Trabzon turizmi geçen yılı 9 ayda geçti

TTSO Ekim ayı meclis toplantısında turizm ile ilgili rakamlar paylaşıldı.

Trabzon 25.10.2019, 20:49
Trabzon turizmi geçen yılı 9 ayda geçti

Haber61 - Haber Servisi - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Ekim ayı meclis toplantıısı gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'nun şehir dışında olması nedeniyle meclis üyelerine hitap eden Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar Trabzon turizmi ile ilgili istatistiki bilgiler paylaştı. Serdar, Trabzon'da 2019 Yılı ilk 9 ayında 650 bin yabancı turist geldiğini bu rakamın geçtiğimiz yılın tamamından fazla olduğunu belirtti. Serdar bu yıl sonuna kadar ise yabancı turist sayısının 750 bin olacağını düşündüğklerini söyledi.

Trabzon turizmi geçen yılı 9 ayda geçtiKaradeniz Bölgesinin Körfez ülkelerine yönelik turizm merkezi ilan edilmesinin ardından Trabzon başta olmak üzere bölge turizminde ciddi bir gelişme kaydedildiği belirten Serdar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2019 yılının Ağustos ayı itibarıyla çoğunluğu Körfez ülkelerinden olmak üzere gelen uçak sayıları bir önceki yılın toplamına göre yüzde 10 artış sağladı. Suudi Arabistan'dan 472, Almanya'dan 178, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 224, Kuveyt'ten 108, Bahreyn'den 134, Ürdün'den 95, Umman'dan 47 ve diğer ülkelerden 18 olmak üzere bin 276 dış hat uçuşu gerçekleştirildi. Turizm sektöründeki bu güçlü yükselişin başta Trabzon şehrimiz olmak üzere bütün Karadeniz illerinde turizm sektöründe yatırımları artıracağına inanıyoruz. Turizm sektöründe nitelikli iş gücü ve istihdamı artırmaya yönelik çalışmaların da devam edeceğini düşünüyoruz. Her zaman olduğu gibi TTSO'nun turizme katkıları devam edecektir. Turizm sektörü son yıllarda ön plana çıkarak şehrimize, bölgemize ve ülkemize sıcak para girişini sağlamıştır.  Girişimcilerimizin gerçekleştirdiği yatırımlar ile Trabzon'da geceleme, tesis ve yatak kapasitesinde ciddi artışlar sağlandı. Şehrimizde tesis sayısı 602'ye, yatak kapasitesi ise 35 bin 951'e yükseldi. Türkiye 2019 yılında 50 milyon turist hedeflerken, bu yılın ilk 8 aylık verilerine bakıldığında Trabzon'da turizm sektöründe önemli bir başarı yakalandığı görülüyor. İlk 9 ayda 650 bin yabancı turist ağırladık. Geçen yılın toplamı 575 bin yabancı turist olmuştu. Geçen yılın rakamı ilk 9 ayda geçildi. Bu yılsonuna kadar 750 bin yabancı turisti ağırlayacağımızı düşünüyoruz."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@