banner526

banner535

Trabzon'da yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon’da yapımı devam eden şehir camisinin içinden ilk görüntüler.

Trabzon 07.07.2020, 11:18 07.07.2020, 12:27

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon’da yapımı devam eden Pazarkapı Mahallesindeki cami ve külliye inşaatının içinden ilk görüntüler ortaya çıktı.

Caminin yapımını üstlenen firma tarafından düzenlenen basın toplantısında caminin son durumu hakkında bilgi verildi.

Yapımı süren camiye şuana kadar 25 Milyon TL harcandığı açıklandı. Camide 20 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği ifade edildi.  Caminin bundan sonraki yapımı için toplamda 85-90 Milyon TL’lik bütçeye ihtiyacı olduğu açıklanırken vatandaşların yardımlarının beklendiği de kaydedildi. Caminin etrafında toplamda 720 araçlık otopark olacağı , doğu minibüs hattının otoparkın üst bölümüne alınacağı ve ayrıca şehir içi dolmuşlar için de yer olacağı açıklandı. Bölgeye, Kuyumcu Kent Projesi, Avrasya Pazarı, Osmanlı Bahçesi, Bordo Mavi Meydan Projesi de ekleneceği belirtildi.

DİĞER DETAYLAR

Cami ve külliye, Pazarkapı Mahallesi'nde denize hakim noktada, 182 dönüm rekreasyon alanındaki 26 dönüm arazide inşa ediliyor.

Yaklaşık 8 bin 900 metrekarelik külliye alanındaki cami, 5 bin 140 metrekare oturum alanına sahip olacak. Caminin, 2 bin 800 metrekare harim alanını değişik çaplardaki kubbeler kaplayacak.

Ana kubbesi 42 metre yüksekliğinde ve 22 metre çapında olacak cami, 24 pencereyle aydınlatılacak.

Yaklaşık 77 metre yüksekliğinde 4 minaresinde 12 şerefe bulunacak camideki toplam 6 bin 100 metrekare namazgah alanında yaklaşık 7 bin 700 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

İbadethanelerin yanı sıra bin kişilik konferans salonu, İslami kültür merkezi, aşevi, derslik, iş ve sanat atölyesi, sosyal hizmet odası, şadırvan, kapalı otopark, gasilhane ve morg gibi alanlarda yer alacak.

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler

Trabzon yeni camiinin içinden ilk görüntüler


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (16)
samet 4 hafta önce
şehrimizin camiye değil içindeki bilinçli cemaate ihtiyacı vardır.
yakun 4 hafta önce
Milletin parasına yazık, Ülkede hükumetin talimatlarının hutbe olarak okunması nedeniyle millet cuma namazlarına gitmeyi bıraktı. Onlarda aynı milletin arsasında, aynı milletin parası ile "millet" camii yapıyor.
Ali Haydar 4 hafta önce
Beton üstüne Beton
Murat 4 hafta önce
Gereksiz anlamsız şekilde kötü bir inşaat
Onur 4 hafta önce
Camilerde Sabah namazinda 8 kişi var. Okullarda bir sınıfta 50 kişi acaba neye ihtiyacımız var.
muhsin 4 hafta önce
sende git 9 olsun
hakan 4 hafta önce
Çok lazımdı bir an önce yetişsin
Temel 4 hafta önce
85/90 milyon halktan bekliyorlar.Bizde para kalmadı...
S.Arıkan 4 hafta önce
20.000 kişi he mi? La camide 200 300 kişi olsa seviniyoruz 20.000 kişilik camiyi kim dolduracak. Dediklerine göre 100-120milyon lira maliyetle yapıyorlar sanki çok gerekliydi yapın Bi fabrika açın Bi iş istihdam sağlayın her mahallenin yeterince camisi var zaten ve tıka basa doluda olmuyor. Bide cemaatten yardım istiyolar bu ülkenin diyanet işleri bu kadar bütçe alıyor madem çok para lazım istesinler diyanetten. Namaz 5 vakit farz eyvAllah ama ahlakı unutmuşsunuz. Sevap yapmak isteyen gitsin bir garibana-yetime sadaka versin daha çok sevaba girer.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@