızım kadroya alınmasını, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak arkadaşlarımızın 4/A kadrosuna alınmasını, çalışanlarımıza 3600 Ek Gösterge uygulanmasını, adalet hizmeti sınıfının oluşturulmasını ve hizmet tazminatı oranının yükseltilmesini, büyükşehir tazminatı ödenmesini, nöbet hizmetlerinin ödenmesini ve yıpranma hakkının tanınmasını talep ediyoruz” dedi. 

“Görevde yükselme adliyecilerin hakkı”, “GYS’ye ortakçı istemiyoruz!”, “Tek kariyer hakkımız olan GYS’ye dokunma gibi döviz ve pankartlar taşıyan kalabalık, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde mesailerine devam etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@