Trabzon'da yaylalar şenlik sonrası çöplüğe döndü

Turizmin merkezi olmayı hedefleyen Trabzon'da yayla şenlikleri sonrası yakışmayan görüntüler ortaya çıktı.

Trabzon 24.07.2017, 20:00 24.07.2017, 20:04

Haber61 / Haber Merkezi / Selay Saykal

Trabzon'da yaz mevsiminin gelmesiyle beraber geleneksel yayla şenlikleri yapılmaya başlandı. Trabzon'un pek çok ilçesinde yapılan şenlik organizasyonları vatandaşları memnun etse de sonrasında ortaya çıkan manzaralar 'pes' dedirtiyor. 


Trabzon'un kültürel mirası olan geleneksel yayla şenlikleri büyük coşkuyla devam ederken, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar insanların çevreye karşı duyarsızlığını ortaya koyuyor. 

22-23 Temmuz günü Trabzon'un Beşikdüzü ve Akçaabat ilçelerindeki yayla şenlikleri sonrasında oluşan manzara umursamazlığı bir kez daha gözler önüne serdi. 

Akçaabat'ta düzenlenen Hıdırnebi Yayla Şenlikleri ile Şalpazarı'nda yapılan Sisdağı Yayla Şenlikleri'nde vatandaşların hafızasında mutlu anlar kalsa da geriye bıraktıkları kötü manzara can sıktı. 

Trabzon'da yaylalar şenlik sonrası çöplüğe döndü

ŞENLİK DEĞİL ÇÖPLÜK ALANI! 

Şenlikler bitmesine rağmen Hıdırnebi Yaylası boyunca yayılan çöp görüntüleri Haber61.net'e vatandaşlar tarafından ulaştırıldı. Söz konusu görüntüler hakkında bilgi aldığımız Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Turan Bektaşoğlu, "Ekiplerimiz var gücüyle çalışıyor. 1 haftadır bununla uğraşıyoruz. Şenliklere gelmeyenler bilmez ama neredeyse 10 bin kişi katılıyor. Temizlik işleri ekiplerimiz ve muhtarlarımızın kontolünde temizlik yapıyoruz. Belediyemiz duyarsız değil. Yerleşim yerlerine yakın olan bölgelere öncelik verildi, araç gönderildi ve o bölge bitmek üzere. Yarın akşama kadar temizlik çalışmalarının biteceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Trabzon'da yaylalar şenlik sonrası çöplüğe döndü

SİSDAĞI'NDA DA MANZARA AYNI...

Şalpazarı Belediyesi ve Şalpazarı Kaymakamlığı organizasyonuyla gerçekleşen Şalpazarı Sisdağı Yayla Şenliklerinden arda kalan çöp yığınları yine duyarlı vatandaşları isyan ettirdi. Konu hakkında görüştüğümüz Şalpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karabayır, "Şenliği kaymakamlığımız ile birlikte organize ettik. Şenlik öncesinde vatandaşlarımıza çöplerini biriktirmeleri için poşet verdik ancak sonuç bu. Defalarca uyarmamıza rağmen vatandaşlar bunu sabote etti. Temizlik ekibimiz az sayıdaydı. Vatandaşlardan arta kalan çöpleri temizlemek için 26 kişilik özel bir ekip kurduk. Bugün itibariyle bölgeyi temizledik." dedi.  

Trabzon'da yaylalar şenlik sonrası çöplüğe döndü
Trabzon'da yaylalar şenlik sonrası çöplüğe döndü

 
Yorumlar (11)
Taşeron 3 yıl önce
Yiyip icip çevreye atmak bu insanların içine işlemiş.Kimsenin çevresini temiz tutmak gibi bi alışkanlığı yok.Tek bildikleri işleri ne temizlesinler demek..
Serkan 3 yıl önce
Biz hiçbirşeyi hak etmiyoruz kimse kusura bakmasın toplum olarak pisiz vede yobaziz şimdi bunlar şenlik yapmış oluyor öyle mi yazıklar olsun .
Aslan 3 yıl önce
Herkes kendisi temizlemesi lazım insanları hazıra alıştırmamak lazım bunlar ne bicim müslüman hiç saymadığın ermeni bile bizim insanımızdan temiz
Burak 3 yıl önce
Yesil yola onyargiliydim. Bunun daha beteri olur diye. Artık değilim beton doldurun buralari haketmiyoeuz
ersoy erkul 3 yıl önce
biz müslüman bir milletiz ancak gel gör ki temizlik hususunda bu vasıftan eser yok anlayacağınız pis bir milletiz metropol de de aynı fizanda da aynı zihniyet değişikliği şart, bu iş küçükten aileden başlaması gerekir ebeveylerin böyle bir derdi yok doğanda aynı dertten muzdarip
Viserali 3 yıl önce
Bu ne biçim terbiyedir anlamıyorum ki? Yeşili görünce tutkuyla bakıyolar. Çöpleri dağıtınca öyle daha mı çekici geliyo??
ysm 3 yıl önce
eminim turistler yapmıştır....
Vatandaş 3 yıl önce
Arap turistler yapıyordur bizim millet böyle yapmaz. İftira atmayın çok bilmişlere. Yaylada pisliği kim yaptı Araplar ağaçların kaburgasını kim yonttu tabiki başkaları ırmaklar derelerde çöpten geçilmez Deniz kıyılarını zaten bizimkiler hiç kirletmez ne oluyorsa Araplar yapıyor zaten
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@