7m

7m

hyundai

Trabzon için kötü tabloyu açıkladı: Vakalar binin üzerinde seyrediyor!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Usta, Trabzon'daki koronavirüs tablosu hakkında açıklamalar yaptı.

Trabzon 03.02.2022, 09:18
Trabzon için kötü tabloyu açıkladı: Vakalar binin üzerinde seyrediyor!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, kentte Korona virüs vakaların binin üzerinde seyrettiğini ve giderek arttığını söyledi.

Vaka sayılarının yukarıya çıkacağını tahmin ettiklerini belirten Usta, "İlimizdeki süreç vakaların artma yönünde olduğu bir süreç. Biraz da olsa yoğun bakımlara ve servislere yansımalar başladı. Bu süreci yaşayacağımızı biliyorduk ve ona göre de hazırlıklarımızı yapmaya gayret etmiştik. Valimizin önderliğinde ilgililerle bir toplantı yaptık, istişarelerde bulunduk. Biz şimdi yapmamız gereken işleri biliyoruz, bunlara göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sadece vatandaşımızın daha duyarlı olmasını, maske, mesafe, temizlik konularında daha dikkatli olmasını, özellikle hatırlatma dozu aşılarının yapılmasını bekliyoruz. Bunlarla birlikte inşallah bu artışı da geriye çevirmiş olacağız. Diğer artışlarda olduğu gibi hastaneler olarak altında ezilmemiş bir şekilde bundan da çıkacağız diye umut ediyoruz" dedi.

"Vakaların artmasında birçok etken vardır tabi ki ama özellikle vakaların Omicron'a bağlandığı durumda çok kolay ve hızlı yayıldığını biliyoruz" diyen Usta, "Daha önceki koruma tedbirlerine riayet ediyorsak bile yine ona rağmen yayılmasının olabileceğini düşündüğümüz için, sayın Bakanımızın da söylediği gibi mesafeleri bir metreden iki metreye çıkaralım, maskeleri daha sıkı takalım, kapalı ortamda mümkün olduğu kadar durmayalım, duruyorsak maskeleri karşılıklı olarak takalım ve temizlik konularına dikkat edelim şeklindeki söylemleri yerine getirmemiz çok daha önemli bu süreçte" şeklinde konuştu.


"Servislerde ve yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80'i aşısını tamamlamamış ya da aşısız olan kişiler"
Vakalarımız binin üzerinde seyrettiğini ve gittikçe de arttığını vurgulayan Usta, "Bu bir süreç. Bu süreci yaşayacağız. Nerelerde duracağını bilmiyoruz, nerelerden aşağıya döneceğini bilmiyoruz ama tek bildiğimiz şey, yoğun bakım ve servislere yansımalarınbir nebze olduğunu ve bu konuda duyarlılığın artarak farkındalığın oluşması. Özellikle 65 yaş üstü bizim için önem arz ediyor. Hastanelerde yatanlar olarak baktığımızda o yaş grubu daha çok etkileniyor. Şükür ki o yaş grubunda aşı oranımız yüksek ama hatırlatma dozu vakti gelip, yapılmayan var. Onları biz aşısız olarak kabul ediyoruz. Şu an baktığımızda dün itibarıyla servislerde ve yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80'i aşısını tamamlamamış ya da aşısız olan kişiler ve bunların büyük oranı da 65 yaş üstü kişiler. Dolayısıyla bu bizim için bir sinyal. Bu doğrultuda hareket bekliyoruz" diye konuştu.

"30 yaş altı kesimde ikinci doz aşısını yaptırmayanlar da bir yoğunluk oluşturuyor"
Aşıda 3 ay geçtikten sonra hatırlatma dozunun önemine değinen Usta, "Sürekli gezen, sürekli hareket eden, seyahat eden kesim de 40 yaş altı kesim. Bunlardan 30 yaş altı kesimde ikinci doz aşısını yaptırmayanlar da bir yoğunluk oluşturuyor. Onların da hem ikinci dozunu hem de hatırlatma dozu vakti gelenlerin aşısını yaptırmalarını bekliyoruz. Aşıda 3 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu gerekli. Bir aydan sonra ikinci dozun yapılmış olması gerekli. Bunlara harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Aşıyla ilgili bilgi almak isteyen, durumunu öğrenmek isteyenlerin HES uygulaması, e-Nabız uygulaması gibi platformlardan bilgi alabilmeleri mümkün. Bu doğrultuda bilinç oluşturarak doğru hamleleri halkımızdan bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (3)
Ali Şakir 4 ay önce
Siz ancak maval okuyun. Eve filiyasyon ekibi gelmesi için arıyoruz, durumumuzun acileyetini anlatıyoruz ve tamam diyorlar; ortahisar filiyasyon ekibinden arkadaşlarımız gelecek diyorlar. Gelen giden yok. Bir gün geçti. Bari gelmeyecekseniz telefonda yalan söylemeseydiniz. Eğer gelemeyecekseniz bir telefon ile haber ederbilirsiniz. İnsanı merkeze alarak hizmet vermenizi beklerim. Ama nerede? Umarım bir gün bizim yaşadığımız sizin başınıza gelir o zaman sizi de görmek isterim.
Atacan 4 ay önce
Bir ara forum AVM ye gidin de maskesiz içeride gezenleri görün. Güvenliğe bu nedir diyorum. Eskiden resmî polis vardı onu aldılar böyle oldu. Hergün kavga ediyoruz diyor. Saldım çayıra mevlam kayıra
Ali nazik 4 ay önce
Artar tabi. vatandaş dikkat etmiyor diyelim. Peki doktorlar, hastaneler? PCR testi yapılan yerleri gidin bakın bakalım. Can havliyle test yaptırmaya giden vatandaşların neler çektiğine. Koskoca FARABİ nin COVİD PCR test birimine gidin bakın neler neler oluyor. Fiziki mekan küçük, doktor deneyimsiz ve bunundan kıl aldırmıyor? (ordaki kişiye hastalık yoktur hasta vardır! ve her hasta saygıyı hakeder! mottolarını kavratmak lazım), hemşire bey de hastaları agresizfleştirmerk için her türlü lafı sözü söylüyor ve yanına kar kalıyor. bir kovid testi için önünde 3 hasta olmasına rağmen 60 dakika beklenir mi? zaten kovid olmayanda oradaki fiziklsel ortamın yetersizliği, ortamdaki bekleyen potansiyel hasta çokluğu gibi nedenlerden kovid olmuştur. Teşekkürler KTÜ rektörüm, Teşekkürler FARABİ başhekimim, Teşekkürler COVİD PCR testindeki doktoru yetiştiren tıp hocalarım ve ismini sayamadığım diğer insanlarara tüm yaşattıkları için.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@