kebir

Trabzon’da ABD ve İsrail'e tepki 

ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve bunu protesto eden Filistinlilerin şehit edilmesinin ardından Trabzon'da ABD ve İsrail'e yönelik bir protesto gösterisi düzenlendi. 

Trabzon’da ABD ve İsrail'e tepki 

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Filistinlilere yönelik katliamlar Trabzon’da protesto edildi.

Trabzon Meydan Parkında düzenlenen protestoya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Yapılan ortak basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, “Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz” diye konuştu. 

İsrail’in böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını ifade eden Başkaan Revi, “Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir” şeklinde konuştu. 
 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
tolga
tolga - 1 hafta Önce

Hükümet şimdi bunlarıda seçim malzemesi yapar artık.Allah için eğer gerçekten filistinlileri veya müslümanları düşünüyorlarsa gerçek ciddi kararlar alıp amerikayı ülkemizden kovmaları lazım.

Haci
Haci - 1 hafta Önce

Bizim tayyip erdogan kendisi gibi olmayan muslumanlari munafik ilan etti.Boyle oluncada muslumanlarda birlik beraberlik olmuyor elin yahudusinin ekmegine yag surup olan muslumanlara oluyor.Yanlus ise yanlus deyun.

ibrahim çevik
ibrahim çevik - 1 hafta Önce

1968 de Filistin kurtulul örgütü (FKÖ) ile türk solu omuz omuza ABD ve emperyalizme karşı savaş verirken ABD uşağı ve emperyalizm hizmetkarı olarak Solculara mermi sıkanlar şimdi Filistine yapılan zulme karşı eylem içindeler . acaba utanıyorlarmı şimdi...

banner393