alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

"Trabzon diğer alanlarda olduğu gibi hava limanında da gerekli yatırımı alamıyor"

Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, Havalimanı konusunu gündemi getirirken iktidar partisine eleştirilerini yöneltti.

Trabzon 23.01.2018, 14:29 23.01.2018, 14:45
"Trabzon diğer alanlarda olduğu gibi hava limanında da gerekli yatırımı alamıyor"

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in Havayolu ile yük ve yolcu taşımacılığının teşvik kapsamına alınması ve Trabzon Havalimanı’nda yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

AK Parti’nin 15 yılda 15 havayolu şirketini batırarak sivil havacılığa büyük zararlar verdiğini öne süren Pekşen, “20 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile havayolu ile yük ve yolcu taşımacılığı teşvik kapsamına alınmıştır. Türk Sivil Havacılığını yanlış ve yandaş politikaları nedeniyle çökerten, 15 yıllık iktidarı döneminde 15 havayolu şirketinin batmasına neden olan AKP, şimdi Türk Sivil Havacılığını bu büyük bataktan kurtarmak için havacılık sektörünü teşvik kapsamına almıştır. Kendi olanaklarıyla ve çabalarıyla önemli bir yol kat eden ve büyük bir rekabet gücüne sahip olan sivil havacılığı batıranlar şimdi kurtarmak için teşvik kapsamına alıyorlar. Önce batırdılar şimdi kurtarma telaşına düşmüşler. Bu güne kadar 15 yıldır aklınız neredeydi, şimdiye kadar sivil havacılığı bitirmek için ne gerekiyorsa yaptınız. Ne kadar beceriksiz, gereksiz, niteliksiz yandaş varsa sivil havacılığa atadınız, sonuç yıkım olacak tabi ki. Şimdi teşvik kapsamına almışlar buradan ne çıkacak merakla bekliyoruz. Hangi yandaş şirketler teşvik kapsamına alınacak, devletin parası hangi yandaşlar tarafından hortumlanacak bakacağız.” dedi.

Trabzon Havalimanı’ndan kapasitesinin iki katı yolcu uçuyor

Siyasi yandaşlara rant sağlamak için ihtiyacı olsun olmasın her ile havalimanı yapılmasının doğru bir bakış açısı olmadığını söyleyen Pekşen, “Birçok ilimize yapılan havalimanları neredeyse boş durmaktadır. Plansız programsız yapılan bu yatırımlar kamuyu zarara uğratmak dışında hiçbir işe yaramamaktadır. Trabzon Havalimanı’nın yıllık kapasitesi 2 milyon kişi. Ama havalimanımızdan yılda ortalama uçan yolcu sayısı 4 milyondan fazla. Yani kapasitesinin iki katından fazla yolcu taşıyor. Fakat gelin görün ki fiziki alt yapı olarak gerekli seviyede değil. Bu konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen Trabzon Havalimanı yatırım planlamasına alınmadı.” ifadelerini kullandı. 


Trabzon hem yolcu hem de kargo taşımacılığında ilk sıralarda

Trabzon Havalimanı’nın kapasitesinin çok üstünde uçak trafiğine sahip olduğunu vurgulayan Pekşen, şu ifadeleri kullandı: “Uçak trafiği bazen günde 110’a kadar çıkabiliyor.Bu rakam bu standartlardaki bir havalimanı için çok büyük bir sayı. Ancak buna rağmen ne fiziki alt yapı ne de teknik alt yapı yeterlidir.Yolcu terminali yetersiz acilen yolcu terminallerinin yenilenmesi ve ek terminal yapılması gerekmektedir. Bu kadar yoğun bir trafiğe sahip havalimanı için artık tek pist yeterli olmuyor. Bir an önce ikinci pist yapılmalı ve var olan pist uzatılmalıdır. Havalimanının teknik ve elektronik alt yapısı gözden geçirilerek yenilenmelidir.”

