banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon Hıfzısıhha Kurulu 65 yaş üstü için alınan kararları açıkladı

Trabzon İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından 65 yaş üstü vatandaşların sehayat izni ve bayramda açık kalacak yerler konusunda alınan kararlar açıklandı

Trabzon 21.05.2020, 12:43
Trabzon Hıfzısıhha Kurulu 65 yaş üstü için alınan kararları açıkladı

Trabzon İl Hıfzısıhha Kurulu, Trabzon Valisi İsmail ustaoğlu başkanlığında toplanarak 4 günlük sokağa çıkma yasağı ve bayramda açık olacak iş yerleri konusunda karlar  aldı.

Alınan kararlar kapsamında 65 yaş üstü ve bayramda açık olacak iş yerleri ile ilgili kriterler açıklandı.

İşte Hıfzısıhha kararları:

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında 21.05.2020 Perşembe günü Saat. 11.00’de yukarıdaki gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştır.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Alınan tedbirler kapsamında, risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 21.03.2020 tarihli ve (2020/9) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kararımızla sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirilmiş, 22.03.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımız tarafından söz konusu yasağa 60 gün boyunca son derece sabırlı bir biçimde riayet edilmiş ve bu sayede salgınla mücadelede önemli bir mesafe kat edilmiştir.

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve havaların ısınması nedeniyle uzun bir süredir sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamasına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza Bilim Kurulu’nun önerisi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, 20.05.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.

Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca;

21.03.2020 tarihli ve (2020/9) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kararımızla ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilmelerine,

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişinin refakat edebilmesine,

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra, belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanmasına,

Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da valilik/kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e- Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmalarının sağlanmasına, (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilmesine, Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takiplerinin yapılmasına,

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de 21.03.2020 tarihli ve 2020/9) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kararımızla sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirlerin planlanmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına,

10- 20.05.2020 tarihli (2020/47) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kararımızla ilimizde Ramazan Bayramı ve arifesinde, yani 23, 24, 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı bildirilmiştir. Bu kapsamda kısıtlama uygulanan günlerde CMK’ya göre Barolar tarafından görevlendirilen veya ifade ve duruşma için çağrılan avukatların da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına,

11- 20.05.2020 tarihli (2020/47) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kararımızla ilimizde bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçilerin, 23.05.2020 Cumartesi günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında açık olmasına karar verilmişti, ilgili kararımıza; bayram olması dolayısıyla “Arife Günü” unlu mamul üreticileri kapsamında, “Yufkacıların” da 23.05.2020 Cumartesi günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık olmasına,

Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara/işyerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idarî para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, alınan kararların ilgili kurumlara dağıtım yapılması için kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@