Trabzon Havalimanı'nda yabancı yolcu sayısı katlandı

Trabzon Havalimanı'nda geliş ve gidiş yapan yabancı yolcu sayısında katlandı.

Trabzon 17.05.2017, 13:40
Trabzon Havalimanı'nda yabancı yolcu sayısı katlandı

Doğu Karadeniz Bölgesi'ne Trabzon Havalimanı'ndan geliş ve gidiş yapan yabancı yolcu sayısında, geçen yıla oranla yüzde 114'lük artış oldu.


İç ve dış hatlar olmak üzere yılda 3,5 milyon yolcu kapasitesine sahip Trabzon Havalimanı'na, 14 büyük gövdeli uçak aynı anda park edebiliyor.

Havaalanı, 1988'de geçici hudut kapısı ilan edilirken, tarifeli, tarifesiz, iç ve dış hat uçuşlarında yerli ve yabancı havayolu şirketlerine 24 saat hizmet veriyor.

Dış hatlar terminalinden Almanya başta olmak üzere bazı ülkelere direkt uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün istatistiklerine göre, Trabzon Havalimanı'nda 2016'nın ocak ve nisan ayları arasında yapılan 7 bin 870 uçak seferi, bu yılın aynı döneminde yüzde 5'lik artışla 8 bin 166'ya yükseldi.

YOLCU VE YÜK TAŞIMACILIĞINDA ARTIŞ





Özellikle her yıl artan bir oranda Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Doğu Karadeniz ve Trabzon, havayolunu kullanan yolcu sayısını da arttırıyor.

Geçtiğimiz yılın ilk dört ayına göre kente gelen 8 bin 150 yabancı yolcu sayısı ise yüzde 114'lük artışla 17 bin 411'e yükselerek rekora imza attı.

Trabzon Havaalanı'nı 2016'nın 4 aylık döneminde 1 milyon 68 bin 623 yolcunun kullanırken, bu yıl içerisinde ise 1 milyon 121 bin 730 kişi tercih etti.

Yolcu sayısında gözle görülür bir yükseliş gösteren Trabzon Havalimanı'nda, ticari uçak trafiği ile yük taşımacılığı da artış gösterdi. Dış hatlarda yapılan ticari uçak seferi geçen yılın aynı döneminde 83 olarak tamamlanırken, bu yıl ise 128 olarak gerçekleşti.

Yine geçen yıl dış hatlarda bagaj, kargo ve postalardan oluşan 189 ton yük taşımacılığı, yüzde 108'lik yükselişle 393 ton olarak tamamlandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Takim taraftari 4 yıl önce
Bunlar guzel ama ne yazik ki trabzon havalimani kaderine derk ediliyor Soylu nun soz vermesine ragmen hic bir calisma yok ya ikinci pist yada yeni havalimani yapilacakti ama ses yok gaye trabzona gelen yolculari baska yere yonlendirmek simdi birte rize ye havalimani yapiliyor trabzonu bitirmek icin bizim belediye baskani bakan ve vekiller uyuyor eh iyi uygular
santa 4 yıl önce
Kardeşim trabzon metropol mü ?? Allah aşkına israf olur israf bursa da izmir de ve bir çok büyük şehirde bile 2. hava alanı yok el insaf..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@