7m


7m

hyundai

Trabzon TSO’daki taciz iddiaları hakkında resmi açıklama: İki eski çalışanımız...

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaşandığı iddia edilen taciz iddiaları hakkında açıklama geldi.

Trabzon 12.04.2022, 14:58 12.04.2022, 15:37
Trabzon TSO’daki taciz iddiaları hakkında resmi açıklama: İki eski çalışanımız...

Haber61 - Haber Servisi / Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’ndan son günlerde gündeme gelen taciz iddiası hakkında açıklama geldi.

Bazı medya organlarında yer alan haberde kadın çalışanın tacize uğradığı ve daha sonrada işinden olduğu iddiası gündeme oturdu.

TTSO'da bugün yaptığı açıklamada iddalara cevap verdi.

Yapılan açıklamada “İki eski çalışanımız arasında yaklaşık iki yıl önce mesajlaşma yoluyla yaşanan taciz iddiaları taraflarca yargıya taşınmıştır” ifadelerine yer verildi.

TTSO’dan yapılan açıklamada “Odamızın iki eski çalışanı arasında yaklaşık iki yıl önce mesajlaşma yoluyla yaşanan taciz iddiaları taraflarca yargıya taşınmıştır. İddialar, kurumumuza intikal ettikten sonra hassasiyetle takip edilmiştir. Bu süreçte taraflardan E.Ç.’nin Ağustos 2021 tarihinde odamız ile iş akdi feshedilmiştir. Söz konusu davanın diğer tarafı olan L.Y.’nin de dava süreciyle ilgili şahıslara ait özel belgeleri derdest davasında kullandığı ve ikinci kez de kurumun sisteminden izinsiz olarak aldığı bilgileri üçüncü şahıslarla paylaştığı kanıtlarıyla birlikte tespit edilmiş ve bu nedenle Şubat 2022 tarihinde savunması alınarak iş akdi feshedilmiştir.

Bazı basın yayın organlarında yer alan kurumumuzu yıpratıcı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, bu süreçteki tüm işlemlerini gerekçeleriyle birlikte hukuka uygun olarak gerçekleştirmiştir.

İki eski çalışan arasında yargılama süreci devam eden davaya, odamızın adının asılsız ithamlarla karıştırılmasıyla ilgili olarak gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.” İfadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Açıklamaya konu olan ve Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan haber şu şekilde;

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda skandal. Bir yıl boyunca mesai arkadaşının tacizine maruz kalan evli iki çocuk annesi personel, yönetime defalarca şikayette bulunsa da hiçbir işlem yapılmadı. Konuyu yargıya taşıyan kadın tazminatsız işten atıldı. 15 ay 18 gün hapis cezasına çarptırılan tacizci personel ise tazminatını alarak işten çıkarıldı.

13.5 yıldır Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda görevli iki çocuk babası E.Ç. (38) aynı serviste yan yana masalarda çalıştığı L.Y.’ye (35) mesaj atıp, kurum içinde ve sokakta takip etti.

Yaklaşık bir yıl süren bu olayın ardından kadın önce eşine sonra da TTSO yönetimine durumu bildirdi. Yönetim de E.Ç. hakkında hiçbir tutanak tutmazken, bir ay sonra her ikisini de çalıştığı birimleri değiştirdi.

Ancak E.Ç.'nin tacizlerine devam etmesi üzerine L.Y., kendisine gönderdiği mesajları delil olarak gösterip şikayetçi oldu.

15 AY HAPİS CEZASI ALDI

Trabzon 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan genç kadın, yaşadığı olayı anlatarak şikayetçi oldu. Sanık E.Ç. ise suçlamaları kabul etmedi. Yargılama devam ederken cumhuriyet savcısı E.Ç.’nin cezalandırılmasını talep etti ancak mahkeme karar vermedi. TTSO da tazminatını ödeyerek E.Ç.’nin işine son verdi.

Şubat ayında işe giden genç kadın öğle saatinde bebeğini emzirmek için giderken iddialara göre kendisini Genel Sekreter A.R.K odasına çağırdı. 4 kişinin bulunduğu odada genç kadını, kişisel bilgileri işyerinin izni olmadan kullanmakla suçlayarak, yüz kızartıcı suç işlediği gerekçesiyle tazminat ödemeden kovdu.

L.Y. işsizlik maaşı dahi alamazken, mahkeme 6 Mayıs’ta karar vererek, E.Ç.’yi taciz suçundan 15 ay 18 gün hapis cezasına çarptırdı. Daha sonrada hükmün açıklamasını geri bıraktı.

E.Ç. taciz suçundan 15 ay 18 gün hapis cezasına çarptırıldı

“OLAYI KAPATMAYA ÇALIŞTILAR”

Hem tacize maruz kalan hem de işini kaybeden L.Y, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, TTSO yönetiminin olayın üstüne gitmek yerine isimleri karalanmasın diye üstünü örtmeye çalıştıklarını iddia etti. “Biz halledeceğiz” diyerek kendisinin oyalandığını ve defalarca mahkeme kapısından geri döndüğünü belirten L.Y., şunları söyledi:

– Halkla ilişkiler memuru olarak görev yaptım. Bir yıl boyunca sanık, beni binanın içinde, dışarıda takip etti. Ben neredeysem oraya geliyordu. Mesajlar atıyordu.

– Şubat 2020’de kendisini şikayet ettim. Bütün olayı anlattım. Yönetim kendilerinin halledeceğini söyledi ancak beni bir ay sanıkla birbirine bitişik masalarda çalıştırdılar. Sonra da benim derecemi düşürerek sekreter yaptılar.

– İki yıl bana hiçbir görev vermediler. Mobbing uyguladılar. Sanık hakkında gerekeni yapacaklarını söyleyerek beni oyaladılar. Tacizler devam edince şikayetçi oldum.

“HAMİLEYKEN BİLE TACİZ EDİLDİM”

Sanığın tacizlerinin devam ettiğini hatta ikinci çocuğuna hamileyken bile E.Ç.’nin peşini bırakmadığını ileri süren L.Y., şu ifadeleri kullandı:

– Ben şikayetimi sürdürünce ve mahkemenin sanığa ceza vereceğini anlayan yönetim, bu olayla ilgili hakkında hiçbir tutanak tutmadığı E.Ç.’yi tazminatını vererek bu yılın başından işten attı.

– Şubat ayında da süt iznine giderken Genel Sekreter A.R.K. beni odasına çağırdı. Odada yardımcıları ve muhasebe müdürü bulunuyordu. Burada bana, kendisinin ve eşinin raporunu çaldığımı söyledi. Benim onların raporlarıyla ne işim olabilirdi ki. Suçlamayı kabul etmedim.

– Ama beni yüz kızartıcı suç işlediğim gerekçesiyle kovduklarını söylediler. Ne tazminatımı verdiler ne de işsizlik maaşı alabildim. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğim. İşe dönmek için dava açtım ve halen devam ediyor. Şimdi avukatları uzlaşma istiyor ama ben kabul etmiyorum.


Yorumlar (2)
ismail hakkı 2 ay önce
TTS'DA BU AÇIKLAMAYI YAPANIN VEYA YAPTIRANLARIN KIZI OLSAYDI TACİZ EDİLEN
BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPABİLİRLER MİYDİ?.???
cc 2 ay önce
tazminatını neden ödemediniz ttso yönetimi
ayıp değilmi
hak değilmi
yazıklar olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@