banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon'un işlek sokağında ilk etap tamam

Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nin 1. etabı sona erdi

Trabzon 22.11.2017, 12:17
Trabzon'un işlek sokağında ilk etap tamam

Ortahisar Belediyesi, Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nin 1. etabını tamamladı. Proje kapsamında binaların dış cepheleri birbirleriyle uyumlu şekilde yenilendi. Tabelalar ve reklam panoları kaldırılarak görüntü kirliğine son verildi. Yenilenen aydınlatma sistemi ile ışıl ışıl olan Kemeraltı, akşam saatlerinde bile vatandaşların uğrak noktası haline geldi. 

Kemeraltı Çarşısı'nın Bursa, İstanbul ve Edirne gibi birkaç şehirde bulunan ve Sultan Çarşısı (Suk-i Sultani) diye adlandırılan tarihi bir mekan olduğunu belirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "Kemeraltı Osmanlı'da ticaretin kalbi durumundaydı. Projemizle birlikte bu durum daha da pekişerek tarihi mekana canlılık gelecek. Üst katlardan başlayarak alt katlara inilip çarşıya yeni bir görünüm kazandırıldı. Dış cepheler yenilendi. Başta pencereler ve bunların kenarları, tenteler, yağmur suyu olukları, tabelalar ve vitrinler birbirleriyle uyumlu şekilde yeniden elden geçirildi. Böylece farklı tabela ve tentelerin neden olduğu görüntü kirliliği ortadan kaldırılarak bir bütünlük sağlanmış oldu" diye konuştu.

Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nin 2. ve 3. etabının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağını belirten Başkan Genç, "Buranın projesi zaten belediyemiz tarafından hazırlanmıştı. Bu doğrultuda Bakanlığımız 2. etap kapsamında Çarşı Mahallesi, Semerciler Caddesi Yan Kolu, Terziler Sokak, Kazazlar Sokak, Hamam Sokak, 3. etap kapsamında ise Kemeraltı Sokak ve yan bağlantı yollarının yapımını devraldı. İnşallah, Bakanlığımızın da desteğiyle Ortahisar'ımız simge projelerden birini kazanmış olacak. İlçemizin tarihi hüviyetinin ortaya çıkmasının yanı sıra esnafımızın işyerlerinin değerini ve işlerini daha da artıracak bir çarşılar silsilesi kazanacağız. Projemizin bitirilmesiyle birlikte Ortahisarımız, kent merkezinde tarihi dokusunu ortaya çıkaracak yeni bir turizm aksı kazanacak. Kemeraltı'na yeni bir hareketlilik ve canlılık gelecek. Bu şekilde şehrimize gelen turistler ve ziyaretçiler kent merkezinde daha fazla geçirerek ekonomimize katkı sağlayacak" diye konuştu.

Yorumlar (4)
Burhan İskender 3 yıl önce
Dış cephesine 150 bin tl harcadığım iş yerimi rezalete çevirdiler. Cebimden 15 bin lira harcayarak işyerimi çalışacak pozisyona getirdim . Yazıklar olsun bu rezilliği bize yaşatanlara ..
Trd 3 yıl önce
Abartmayalım lütfen rezalet olmuş bide esnafa sorun bakalım onlarda memnun mu? Catı akarları sokağa akıyor işyerlerine giriyor fırca izleri duvarlarda bırakın ya gidinde başka şehirleri gezin herkesi kemeraltına bekliyoruz rezaleti görmeye buyrun.
reis 3 yıl önce
dag fare dogurdu.buyurun gezin bakın begenen varsa beri gelsin.
Abdullah 3 yıl önce
Yapılan projeyi vatandaş olarak yerinde gidip inceledim,proje resmen felaket olmuş,harcanan para resmen çöpe gitmiş,klima motorları,tenteler,standlar,işportacıların dükkan önü tezgahları,en önemlisi parke taşlar,
Yapılan masrafa,harcanan emeğe yazık.umarım metin genç başkanın sonu büyükşehir başkanı gibi istenmeyen başkan olmaz...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@