7m


7m

hyundai

Trabzon'da denizden 7 ton çöp çıkartıldı

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde denizden 7 ton atık madde ve çöp çıkartıldı.

Trabzon 05.06.2021, 15:50
Trabzon'da denizden 7 ton çöp çıkartıldı

Ortahisar Belediyesi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli iki dalgıç Beşirli, Faroz ve Yüzüncü Yıl sahilinde denizi kirleten çok sayıda atık maddeyi ve çöpü denizden çıkardı. Ortahisar Belediyesi temizlik personeli de çöplerin denizden çıkarılması sırasında dalgıçlara yardımcı olurken, denizden çok sayıda araç lastiği, balık ağı, plastik sandalye, şişe, masa, metal, halat ve birçok atık malzeme çıkarıldı. Çıkarılan 7 ton miktarındaki çöp ve atık madde Ortahisar Belediyesi’nin kamyonlarına yüklenerek çöp aktarma istasyonuna taşındı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Karadeniz’de kirlilik miktarının her geçen gün arttığına vurgu yaptı. Marmara Denizi’nde kirlilikten kaynaklanan deniz salyasına (müsilaj) dikkat çeken Başkan Genç, Karadeniz’de böyle bir sorunla karşılaşılmasını önlemek için herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Karadeniz'deki aşırı kirliliğin deniz canlılarının, balıkların çeşit ve miktarını son derece azalttığını belirten Başkan Genç, “Kendi evimizi nasıl temiz tutuyorsak, aynı şekilde denizlerimizi ve çevremizi de temiz tutmalıyız. Kirli ortamda kimse yaşamak istemez. Hiçbir canlı kirli ve zehirli ortamda yaşayamaz, yaşamak istemez. Denizlerdeki aşırı kirlilik deniz canlılarının ve balıkların yanı sıra bizim de hayatımızı olumsuz etkiliyor. Kirlilik nedeniyle deniz ürünleriyle geçimini temin balıkçılarımız ekonomik anlamda bundan olumsuz etkileniyor. Diğer yandan insanların beslenmesinde önemli bir yer teşkil eden ve protein açısından son derece zengin olan balık ve diğer deniz ürünlerinden mahrum kalmış oluyoruz. Denizler temiz olursa su canlılarının yaşamı tehlikeye girmez ve bünyelerine zararlı maddeler nüfuz etmez. Bu şekilde insanlar da daha sağlıklı deniz ürünleriyle beslenmiş olur. Marmara’yı istila eden deniz salyasının en büyük nedeni aşırı kirliliktir. Milyonlarca canlıya yaşam kaynağı olan, aynı zamanda da insanlar için de protein değeri yüksek deniz ürünlerini bünyesinde barındıran denizlerimizi kendi evlerimiz gibi temiz tutmalıyız. Yoksa bunun olumsuz etkilerini bütün insanlık ortak yaşayacaktır" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (11)
Etcan 1 yıl önce
O Lastiği atanı tespit edip Meydanda , Uzun Sokakta başına geçirip 6 saat dolaştıracaksın. Bir de adamı canlı yayında ifşa edeceksin Valla bu işin yarısı çözülür.
Davut 1 yıl önce
Çevre konusunda akp sınıfta kalmıştır
Bilenbiri 1 yıl önce
O çöpleri atanlar klavyede oturduğu yerden çevreci kesilirler...ha bide magandalık yapıp millete efelenirler....!
Horyanlı Kazım 1 yıl önce
Biz kadar çevreye duyarsız bir toplum varmi acaba adama desenki çöpü niyeyer atın elinden gelse seni döver ,
Misafir 1 yıl önce
Napalim insanimizin ruhhalinin ispatidir bu.Hiçkimsede inkar edemez.
Metin 1 yıl önce
Her memlekete gittigimde sorumlulara isittirdim deniz pis diye hatta kova petsise ve yatak bile denizde yüzdügünü gördüm.Marmarada salya olmasaydi sorumlular hala kisuykusundan kalkmayacaktilar.
sa 1 yıl önce
ben atmadım hoş ora olan balıkçı barınaklarından çay bahçelerinden gazinolardan atıldı bir çoğu
Fatih Celap 1 yıl önce
Marinanin arkasındaki fenerin bulunduğu kayalıklar dolu araç lastiği
Recep ibisoglu 1 yıl önce
Faroz damarın arkasında 10 dakikada 1 çuval plastik çöp topladım. Çok duyarsınız.
Halit 1 yıl önce
Milletin sucu yokki şuan yapılan çalışmalarda molozda boşaltılan çöpler kamyon kamyon denize dökülüyor dolgu yapılıyor güya . Vatandaşın hiç bir suçu yok 7 ton çıkarılmış devlet günde 70 kamyon çöp ile dolgu yapıyor ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@