Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Vatandaş, "Yıktırmayacağız"; Vali "Karar net, yıkacağız"

Yaylada evleri yıkılanlar Trabzon Valiliği önünde toplandı!

Trabzon 14.11.2019, 11:13 14.11.2019, 14:27

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon’da yaylalarda başlatılan yıkımların mağdurları Trabzon Valiliği önünde toplandı.

Trabzon’da yıkım gerginliği sürüyor. Yaylalarda bulunan evlerin yıkımında dün hareketli anlar yaşanmıştı. Bugün de yaylalarda evleri yıkılan ve diğer yaylalarda ikamet eden yaklaşık 50 kişilik grup sosyal medya üzerinden organize olup Trabzon Valiliği önünde toplandı ve Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ile görüşmek istediklerini belirttiler.

Aralarından 2-3 kişilik bir ekip belirleyen grup Tabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ile görüştü.

Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Yaylada evleri yıkılanlar oraya toplandı!

Vali İsmail Ustaoğlu ile yapılan görüşme sonrasında grup adına açıklama yapan Okan Koç, ifadelere yer verdi;

Halkımız, eskiden beri Düzköy yaylalarında dede, oğul, torun silsilesi halinde yaylacılık ve meracılık yapmaktadır. Yöre halkının hazine arazisi olduğu bu yerlerde eskiden kalma evleri nüfus fazlalığından yetersiz kalmaktadır. Mevcut olan eve tadilat veya eskiden beri süre gelen kullandığı yere ev yapmaktadır. Yöre halkının mağdur edildiği konular; 1- Hayvancılıkla uğraşıp yazın yaylalarda 5-6 ay süre için eski ev bir kardeşe kalmış veya yeterli olmadığından yenisini yaptığı için, 2- 31 Aralık 2017 tarihinden önce mevcut kapı numarası bile olan eve ait 6 Haziran 2018 tarihinde açıklanan imar barışı (Yapı Kayıt Belgesi Başvurusu) öncesi veya sonrasında tadilat veya yenileme yaptığı için, 3- Hayvancılığın geri kalması yöre insanımızı ekonomisini ikame edebilmesi için başka yerlere, gurbet ellerde çalışmasına, iş yapmasına veya memur olmasına teşvik etmiş akabinde hayalini kurduğu çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği dededen kalma yere ev yaptığı için, Bu 3 nedenlerden ötürü mağdur edilen yöre insanını yap-sat yapan, ticari faaliyette bulunmak isteyen, otlak alanları işgal eden kişilerle aynı değerlendirilmesi yöre insanını üzmektedir.

Devletimizin 6 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan imar barışı (Yapı Kayıt Belgesi) başvuruları 31 Aralık 2017 tarihi ve öncesini kapsayan yapılar için olması yukarıda pelirttiğimiz 3 konuya cözüm olmamis yöre insanımızın mağdurluğu giderilmemiştir. Bu kanun değişmez değildir ek madde acılabilir bu 3 konu hakkında esneklik yapılabilir.

Yöre insanımızı dün gerçekleşen yıkımlar yüzünden askerimizle karşı karşıya getirmiş ama askerimize karşı en küçük bir taşkınlık yapılmamıştır. Bazı yazınsal sitelerde veya görsel kanallarda halkımızı arsız, çirkef ve devletine asi gösterilmiş haberler yapılmıştır. Bu haberleri kabul etmiyor kınadığımızı belirtmek istiyoruz.

Yıkımlar çözüm olmayıp doğasına uygun olacak şekil daha kalıcı çözümler istiyoruz. Yöre insanımızın ineğini satarak gurbet ellerde çalışarak veya borçlanarak bu evleri yapmıstır. Yıkılan veya yıkılması düsünülen bu yapilar kamuya ve milli sermayeye zarar vermektedir. Halkta kin ve nefrete sebep olmaktadır.

Halkımız bu sürecte kimsesiz kalmis rangi bir yetkilinin de desteğini alamamıstır. Halkımız tüm yetkililerden destek be valisini, milletvekillerini ve bakanlarını yanında istiyor. Bu sürecte vanımızda olmayacakta da ne zaman yanımızda olacak?

Yukarıda belirttiğimiz 3 maddeden dolayı valimizden, milletvekillerimizden, bakanlarımızdan özellikle yöremizi tanyan iç islerieri bakanımız Sayın Süleyman Soylu' dan destek beklivor yanımızda olmalarını istiyoruz.

Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Yaylada evleri yıkılanlar oraya toplandı!