Gerekli yatırımlar yapılmıyor

Trabzon Havalimanının gerekli yatırımları alamadığını söyleyen Pekşen şöyle devam etti: “Trabzon diğer alanlarda olduğu gibi havalimanı konusunda da gerekli ve yeterli yatırımları alamıyor. Bunun temel sebebi Trabzon’da AKP’nin beceriksizliğidir. İki yıldan beri Devlet Hava Meydanları’nın önüne bunu koyuyorum. Trabzon Türkiye’nin en yoğun uçuş trafiğinin olduğu ve en çok para kazanan havalimanlarından biri. Ama buna rağmen bu kadar ilgisiz, ciddiyetsiz bırakılan başka bir yer yok. Ben burada kötü niyet arıyorum. Bunu kasıtlı yapıyorlar. Gerekli yatırımların yapılmasıyla Trabzon da Trabzon Havalimanı da bölgenin çekim merkezi olmaya devam eder. Bu konuyu iki kez Plan Bütçe Komisyonu’na, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’ne Ulaştırma Bakanlığı’nın önüne koydum. Bu durumu gündeme getirdik. Ama Trabzon Havalimanı’nın ihtiyaçlarının karşılanması için hiçbir şey yapılmadı. Bu kadar büyük bir ihanet olabilir mi?Trabzon Havalimanı şu anda Türkiye’de uçuş kapasitesi ve büyüklüğü açısından yedinci sırada. Karlılık açısından ise birinci sırada. Ama buna rağmen hala yatırım almıyorsa bunun arkasında başka bir şey aramak lazım. Bu kadar büyük bir ihanet olabilir mi? Büyük bir ilgisizlik olabilir mi? Trabzon Havalimanı, kapasitesinin çok üzerinde kargo taşımacılığı yapmıştır. Böyle bir şey olabilir mi? Devlete darphane gibi para kazandırıyor ve ihanete uğruyor. Trabzon’da her alanda olduğu gibi. Böyle bir şey olur mu? Bir sürü havalimanlarına milyarlarca lira yatırdılar. Bu havalimanlarında yolcu yok. Şu Trabzon’a reva görülüne bakar mısınız?


Yorumlar (11)
TZX 4 yıl önce
Bu konuda gerçekten sonuna kadar haklı. Maalesef Trabzon, alması gerektiği yatırımın yüzde 10'unu dahi almıyor. Bakın kars havalimani günde karşılıklı 2-3 sefer yapılıyor İstanbul ve Ankara'ya ancak terminal binasi 30.000 metrekare. Trabzon'da her gün yaklaşık 80 sefer gerçekleştiriliyor (rekor 118) fakat iki terminalin toplam büyüklüğü 23.000 metrekare civarında. Aynı şekilde bakınız erzincan diyarbakır van elazığ hatta hakkari meydanlarının dahi terminalleri trabzondakinden çok daha verimli. Sıralar dışarı taşıyor daha ne kadar beklemek lazım. Söz verilmemiş miydi? Yapılacak denilmemiş miydi? Hani nerde ne havalimanımız ne de otogarımız iyi durumda. Derhal bunlara el atılmalıdır. Bu durumda Trabzondaki yöneticileri bir an önce görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum.
insan 4 yıl önce
teşekkür ederiz gerçekten vahim bir hava alanı çok basit bir hava limanı yakışmıyor Trabzon'a
Sıradan Vatandaş 4 yıl önce
Ne havaalanı ne otogar bu şehre hiç yakışmıyor.Teşekkür ederiz Sn.Vekil
Mustafa polat 4 yıl önce
Akpartiye her koşulda bmyle bağlı bir Trazon secmeni daha iyisini zaten hak etmiyor
haluck 4 yıl önce
Haha, bi havacılık uzmanı kesilmemişti şimdi hava uzmanı da oldu :)))))
Arsinli 4 yıl önce
Yaklaşık 1 yıl bu havalimanında çalıştımVekilin şunları demek istiyorumTrabzon havalimanında polis ve özel güvenlikte çok zor şartlarda çalıştırılmaktaDhmi, itfahiye, meteroloji görevlileri euro control parası verilirken polis ve özel güv 1 tl yok
Erdinç 4 yıl önce
Yaaa bi sus bi sus nedor bu is bilmezlik hic biseden haberin yok anca riv riv la bi yuru git once ostanbula sectiginiz vatana millete ve islama hakaret eden il baskaniniza tepki koy
Rahmi 4 yıl önce
Siz nerde yaşıyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@