banner556

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta “ Trabzon'da 2007 doğumlu birkaç hasta var”

Trabzon il Sağlık Müdürü Hakan Usta Haber61’e açıklamalarda bulundu.

Trabzon 28.03.2020, 16:15 29.03.2020, 15:02

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, koronavirüs konusundaki son durumu Haber61’e açıkladı. 

Tıp fakültesinde koronavirüs testinin yapılmaya başlanması sonrasında Kaşüstü Eğitim ve araştırma Hastanesin’de de hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu ve burada da testlerin yapılmaya başlanacağını söyledi.

Trabzon’daki vakalarla ilgili sayı vermekten kaçınan Hakan Usta, hastalığın yaşlı genç ayırt etmediğine vurgu yaparak 2007 doğumlu birkaç hasta olduğunu sözlerine ekledi.

 İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“TRABZON EN AZ ETKİLENEN İLLERDEN”

“Ülkemizde şehrimizde böyle bir sorun olması bizleri üzüyor. Ama bu dünyanın konusu. İl olarak en az etkilenenlerdeniz. Ama en çok etkilenecek gibi hazırlanıyoruz. Burada önemli olan hastanelerde cihazların eksiklikleri artırım koşullarını değerlendirdik belli bir sayıya çıkardık. Tedbirlerimiz hep bir yere kadar olanlardır. Tedbirin üzerinde hasta gelebilmesi her zaman bir ihtimaldir. Sağlık çalışanlarımızın 7/24 çalışabilecek durumda olmasını sağlamak gerekiyor, Valimiz belediye başkanımızı bu konuda çok destek veriyor. Personel moral motivasyonunu en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz.

"PERSONELİMİZ EVE GİTMELEYİM DEDİ"

Personelimizin biz eve gitmeyelim, eve bulaştırmayalım çalışırız şeklinde bir isteği oldu. Bu konuda yurtlardan ve otellerden destek aldık.

“TIP FAKÜLTESİNDEN SONRA KAŞÜSTÜ DE HAZIR”

Laboratuvar konusunda burada Tıp Fakültesi’nde kurdurduk. Oradaki hocalarımız sağolsun faaliyete geçmesini sağladık. Biz sadece ilimizle değil Gümüşhane ve Bayburt gibi illerimiz de bize bağlandı. Test sayısı bu nedenle arttı. Biz Kaşüstü hastanesini buna göre hazırladık. Daha çok test yapabilecek duruma geldik.

“HASTA SAYISINA TAKILMAMAK LAZIM”

Hasta sayısına takılıp kalmaktansa herkes kendini vaka olarak sayarak evde kalması lazım. Korkulacak olan rakamlar değil. Korkulacak olan bunun çok çabuk yayılması. 850 bin test yapamayacağımıza göre 20 bin test yaptığımızda gerisi kalıyor. Bu nedenle rakamlara takılmayalım. Yayılmayı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Ellerimizi yeterli şekilde yıkamamız, dezenfeksiyonu güzel yapmamız gerekiyor. Temizliğe hijyene dikkat edeceğiz, kucaklaşmayı teması kesmemiz gerekiyor. Halkımız bunları ne kadar yapıyorsa biz o kadar yeteceğiz. Yetmediğimiz anda demek ki halkımız buna uymuyor demektir. Halkımızın mümkün oldukça evde olması, toplu yerlerden hastanelerden uzak olması gerekiyor.

“HİÇ BİR YERDE KARANTİNA KARARI ALMADIK”

Biz hiçbir yerde karantina kararı almadık. Ama kurullar diyebilir kendini karantinaya alıp kapatabilir. Çarşıbaşı Belediyesinin kararının bizden geçmediğini söylemek istiyorum. Şükürler olsun ki bizde sağlıkçı pozitif vaka yok.  Bu risk en çok bizi vuruyor. Birçok ilde örnekleri var. Koruyucu tedbirlerde hiçbir eksiğimiz yok. Sağlık çalışanlarımıza bunu sunuyoruz, uygun kullanıldığında bulaşmayacağını da biliyoruz.