GERİ DÖNÜŞ YOK

Vali Ustaoğlu ile olan görüşemsine değinen Okan Koç, "Burada toplanmamızın amacı Vali ile görüşmekti. Burada toplanan herkes mağdurdur. Valimiz bizi kabul etti. Bizi dinledi. Bu yıkım çözüm değildir. Vali çok kararlı. Çünkü ona verilen bir talimat var. Ona uyacak. Dün Düzköy'de yıkıldı, bu yıkım devam edecekmiş. Önünde birikmiş dosyaları var. 'Geri dönüş yok' diyor. 'Bizim elimize bu verildi, biz bunu uygulayacağız' diyor. Vali beyin elinde bir liste var. 'Kimin ismi varsa yıkılacak' diyor. O zenginmiş, o bürokratmış ona ayrım yapılmıyor. Ama bize bir esneklik yapsınlar. Hayvancılıkla uğraşan, eski yapısı olupta yenileme yapanlara esneklik yapılsın istiyoruz" dedi.

Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Yaylada evleri yıkılanlar oraya toplandı!

Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Yaylada evleri yıkılanlar oraya toplandı!

Trabzon Valiliği önünde hareketli anlar! Yaylada evleri yıkılanlar oraya toplandı!Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (32)
Adem 2 yıl önce
Ey evsahibleri devlet belediye sizi uyarırken onları hiçe saydınız gelen ekibleri gale almayıp yapmaya devam eddiniz. Şimdi belediy başgamından validen ne hakla yartım isdersiniz. Evlerin çoğunun yabılıp 2. Ve 3. Kişilere satıldığı söyleniyor daviz yok vali bey
? 2 yıl önce
uzungöldede taviz yok ??? ama dur onların sırtı kalın ????
MK. 2 yıl önce
BABANIZIN YERİNİ Mİ YAPTINIZ. HİÇ ÜZÜLMÜYORUM.
Düzköylü 2 yıl önce
Düzköylü olarak sayın valim taviz verip geri adım adarsanız bu işin önü daha alınmaz. Zaden işin bu kadar büyümesi hep verilen davizler olmuştur. İnsanlar yaylayı ranta cevirmiştir haberiniz olsun. Ordakilerin feryatları hep plöf haberiniz olsun
Yaylacı 2 yıl önce
Karşı gelenler yer satıp aracılık edenler inşaatların yapımını üstlenip yıkılmama garantisi verenler. Eğer adaldle iş yapılaçagsa akpli chpli ayrımı olmadan yapın ve işi soğututmayın yoksa filim başdan sarılır
özdem 2 yıl önce
uzungölde tespit edilen 118 yapı ,yıkılma kararı çıkmasına karşı esneklik gösterilerek yıkılmadı .aynı esneklik tüm vatandaşa uygulanmalı eşitlik ve adalet için
adem 2 yıl önce
uzungölde nasıl esneklik göstrildi ise, aynısı diğer yerler için de uygulanmalı .
ayrımcılık yapılmamalı
DevletVarOlsun 2 yıl önce
Yaylada, Merada, tapusuz alanlarda, hiçbir kurumdan izin almadan villa yapanlar sonuçlarına katlanacaktır... İmar Barışı kanununda açıkça belirtilmiştir ; özel kanunlar kapsamında olan yerlere(yayla, mera, kıyı, orman) yapı kayıt belgesi alınamaz alınması halinde iptal edilir be yapı yıkılır diye... Bunu Devlet vatandaşa tam anlatamadığından bu sıkıntı oldu bir diğer nedeni de kanunu çıkarı için kullananların bize bişey olmaz herkes yapıyor vs ayakları... Devlet gücünü gösterecek bunun önü alınmazsa ilerde adım atmaya yer kalmaz... Devlet evi yaparken niye izin durdurmadı diyorlar? Devlet yapmayın demiş gidip yaparsan yıkarım demiş, ayrıca her araziye asker mi memur mu diksin... Burda yıkılan yapılara balınca ne hayvamcılıkla ne yaylacılıkla alakası olmadıgını herkes goruyor... Gidip hilaye paylaşıp fotoğraf çekip sosyal medyaya atmaktan ve rant elde etmek amaçlı oldukları belli... Devletin tek eksiği şu olabilir; imar barışı yasasını tam anlatamamak faydası yanında kanunun sert yanlarını da anlatamamak...
? 2 yıl önce
birincisi sırtınız kalın olacak ikincisi rey zamanı hesap sormalıydınız bu evleri bize neden yaptırdınız diye.....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@