Trabzon, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır

Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon'un Fethi'nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Trabzon, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un fethinin 557’inci yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Trabzon’da yaşamak bahtiyarlıktır. Trabzon, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Trabzon’a hizmet, bizler için onurdur” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu mesajında şunları kaydetti: “Trabzon’un Fethi birçok açıdan büyük öneme haizdir. En önemlisi Trabzon’u fetih eden Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın komutanı Gedik Ahmet Paşa’nın Kırım Sahillerini Osmanlı topraklarına katmasıyla Karadeniz bir Türk gölü haline gelmiştir. Karadeniz üç asırdan fazla bir süre Türk gölü olma özelliğini muhafaza etmiştir. Trabzon, Osmanlı Devleti’nin doğudaki en önemli sancağı durumuna gelmiştir. Tarihimizin en itibarlı şahsiyetlerinden, büyük devlet adamları Yavuz Sultan Selim Han’ın valilik yaptığı Kanuni Sultan Süleyman Han’ın doğup büyüdüğü Trabzon, tarihindeki bu önemini hala devam ettirmenin gururunu taşımaktadır.

Tarihi ticaret yolu olan “İpek Yolu’nun” Karadeniz’e çıkış noktasında bulunan Trabzon’umuz, Orta Asya Cumhuriyetlerinin özgürlüğe kavuşmasından sonra eski itibarını kazanma noktasına gelmiştir. İnşallah dün olduğu gibi bugün de Trabzon, ülkemizin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelecektir. Gayret ve çalışmalarımız bu istikamettedir. Canları ve malları pahasına fethedenlerin çocukları olarak, fetihten 557 yıl sonra bu kadim şehri Fatih’lerine ve bizlere yakışır bir şehir yapabilme azim ve kararı içerisindeyiz. Trabzon’umuz tarihiyle barışık ecdat değerlerine saygılı ve bu değerlerine sahip çıkan yönetimlerle tarihteki ihtişamına kavuşacak, siyasi iktisadi ve içtimai yönlerden hak ettiği seviyeye ulaşacaktır. Trabzon’da yaşamak bahtiyarlıktır. Trabzon ülkemizin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Trabzon’a hizmet bizler için onurdur. Bu vesile ile şanlı ecdadımızı rahmetle anıyor, şehrimizin fethini kutluyorum.”
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner426

banner443

banner441