7m


7m

hyundai

Trabzon Üniversitesi iddialarına sert tepki! “Gerekirse Akçaabat’tan Ankara’ya yürürüz”

Trabzon Üniversitesinin taşınması iddialarına Akçaabat’taki STK’lardan sert tepki.

Trabzon 03.06.2021, 10:56
Trabzon Üniversitesi iddialarına sert tepki! “Gerekirse Akçaabat’tan Ankara’ya yürürüz”

Trabzon Üniversitesi’nin taşınması iddiaları sonrasında Akçaabat’taki Sivil Toplum Kuruluşları ortak bir açıklama yaparak “Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat hudutları dışına çıkarılması asla düşünülmemelidir. Gerekirse Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etmek için Akçaabat’tan Ankara’ya yürürüz” ifadelerine yer verdiler.

Akçaabat Kent Konseyi, Akçaabatlılar Vakfı, Akçaabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Akçaabat Esnaf Kredi Kooperatifi, Akçaabat Ziraat Odası, Akçaabat Şoförler Odası, Akçaabat Muhtarlar Derneği, Türkiye Muhtarlar Derneği Akçaabat Şubesi, Akçaabat Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı ortak açıklamada açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihinde 30245 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat’ta kurulmuştur. Daha sonrada bu üniversiteye rektör ataması yapılmıştır.

Trabzon Üniversitesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın biz Akçaabatlılara sunduğu güzel bir hediyedir. Yasada da belirttiği gibi Trabzon Üniversitesi Akçaabat’ta kurulmuştur. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz.  

Bugünlerde aldığımız duyumlara göre bazı kişiler tarafından Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat sınırları dışında bulunan bir yere taşınması çalışmaları başlatılmış veya düşüncesi oluşmuştur.

Biz Akçaabatlılar olarak bu yanlışlıktan dönülmesi için; bu düşüncede olan her kimse, kendilerini basın yoluyla uyarıyoruz. Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat hudutları dışına çıkarılması asla düşünülmemelidir.

Bu konuda herhangi bir kurum, kuruluş, kişi veya kişilerin çalışma yapmasını doğru bulmayız. Karşılarında tüm sivil toplum örgütleri ve Akçaabat halkı ile dururuz. Düşünülmesi gereken, Trabzon Üniversitesini yarışan bir üniversitesi haline getirmektir. Kafa yorulması gereken Üniversiteyi Akçaabat dışına taşımak değil, bu üniversitenin kültürünü, sanatını, bilimini, kalitesini yükseltmek, yeni ihtiyaç duyulan bölümleri açmak, akademik kadroyu güçlendirmektir. Bunlara kafa yormadan, üniversiteyi Akçaabat dışına taşıma çalışmaları içine girmek doğru değildir. Üniversitenin genişlemesi düşünülüyorsa mevcut bulunduğu yerde genişlemeli, bu yeterli değilse Akçaabat’ın Merkezinde veya batıya doğru bir yerde genişleme çalışmaları yapılmalıdır. Örneğin Akçaabat İlçesi kamara mevkiinde bulunan 350-400 dönümlük arazi Trabzon Üniversitesi için bir yer olarak değerlendirilmelidir.  Ayrıca yeni fakülteler de şehrin batı kesiminde açılarak şehrin batıya doğru genişlemesi sağlanabilir.

Biz Akçaabatlılar iyi niyetle diyoruz ki; Trabzon Üniversitesindeki kadrolaşma Akçaabat’ın dışındaki bölgeler gözetilerek yapıldı. Sustuk. Ama Trabzon Üniversitesini Akçaabat dışına taşıma konusundaki ham hayallerinize karşı “dur” deriz. Gerekirse yapanları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etmek için Akçaabat’tan Ankara’ya yürürüz.  Tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz."
 


Yorumlar (14)
Yorum 1 yıl önce
Trabzon Üniversitesi maalesef baştan kaybetti. Üniversitenin 4 yılı boşa gitti yanlış yönetim ile. Üniversitenin yer sıkıntısı varken caminin yapılmasına gerek varmıydı çevrede çok sayıda camimiz varken. Siyaset referansı olmadan rektör bey randevu vermiyor ya da özel kalem rektör beye bilgi vermiyor. Maalesef güzel düşünülmüş ve hayata geçirilmiş projede yıllar boşa gitmiş. Fakülte kuruldu yıllar geçti yönetim becerip kurulmuş fakülteye bölüm açıp öğrenci alamadı.
dost 1 yıl önce
taşınması bence en hayırlısı olur şehır gelişmesine de yardımcı oluyor bu tip projeler.
tolga 1 yıl önce
nereye taşınsın sizin köye mi? boş boş konuşmayın!1
Akçaabatlı 1 yıl önce
Biz Akçaabatlılar iyi niyetle diyoruz ki; Trabzon Üniversitesindeki kadrolaşma Akçaabat’ın dışındaki bölgeler gözetilerek yapıldı. Sustuk. sırf bu söz için taşınmalı. Zihniyet mikro milliyetcilik çok yazık çok.
Davut 1 yıl önce
Dostlar karar verildi zira mevcut kampüs büyümek için yeterli değil. Komple taşınma olmayacak bir kısım orada bırakılacak. Bu üniversitenin ilerlemesi için büyümesi gerekir. Bunu mikro milliyetçilik adı altında savunmayalım lütfen.
mehmet Çetin 1 yıl önce
git işine, ezbere konuşma
Murat mert 1 yıl önce
Üniversitenin Sögütlü kampüsü çok güzel ve Ana kampüs için biçilmiş kaftan gibi. Yeni fakülteler açmak için Darıca tarafında çok uygun yerler var. Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Tonya ve Şalpazarına doğru büyüyebiliriz. Doğu kısmında KTÜ var zaten.
cok yazık 1 yıl önce
Üniversiteyi yönetenlere bakınca hiç şaşırmamak gerek. Akçaabatlılara yasak olan bir üniversite haline getiriliyor. Çaykara-of a kurulsun.
Acil bir şekilde üniversite akçaabatlı bir rektöre atanmalıdır.
Nobody 1 yıl önce
Birilerinin işi gücü bozgunculuk çıkarmaya çalışmak. Bunu bilen kanun koyucular kanunu yazarken Trabzon üniversitesi Akçaabatta kurulmuş bir üniversitedir diye yazmışlar. Bunu aksini düşünen hayaller aleminde demektir.
Trabzonlu 1 yıl önce
Üniversiteler öğrenciler icin vardir ve maalesef adi her ne kadar Trabzon Universitesi olsa da herkes cok iyi biliyor ki burası KTÜ nün Eğitim Fakültesi ydi.Disaridan öğrenci çekebilmek icin taşınmalı mi bilmem ama mevcut sartlari kesinlikle yetersiz.Mezun olalali 11 sene oldu değişen cok az sey var maalesef
tonyalı 1 yıl önce
Trabzon mikro-milliyetçiliği aşamadığı müddetçe bir adım öteye gidemez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@