banner556

Trabzon İYİ Parti’den demiryolu açıklaması: Çarşaf çarşaf ilan verenleri sesini duyamaz olduk

Trabzon’a süren demiryolu tartışmaları için İYİ Parti’den de açıklama geldi.

Trabzon 06.09.2020, 12:56 06.09.2020, 13:29
Trabzon İYİ Parti’den demiryolu açıklaması: Çarşaf çarşaf ilan verenleri sesini duyamaz olduk

Erzincan – Trabzon demiryolunun Rize’ye kaydırıldığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Konu hakkında İYİ Parti Trabzon il başkanı Azmi Kuvvetli’den de açıklama geldi. Kuvvetli “Seçim zamanı çarşaf çarşaf ilan verenlerin sesini duyamaz olduk” ifadelerini kullandı.

Kuvvetli’nin açıklamaları şu şekilde:

“Trabzon’un kalkınmasında ve büyümesinde etkili olacak iki önemli proje vardır. Bunlardan birisi 20 yıl önce dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Koray Aydın’ın projelendirdiği Güney Çevre Yolu diğeri ise Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesidir.

Güney Çevre Yolu; hem Trabzon’un güneye doğru büyümesine, ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak hem de Trabzon’un şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak yenilikleri de içermektedir. Güney Çevre Yolu güzergahının tünellerle geçilmesi halinde hem kamulaştırma maliyetleri düşecek hem de madeni zenginlikleri sayesinde kendini finanse edebilmiş olacaktır.. 20 yıl önce projesi yapılan Güney Çevre Yolu hususunda, şehrimizin gelişimine büyük katkı sağlayacak olmasına rağmen 18 yıldır iktidarda olan AK Parti hiçbir çalışma yapmamıştır. Bu da yetmezmiş gibi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Murat Zorluoğlu, Trabzon için geç kalınmış olan Trabzon ulaşım master planı hazırlandığını ve 2035 yılında projenin tamamlanacağını belirtmiştir; ancak Güney Çevre Yolu bu kapsama dahi alınmamıştır. Bu acı gerçek de Trabzon’u hayal kırıklığına uğratmıştır. Güney Çevre Yolu Projesi mutlaka şehrin ulaşım master planına dahil edilmelidir, Trabzon’un geleceği için olmazsa olmaz olarak görülmelidir.

Trabzon’un kalkınmasında büyük öneme sahip olan 2. proje de Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesidir. Son günlerde, Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi güzergahının Rize’ye kaydırıldığı söylemleri gündemi meşgul etmektedir. Fizibilite çalışmaları üzerinden şehirleri karşı karşıya getirmek doğru değildir. Elbette, Rize’nin de demiryolu ile buluşmasına itirazımız yoktur; ancak Trabzon Limanı’nın daha işlevsel hale gelmesi ve şehrin büyümesi bakımından Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’nin ivedilikle gerçekleştirilmesi son derece elzemdir. Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi yapılarak Trabzon Limanı GAP’a bağlanmalıdır. Bu demir yolunun yapılması İpekyolu ve Ortadoğu’nun Karadeniz’e açılan kapısı olan Trabzon Limanı için de önem arz etmektedir. Bu proje ile Trabzon yük taşımacılığının lideri haline gelecektir.

Her seçim zamanı Trabzon-Erzincan Tren projesini gazetelere çarşaf çarşaf ilan verenlerin bu konuda sesini duyamaz olduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1924’deki Trabzon ziyaretinde, “Trabzon’umuzu az zamanda dahile demiryolu birleştirmek, güzel rıhtım ve limanla teçhiz edilmiş görmek, nuhbei amalimdir.” sözleri; hala gerçekleşmeyi beklemektedir. Ancak Erzincan-Trabzon Demiryolu’nu Trabzon’a verilmiş sözümüz var diyerek yapacaklarını belirten AK Parti iktidarı bu konuda kayda değer bir adım atmamıştır. 18 yıldır iktidar olan AK Parti’ye çağrımızdır: Trabzon için hayati önemi olan bu iki proje daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmelidir. Bürokrasi açısından bu denli güçlü olan şehrimizde bir an evvel bu projeler için çalışmalara başlanmalıdır.”

Yorumlar (7)
6161 5 ay önce
İyi partili değilim ve asla olmayacağım lakin adam haklı.
Davut kazancı 5 ay önce
akp liyim ama buraya kadarmış,oyum İyi partiye
Ich 5 ay önce
Nedir bu Trabzon la Rizenin bitmeyen rekabeti? Yıllardır bitmeyen minibüs hattı rekabeti, şimdi de tren yolu hattı. Ya Rizeliler şunu hala neden anlamıyor. Trabzon Rizeden birçok konuda öndedir. Bu üniversite olsun, spor olsun, sanayi olsun, turizm, liman, taninmislik, tarihi eserler, çok eskiye dayanan tarihi, nüfusu... daha sayamadığım bir çok konuda Trabzon Rizeden hep öndedir. Rizeliler neden kendilerini Trabzon'a kıyaslamak konusunda bu kadar israrcilar. Gidin kendinizi Artvinle, Gümüşhaneyle, ne bileyim Giresunla kiyaslayin. Trabzon'a yapılan her yatırıma, yada Trabzon'un her basarisina bir çomak sokmaya çalışıyorlar. Çocuk kıskançlığı gibi. VAllahi komik duruma düşüyorsunuz.
rzl 5 ay önce
ille de herşey trabzonamı yapılcak rize başka ülkedemi Rizeye lojistik merkez için şart demiryolu
da 5 ay önce
o da kaydırma proje zatenüstad
Ahmet 5 ay önce
Hepsi palavraymış ama hala halk anlamıyor
GÜRSEL KARAPINAR 5 ay önce
Trabzon-Rize büyük sanayi illeriyle yarışacaksa, Aşkale-Bayburt-Çaykara-Of-İyidere hattı doğru olandır...Bayburt vadisine inmek zorundayız....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@