Trabzon'dan Biden'in soykırım açıklamasına tepkiler

Trabzon'dan ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepkiler

Trabzon 25.04.2021, 14:04
Trabzon'dan Biden'in soykırım açıklamasına tepkiler

 Trabzon Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Trabzon Üniversitesi Rektörlüğünün sosyal medya hesaplarından "Sözde soykırım yalanını şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanmasını, dünya barışına ve Türk- Amerikan ilişkilerine asla hizmet etmeyecek, kirli, karanlık, art niyetli ve ucuz politik çıkar hesaplarının çirkin bir ifadesi olarak kabul ediyor, esefle kınıyor ve kesinlikle reddediyoruz. Ayrıca hiçbir bilimsel temeli, hukuki değeri ve tarihi gerçekliği bulunmayan, yok hükmündeki sözde 'Ermeni soykırımı' söylem ve iddiasının, şanlı tarihiyle her zaman gurur duyan necip milletimize atılmak istenen büyük bir iftira ve açık bir yalan olduğunu tüm dünyaya ilan ediyor ve en şiddetli biçimde reddederek lanetliyoruz."

KTÜ Rektörlüğünün sosyal medya hesaplarında ise "Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz, hiçbir somut bilgi ve veriye dayanmayan, sözde soykırım iddiasını şiddetle reddediyoruz." ifadeleriyle Biden'ın sözlerine tepki gösterildi.

Kamu -Sen İl Başkanı Dilber ise ABD Başkanı Biden'ın açıklamasının tarihi gerçeklerle asla bağdaşmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Soykırım gibi insanlık suçu içeren ağır bir itham hiçbir geçerli delil, bilgi ve belgeye dayanmayan siyasi bir karar değil, arşiv kayıtlarıyla, somut bilgi ve belgelere dayalı tarihi ve bilimsel bir karar olmak zorundadır. Dolayısıyla bütün ülkelerin arşivleri açıkken ve bu yönde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamışken 1. Dünya Savaşı esnasında Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olayları soykırım olarak nitelemek tamamen taraflı ve art niyetli bir yaklaşımdır. ABD Başkanının yaptığı bu açıklama, onurlu Türk tarihini lekeleyemeyecektir. Şanlı Türk milletinin tarihi, adalet ve hakkaniyetle doluyken Türk düşmanlığını şiar edinmiş lobilerin siyasi propagandalarına alet olan Joe Biden'ı Türk milletinden özür dilemeye davet ediyoruz."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Halil 5 ay önce
Eeeeeeyyy Biden beni getirme orayaa. Geri dönmem bir daha
Esma cevik 5 ay önce
Soykarım arayanlar kendi tarihlerinde defalarca yaptıkları soykarımları bulabilirler
OFLU TÜRK 5 ay önce
DÜNYADAKİ EN BÜYÜK SOYKIRIMCI VE KATİL ABD DİR.
osman 5 ay önce
ülkenin itibarı kalmadı türkiye adı herkesi korkutuyordu buna cürret bile edemezdiler
ibraam 5 ay önce
evet bende bu bidonu lanetliyorum. kimse Türkiyeyi bu kadar küçük göremez. Ve kimse Türkiyeyi bu kadar küçük görmelerine sebep veremez. Olmaya devlet başa bidon konar leşe. Yüce Türk devletini leş durumuna düşürenlerede lanet olsun.
borabay 5 ay önce
zaman lanet okuma zamanı deyildir. Derhal abd İncirliktek kovulmalıdır. Abd büyük elçisi geri çağrılmalı, abd büyükelçisi sınır dışı edilmelidir. Gerçi bunları yapacak irade olsaydı bu bidon bu açıklamayı yapamazdı.
cavus81 5 ay önce
Asil simdi Türkiyeden korkuyorlar eskiden tanirim ha diyerek isteddiklerini aliyorlardi simdi yemiyo

Gelişmelerden Haberdar Olun

@