Trabzon Valiliği'nden açıklama! Sınırlandırma kaldırıldı yeni kurallar açıklandı

Trabzon Valiliği'nden Berber, Güzellik Salonu ve Kuaförlerle alakalı yeni kararlar.

Trabzon 22.07.2020, 13:19
Trabzon Valiliği'nden açıklama! Sınırlandırma kaldırıldı yeni kurallar açıklandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Trabzon'da faaliyetleri kısıtlanan berber, güzellik salonu ve kuaförler ile alakalkı yeni kararlar açıklandı.

Trabzon  Valiliği il Hıfzsıhha Kurulu tarafından alınan kararlaryayınladı.

İşte o kararlar:

Covid -19 salgınının kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla; hastalığın ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Berber,  Güzellik Salonu/Merkezi, Kuaför vb. İş Yerlerine Yönelik Tedbirler;

07.05.2020 tarihli ve (2020/35) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile berber, kuaför güzellik merkezleri/salonları vb. yerlerle ilgili kararlar alınmış olup, bu kararda belirtilen tedbirlerle ilgili bazı düzenlemelerin yapılması uygun görülmüştür.

a. Berberlerde; jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılmasına izin verilmesine, tıraş yaparken 1 metre sosyal mesafe kuralı korunamayacağından maskeye ek olarak yüz/göz koruyucu kullanılmasına,

b. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde/salonlarında, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetlerini verebilmelerine izin verilmesine,

c. Berber, Kuaför, Güzellik Merkezi ve Salonlarının Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan; “Güzellik Merkezlerinde Alınması Gereken Önlemler”  “Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler” e uygun olarak faaliyetlerini sürdürmelerine,

1.  Market ve süpermarketlerin çalışanlar dâhil 4 metrekareye 1 kişiyi geçmeyecek şekilde müşteri kabul edebilmelerine,

2. .Lokanta, Restoran, Kafe, Kafeterya, Çorbacı, Kokoreççi, Çiğ Köfteci, Kıraathane, Kahvehane, Çay Bahçesi, Dernek Lokali vb. işletmelerin Çalışma Saatlerine Yönelik Düzenleme;

30.05.2020 tarih 2020/52 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan lokanta/restoran/kafe/kıraathane vb. işyerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’a kadar hizmet verebilecekleri talimatlandırılmış, 09.06.2020 tarih (2020/62) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile de söz konusu işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatlerinin 24:00’a uzatıldığı bildirilmişti.

01.07.2020 tarih (2020/78) Sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırılmıştı.

Gelinen aşamada; 21.07.2020 tarihli 89780865-153-E.11876 sayılı İçişleri Bakanlığının Genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca  Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21.07.2020 tarihinden itibaren yukarıda bahsi geçen lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına; belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliğince karar verilmiştir.


Yorumlar (4)
Hayat 1 yıl önce
Bugün Erdoğdu pazarını görenin aklı dururdu , satıcıların %90 nında maske yok önündeki meyve sebze açıkta, avazı çıktığı kadar bağırıyorlar . Damlacığı bırak 1 Mt sosyal mesafeyi 10 metreye yayılır !
Oktay köse 1 yıl önce
THE eND yani öylemi herşey bitti güzel ülkeme bahar geldi...
OFLU TÜRK 1 yıl önce
BU KRİTERLER GÜZELDE UYGULAMASI TAM OLARAK YOK.MARKETLERDE BAZI ÇALIŞANLAR MASKE TAKMIYOR ÇARŞILARDA GEZENLERİN ÇOĞU TAKMIYOR YADA ÇENESİNDE.ESNAFLARIN ÇOĞU TAKMIYOR.SONUÇ VİRÜS BİTMIYOR.
Yorum 1 yıl önce
Dolmuşlar 10 kişi farkındasınız dimi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@