7m


7m

hyundai

Trabzon’da 240 Milyon Dolarlık kaçak! Trabzon Valiliği’ne başvuru yapıldı

Trabzon’da Oteller birliği kaçak işletmelerle ilgili Valiliği başvuruda bulundu.

Trabzon 31.03.2021, 15:38 31.03.2021, 18:34
Trabzon’da 240 Milyon Dolarlık kaçak! Trabzon Valiliği’ne başvuru yapıldı

Karadeniz Turistik İşletmeler Derneği (KATİD), Trabzon Oteller Birliği ve Trabzon Turizm Platformu kayıt dışı işletmelerle ilgili olarak Trabzon Valiliğine başvuru gerçekleştirdi.

8 Aylık bir çalışma sonrasında Trabzon’da 434 otel ve 1727 kiralık dairenin kaçak olduğu tespit edilirken bugün 56’sı için Trabzon Valiliğine dilekçe ile başvuru yapıldı.

TRABZON’DA RUHSATSIZ YATAK SAYISI, RUHSATLI YATAK SAYISINI GEÇTİ!

Aylar süren çalışmalar neticesinde elde edilen verilere göre Trabzon il sınırları içerisinde kaçak faaliyet gösteren 1.427 günübirlik kiralık daire ve villa, 434 otel, apart otel ve rezidans tespit edildi. Halihazırda ruhsatlı bir şekilde faaliyetlerine devam eden 295 tesisin yatak kapasitesi 20.000 iken kaçak faaliyet gösteren tesislerin yatak kapasitesi ise 28.482’ye ulaştı. 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Birlik avukatı Begüm Gürel, "bir süredir Trabzon’da özellikle konaklama odaklı olarak kayıt dışı işletmeler ile ilgili olarak bir çalışma yürütüyoruz. Kayıt dışı olarak 434 otel 1727 kiralık daire var. Amacımız bu tesislerin vergilendirilmesi ve turizme katkı sağlanması. 240 Milyon Dolar kayıp var. Bu da Trabzon’a gelen 3 turistten 2'sinin kayıp olduğu anlamına geliyor. Bu kayıt dışılık hem sağlık hem de güvenlik açığı yaratıyor. Bizim amacımız işletmelerin kapatılması değil kayıtlı hale gelmelerini sağlamak. Gelen turiste en iyi hizmetin verilmesini sağlamak. Bugün 56 işletme için başvuru yaptık. Türkiye geneline yayılmış olan kaçak işletmelerle ilgili örnek teşkil edeceğiz. Bugün buradan sonuç elde edemezsek başka gerekli yerlere ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bizim bu girişimimizi duyan kaçak işletmelerin ruhsat başvurusunda bulunmaya başladıklarını da öğrendik. Hukuki süreç bugün itibariyle başladı” ifadelerine yer verdi. 

Haber61 - Haber Servisi - 

Trabzon’da 240 Milyon Dolarlık kaçak! Trabzon Valiliği’ne başvuru yapıldı


Yorumlar (4)
Oto kuaför 1 yıl önce
Trabzon da bir sürü ruhsatsız oto yıkama kuaför detailing vs. Var bunlar mantar gibi çoğalıyorlar deyim olmazsa tabiki isteyen istediği yere istediği işi açar ha birde ruhsatsız araç trafiğe çıkamaz çünkü ruhsatı çıkarılamayan araça vergi çıkmaz tarfik sigortası yapılmaz ama ne hikmetse vergi daireleri önlerine kim geliyorsa şeker çikolata dağıtır gibi vergi levhası veriyor ruhsat sormaya gerek yok tabi kanunda yeri yok vergi numarası alınca vergilendirmen beşlıyor tabi bunun yanında bağkur ödemeleride başlıyor ama şunu sorgulayan yok 10 kişilik pasta 100 kişiye pay edilir mi? Herkes hakkı olan işi yaparsa bu devlet vergi yapılandırma gereği bağkur borcu silme gereği duymaz kimsede teklif etmez. İşyerin yapacağın işe uygunsa ruhsatını alırsın çalışır helalinden kazanırsın evde çocuklarına helal ekmek yedirmenin keyfine varırsın. Allah herkese helalinden kazanç nasip eylesin.
Esnaf 1 yıl önce
Bu yorum süper olmuş İnşAllah bu yorumu denetleyiciler okurda işlerini yaparlar tabi işlerini yapmak istiyorlarsa kim hakkı olanın hakkını yiyorsa Allah belasını versin aynı zamanda işini layıkıyla yapmayanında aldığı maaş haram olsun.
İsmet 1 yıl önce
Trabzon'da normal işleyen tek bir yer gösterin ?
Oto kuaför 1 yıl önce
Bizde bunu söylüyoruz haksız iş yapanda buna göz yumanda bunu herkes yapıyor ne olacak diyende bu haksızlığa ortak oluyor. Aman sendecilerde bu işlere ortaktır onun için haksızlığın savunulması karaktersizliktir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@