banner556

Trabzon ile Giresun arasında ekmek savaşı!

Trabzon’un meşhur Vakfıkebir Ekmeği 2018 yılında coğrafi işaret almıştı.

Trabzon 27.11.2020, 10:52 27.11.2020, 11:03
Trabzon ile Giresun arasında ekmek savaşı!

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde üretilen ve dünyaca ünlenen Vakfıkebir ekmeği 2018 yılında coğrafi işaret almıştı. Vakfıkebir Belediyesi tarafından 03.08.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan başvuru sonrası coğrafi işaret almıştı.

Giresun’un Çavuşlu ilçesinden de geçtiğimiz günlerde ilginç bir açıklama geldi. Vakfıkebir ekmeğine benzeyen ve ilçede üretimi yapılan ekmeğe coğrafi işaret alındığı açıklandı.

Çavuşlu Belediyesi’nden yapılan açıklamada “2018 yılında Görele Belediyesi tarafından başvurusu yapılan Çavuşlu Ekmeğimizin, hak ettiği değere kavuşması adına yapılan çalışmalar sonucunda, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 16.11.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nca “ÇAVUŞLU EKMEĞİ” coğrafi işaret alarak tescillenmiştir.” İfadelerine yer verildi.

Bu açıklamanın ardından Vakfıkebir Belediyesi’nden tepki geldi. “Taklitler aslını yansıtır” başlığı ile yayınlanan açıklamada “Vakfıkebir Ekmeğimiz, Belediyemizin başvurusu ile 03.08.2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek Coğrafi İşaretini almıştır. Türk Patent ve Marka Kurumunun resmi internet sitesinden (https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ veya https://www.ci.gov.tr/) rahatlıkla takip edebileceğiniz gibi 26 Kasım 2020 tarihi itibariyle Vakfıkebir Ekmeğinin taklidi olan başka hiç bir ekmeğin coğrafi işareti yoktur. Yapılan başvuru bulunmakla beraber onaylanması halinde yasal yollara başvurularak Vakfıkebir Ekmeğimizin taklitleri ile sonuna kadar mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz. “ ifadelerine yer verildi.

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu da Çavuşlu Belde Belediyesinin resmi internet sitesinden yapmış olduğu açıklamaya duyarsız kalmayarak tepkisini ortaya koydu.

Kutoğlu ” Çavuşlu Belde Belediyesi Çavuşlu Ekmeği diye bir kavram ortaya koyuyor. Fakat böyle bir kavram yoktur. Tamamen algı operasyonu yapmak istiyorlar. Çünkü tek tescilli ekmek “Vakfıkebir Ekmeğidir.” Çavuşlu ancak başka bir şekil ekmek için belge isteyebilir. Coğrafi işaret tescilini Vakfıkebir Belediyesi’nin 2017 yılında yaptığı müracaat ve girişimler sonrası büyük bir çalışma ve başarı örneği göstererek 2018 yılında tescil belgesi alınarak tüm dünyaya Vakfıkebir ekmeğinin tescillendiğini kanıtladık. Coğrafi işaret kriterleri nelerdir, Tarzında, Sitilinde, Tipinde, Şeklinde ve İsminde, harfinde değişiklik yaparak bu ürünü üretmek suçtur. Çavuşlu Vakfıkebir ekmeğini yaptığını iddia ediyor. Beki Vakfıkebir Ekmeğinin coğrafi işareti alınmışken, Çavuşlu belde belediyesi neyin iddiasını ve müracaatını yapıyor. Ne yaparsa yapsınlar Vakfıkebir ekmeğinin kriterlerini taşıyan ekmek için coğrafi işaret tescil belgesi alamazlar. Ancak kendilerini ve belde halkını kandırırlar. Vakfıkebir Ekmeğinin en önemli kriterimiz nedir? Ekşi maya ve uzun süreli bayatlamamasıdır. Çavuşlu Belde Belediyesi belde halkını yanılgı içerisine sokmaktadır. Vakfıkebir ilçemizdeki fırıncı esnaflarının herhangi birinden bir ekmek alın, bir de Çavuşlu’daki en iyi fırından bir ekmek alın. Bakın görün onlar bizim fırıncı kardeşlerimizin yaptığı ekmek kalitesinin yanından bile geçemezler. Dünyaca ünlü Vakfıkebir Ekmeğimizin kalitesi tartışılmazdır.” İfadelerini kullandı.

Haber61 - Haber Servisi

Yorumlar (27)
Nizamettin BİLİR 2 ay önce
Vakfıkebir Ekmeğide Meşhur ve güzel Çavuşlu Ekmeğide Meşhur ve Güzel gerisi sizin damak tadınıza kalmış.Biraz milletin damaktadina ve tercihine saygı gösterelim.Nedir bu tahammulsüzluk.
eres 2 ay önce
Çavuşluda vakfıkebir ekmeği yapılmasın denmiyorki
Görele 2 ay önce
Habere öyle bir başlık yapılmış ki Giresunlular la Trabzonlular hadi dövüşün gibilerden. Vakfıkebir ekmeğini beğenerek yerim tabii ki. Trabzon dan kalkan otobüslerin de Çavuşlu da ekmek molası verdiğini ve küçücük Çavuşlu daki 10 fırının 24 saat üreterek tüm ekmeklerini sattığını da gözlemlerim. Kavgaya gerek yok. Herkes rıfkı olan EKMEĞİ yer...
Bozkurt 2 ay önce
Trabzon Otobüslerinin Çavuşlu ekmek molasını engelliyebiliyormusun.Hayır..O zaman daha ne konuşuyorsun ? Ama buradaki yorumlardan asla etkilenmeden yazıyorum.Vakfıkebir de yayla ve merkez fırınının pidesi Kutoğlu fırınının ekmeği Çavuşluya üç basar.
Didingola 2 ay önce
Ekmek her yerde ekmektir.vakfıkebirde,çavuşluda yapılır diye kavram mı var?kavga edecek bir şey bulamadınız mı?boş işlerle uğraşacağınıza birlik olup demiryolu için çaba gösterin.
haşmett 2 ay önce
esas ekmek ve pide görelede yapılır trabzondada sertifika adıyla üzerine yatılır bırakın bu ayakları
Remzi 2 ay önce
O zaman sende fırınlarına kaliteye göre lisans vereceksin ve kalitenle fark yaratacaksin nokta.
Serkan g 2 ay önce
Giresunlular yapıyor fakat trabzonlularda uyanık oldugu icin patentini alıyor para ve ticaret kafası oldugu icin heryere isyeri acıyor sonra ustleniyor.. kemencede gorelede icad oldu trabzona maal oldu turkulerimizde aynı sekilde....biz hicbirseyimize sahip cıkmiyoruz..
onur 2 ay önce
cavuslu ve araklida yapilan ekmek vakfikebirden cok daha iyi. vakfikebir kaliteyi bozdu
Soner şeref 2 ay önce
İşini bilmeyen çavuşlar misaline döndü iş bişe olmaz onların demesiyle değil.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@