“2007 DOĞUMLU HASTALARIMIZ VAR”

Bizde küçük olmamakla birlikte 2007 doğumlu birkaç hasta var. Bazı iller de 1-2 yaşında vakalarda var. Burada vücut direnci düştüğünde etkileme söz konusu. Genci yaşlısı hiçbir şeyi ayırt etmiyor.”

zorluoglu

vali

Yorumlar (11)
Oguzhan ince 11 ay önce
Saglikci olarak hakan hocamiza guvenimiz tam trabzon bu isten basariyla cikacaktir
Süleyman 11 ay önce
En az etkilenen ilmişiz. Tanı işine fakültede yeni başlamışız, kanunide birkaç güne başlanacak diyor. Tanı koyamadığım için en az etkilenen il olmayalım sakın..
Tarkan 11 ay önce
Ne kadar az test o kadar az vaka...Nasil bir mantik bu ?
Ismail 11 ay önce
Saglikci vakamiz yok diyor...Hic inandirici degil...Bir de herkese test yapamayiz diyor...Siz test yapamazsaniz..pozitif olanlar durumlari bilinmedigi icin,sokağa cikma yasagida olmadiği için bulastirmaya devam eder....Lütfen şeffaf olalim..Dogru bilgilendirme yapalim...
Doğruluk 11 ay önce
Birkaç vaka ne kesin sayılar söyleyin artık bizlere en riskli bölgeler nereleri kaç vaka var durumları nelerdir yoğun bakım mı ayakta tedavi mi ne yaşları kaç
Ismail 11 ay önce
Vakalari ne durumda nerelerde oldugunu bilen vatandas o cevrelerle ilgili önlem alir, tedbirli davranir..İşin ciddiyetinin daha da farkina varir..Diger ülkeler bir bir acikliyor...Aciklayanlar keyfinden mi acikliyor?
safa 11 ay önce
Öğrenince elimize ne geçecek.
ahmed 11 ay önce
Bakanımız çok zeki birisidir. Zeki olmasaydı bu kadar zengin nasıl olurdu? Aynen devam...finale az kaldı...İtalya ile birinciliği zorlarız.....
Moral 11 ay önce
Moral bozmaya doymadiniz. Devam edin. Bu halde dahi birbirimize yardımcı olmak yerine başka şeylerle uğraşıyoruz. Lütfen yetkilileri destekleyelim. Önerilerimizi paylaşalım
Hasret masal 11 ay önce
Nasıl vaka sayısı açıklanmaz açıklansa daha dikkatli olunur ben evdeyim ama görüyorum sokaklara çıkanları çocuklarda görülmüyor dediniz şimdi ise 1 2 yaşlarında vakalar var diyorsunuz bu boyke nereye kadar sürecek hiç bilmiyorum ama rabbim yardimcimiz olsun
turgutu 11 ay önce
Bu nasıl bir kafa , bu nasıl bir düşünce, militarist düşüncelerinizi gidin başka yerde yapın. Öyle yada böyle bu iş bütün dünyaya yayıldı. Hazırlıksız yakalandı ülkeler, bazıları ciddiye bile almadı (İtalya). Birkaç klavye yorumcusu eleştiriyor. İyide neyi biliyorsunda neyi eleştiriyorsun vay efendim rakamlar gerçeği yansıtmıyor, biri çıkmış urfadaydı sanırım açılmış mezar görüntüleri ile algı peşinde video paylaşıyorne ayaksınız siz bakın buradan bir vatandaş olarak uyarıyorum 15 temmuz, gezi eylemlerinde olduğu kadar şanslı olamayacaksınız bu milletin sabrını sınamayın. Kime hizmet ettiğiniz belli değil.Beğenmediğiniz bir yerde yaşamak zorunda değilsiniz klavye yorumcuları. İtalyaya, Amerikaya gidebilirsiniz Serra denen sanatçı müsvettesi gibi yapabilirsiniz. Zor zamanlarda oturduğun yerden boş boş yorum yapmayın herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor sizlerede ne deniliyor #evdekal kalmak istemiyorsa git istediğin yere....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@