Trabzon SGK'dan hatırlatma geldi: Bir çok borcu yeniden yapılandırıyoruz

Sosyal Güvenlik Kurumu Trabzon İl Müdürü Erdem Akbay, sosyal güvenlik borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı bilgilendirme yaptı.

Trabzon 03.08.2021, 15:48
Trabzon SGK'dan hatırlatma geldi: Bir çok borcu yeniden yapılandırıyoruz

Sosyal Güvenlik Kurumu Trabzon İl Müdürü Erdem Akbay, 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulundu. Akbay, açıklamasında sosyal güvenlik borçlarının ne şekilde yapılandırılacağına ilişkin konulara değindi.

Bir çok Borcu Yeniden Yapılandırıyoruz.

İl Müdürü Erdem Akbay, sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, genel sağlık sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler ile Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacakların yeniden yapılandırılabileceğini söyledi.

Borçların Yeniden Yapılandırılabilmesi için Son Başvuru Tarihi 31 Ağustos 2021

Başvuru sürelerinin Kanunun Resmi Gazetede yayınlanması ile başladığını belirten İl Müdürü Erdem Akbay, borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların 31.08.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) başvuruda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Yapılandırma Başvuruları İnternet Üzerinden de Alınabilecek.

İl müdürü Akbay, işverenlerin başvurularını e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla yapabileceğini; başta Bağ-Kur sigortalıları olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların ise e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla başvuruda bulunabileceklerini ifade etti.

Genel Sağlık Sigortası Borçları İçin Başvuru Şartı Aranmayacak.

Genel Sağlık Sigortası borçları için başvuru şartının aranmayacağının altını çizen İl Müdürü Erdem Akbay, tüm borçların otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılacağını söyledi. Akbay, Nisan 2021 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının otomatik olarak yapılandırılacağını, 31 Aralık 2021 tarihine kadar ana para borcunun tamamının ödenmesi halinde ise bu borçlara ilişkin gecikme cezası ve zamların silineceğini hatırlattı.

Vatandaşlarımız, otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilirler.

30 Kasım 2021 Tarihine Kadar Gelir Testi Yaptırılabilecek.

Akbay, Gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlardan borcunu ödeyemeyecek durumda olanların 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşların borçlarının silineceğini ve primlerinin devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

Ödemeler Peşin veya Taksitler Halinde Yapılabilecek.

İl Müdürü Akbay, vatandaşların borçlarını peşin ödeyebileceği gibi, borçlarını taksitle ödemek isteyen kişilerin de Kanundaki vade farkını ödemek suretiyle; 6, 9, 12 veya 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebileceğini açıkladı. Taksitlerin ikişer aylık periyotlarla ödeneceğini söyleyen Akbay, örneğin 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir dedi.

Faizler Siliniyor.

Yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacağının altını çizen İl Müdürü Akbay, yapılandırma kapsamında borçların faizlerinin silineceğini ve faiz yerine borçların, Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi) ile güncelleneceğini belirtti.

Borçlarını Peşin Ödeyenler Karlı Çıkacak.

Akbay, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90 , iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’sinin silineceğini ifade etti.

İdari Para Ceza Asıllarının %50’ si Silinecek.

Yapılandırmaya başvuranların idari para cezalarının % 50’si ile bugüne kadar uygulanan gecikme cezası ve zamlarının tamamen silineceğini söyleyen İl Müdürü Akbay, kalan % 50'lik kısma sadece Yİ-ÜFE uygulanacağını açıkladı.

Bağ-Kur Prim Borçları Dondurulacak.

İl Müdürü Erdem Akbay, prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan 2021 (Nisan ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerinin durdurularak borçlarının silineceğini belirtti.

Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerine Erişebilecek.

Akbay, Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini ve hastaneye gittiklerinde de provizyon alabileceklerini ifade etti.

Bu Çok önemli Fırsatı Kaçırmayın.

Yapılandırma düzenlemesi ile vatandaşlara büyük ölçüde kolaylık sağlandığının altını çizen Akbay, yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinin uygulanmayacağını, yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizlerin yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacağını, inşaat ve ihaleli iş yerleri için borçlarının peşin veya taksitle tamamının ödenmesi kaydıyla ilişiksizlik /teminat iadesi yazısı alabileceklerini, yapılandırmada ilk taksitin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ve tam olarak ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabileceğini, yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılabileceğini söyledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@