7m

7m

hyundai

Trabzon Valiliği'nden o habere yalanlama: Gerçeği yansıtmamaktadır

Trabzon Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 100 bin yıllık hazine kül oldu haberlerini yalanladı.

Trabzon 22.11.2019, 16:57
Trabzon Valiliği'nden o habere yalanlama: Gerçeği yansıtmamaktadır

Trabzoın'un Köprübaşı ilçesi Ağaçbaşı Turbalığı ve çevresinde çıkan yangın sonrası çıkan "100 bin yıllık hazine kül oldu" haberlerine Trabzon Valiliği'nden yalanlama geldi. Yapılan açıklamada 
 
Trabzon Köprübaşı ilçesi Ağaçbaşı Turbalığı ve çevresinde meydana gelen bitki örtüsü yangını ile ilgili basında çıkan haberler hakkında açıklamada "sadece küçük bir kısmında ve etrafındaki çayırlık alanlarda kuruyan otların uç kısımlarının yandığı, yangının dip kısımlara sirayet etmediği ve turbalığa herhangi bir zarar vermediği tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Trabzon Valiliği Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde:
 
İlimiz Köprübaşı ilçesi Büyükdoğanlı mahallesi Harmantepe ve Seslikaya mevkiilerinde bulunan 621.254 m2 alan 25.06.2019 tarih ve 30812 nolu Resmi Gazete de yayınlanarak ‘Kesin Korunacak Hassas Alan‘ olarak ilan edilmiştir.

Ayrıca aynı bölgede bulunan 5.564.076 m2 alan ise 08.04.2019 tarih ve 82931 sayılı Bakanlık Makamı oluru ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak ilan edilmiştir.
Belirtilen bölgelerde 10.11.2019 tarihinde akşam saatlerinde bitki örtüsü yangını çıkması üzerine yangına itfaiye araçları ve Belediye imkanları ile müdahale edilerek yangın kısa sürede söndürülmüştür.
İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yapılan incelemede turbalık alanın sadece küçük bir kısmında ve etrafındaki çayırlık alanlarda kuruyan otların uç kısımlarının yandığı, yangının dip kısımlara sirayet etmediği ve turbalığa herhangi bir zarar vermediği tespit edilmiştir.
Basında yer alan 10.000 yıllık hazine kül oldu şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
Köprübaşı kaymakamlığı ve Jandarma komutanlığınca bitki örtüsünde meydana gelen yangınların kimler tarafından çıkarıldığının tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir.
Konu İl Müdürlüğümüzce takip edilmektedir.


Yorumlar (1)
erol61 2 yıl önce
yangın esnasında taa sultanmurattan yangını gören birisi olarak ki bu mesafe kuş uçuşu dört beş kilometre vardır tahmini açıklamalarınız bana doğru gelmedi bu mesafeden görünen yangın nasıl alt kısımlara sirayet etmez? ve yangın olduğu akşam çok şiddetli rüzgarda vardı. açıklamalarınız külliyen yalandır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@