Trabzon Tarih Müzesi ilk ödülünü aldı

Ortahisar Belediyesi'nce hayata geçirilen ve şehrin tarihine ışık tutan çalışma ödüllendirildi.

Trabzon 12.05.2018, 11:51
Trabzon Tarih Müzesi ilk ödülünü aldı

Ortahisar Belediyesi’nin kurduğu ‘Ortahisar Belediyesi Trabzon Tarih Müzesi’ ‘Kastamonu Tarihi Kentler Birliği’ tarafından arşiv ve koleksiyon dalında ödüle layık görüldü.

Ödül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Yalçın Kurt tarafından Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e takdim edildi. Karadeniz Bölgesi’nin en kapsamlı belge, fotoğraf ve görüntü arşivine sahip olan ve bugüne kadar 50 binin üzerinde ziyaretçi tarafından gezilen Tarih Müzesi böylece ilk ödülünü almış oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, açılan yeni müzelerle Ortahisar’ın müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Başkan Genç, “Ortahisar Tarih Müzemiz açıldığı günden beri yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Öğrencilerin yanı sıra araştırmacılar, uzmanlar ve tarihçiler de müzemizdeki arşiv niteliğindeki belgelerden yararlandılar. Öğrenciler, tarih dersinde kendilerine anlatılan olaylar hakkındaki belgelerin bizzat orijinallerini görme imkânı buldular. Cumhuriyet ve Osmanlı dönemi, diğer yandan da kentimizin spor tarihi ilgili tarihi önemi bulunan birçok belgeyi müzemize kazandırmış olmaktan dolayı da büyük bir mutluluk duyduk. Ortahisar’ımızın tarihi kimliğinin, belleğinin kurumsallaşması adına önemli bir adım olarak gördüğümüz Tarih Müzemizi ödüle lâyık bulunması bizi son derece mutlu etti. Bundan sonra da müzecilik alanında ciddi çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Bu ödülü bize layık gören Kastamonu Tarihi Kentler Birliği’ne ve ödülü bize takdim eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Yalçın Kurt Bey’e bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bu ödül müzecilik alanında yapacağımız diğer projeler için ciddi bir motivasyon ve teşvik niteliğinde olacaktır.” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@