Trabzon'da yaylada 'haç sembollü' yapı tartışması

Trabzon'un Akçaabat ilçesi Kayabaşı yaylasında yapılan bu evler tepki çekiyor.

Trabzon'da yaylada 'haç sembollü' yapı tartışması

Advertisement Advertisement

Karadeniz'e son yıllarda akın eden Araplar, hayran kaldıkları bölgede konut, arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi. Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerine inşa ettirdiği villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini sembolü 'haç' işaretini anımsattığı iddiasıyla tepki çekti. Yayla sakinleri, görünüme karşı da önlem alınmasını istedi.

Karadeniz Bölgesi, son yıllarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinden ziyaretçilerin akınına uğruyor. Karadeniz sahil kentlerinde turizm merkezleri ve doğa parklarını tercih eden Arap turistler, ziyaret ettikleri illerde konut, arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi. Bazı Araplar ise arsa tercihlerini yaylalardan yana kullanıyor. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde denizden 1800 metre yükseklikteki Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerine inşa ettirdiği imar ruhsatlı villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini sembolü 'haç' işaretini anımsattığı iddiasıyla tartışma yarattı. Yayla sakinleri, inşaatlarında sona gelinen yapıların dış cephelerine yönelik tepkilerini dile getirerek, görünüme karşı da önlem alınmasını istiyor.

'KİLİSEDEN BAŞKA BİR ŞEYE BENZEMİYOR"

Yapıları kiliseye benzeten Sadettin Öztok, “Buranın mimarisi çok değişik. Belki de onların mimari yapıları böyledir. Uzaktan bakıyoruz böyle haç işareti varmış gibi görünüyor. Bu görüntü yaylaya yakışmıyor. Paraları var diye gelip araziyi alıyorlar, istedikleri gibi yapı yapıyorlar. Kilise mi yapıyorlar, papaz mı getirecekler buraya, belli değil. Ne maksatla yapıldı, anlayamıyoruz. Yapan ustalar buralı ama verilen projeye göre yaptılar. Kiliseye benzetilen bu tür yapıları istemiyoruz. Burası kiliseden başka bir şeye benzemiyor" dedi.

'GÖRÜNTÜ HİÇ HOŞ DEĞİL'

Yapılardan rahatsızlık duyduğunu anlatan Mustafa Serdar da, "Buradaki mal sahipleri arsalarını Araplara sattı. Onlar da aldıkları arsa üzerine ev yaptılar. Evlerin görüntüsü hiç hoş değil. Evlerin dış görünümünde haç işareti var. Bu duruma üzüldüm. Böyle bir yapının Müslüman bildiğimiz Araplar tarafından yapılması da ayrı bir üzüntü kaynağı. Bu misyonerlik faaliyeti olabilir. Bunun araştırılması gerekir" diye konuştu.

Yaylada bu tür yapılar istemediklerini belirten Mustafa Aktaş ise, “Buradaki yapılarda haç işareti var. Kilise mi ev mi belli değil. Halk olarak tepkiliyiz ve bu yapıyı istemiyoruz. Buralar turizm bölgesi olduğu için gelip buraya yerleştiler. Adamlar yakında bizim yerlerimizi de satın alacaklar. Yakında bir papazda getirirler buraya" ifadelerini kullandı.

MUHTAR: TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ

Işıklar Mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ise vatandaşların yapılardan rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Bizim ve diğer mahallelerden 'bu haç işaretli evler nedir?' diye telefonlar alıyorum. İnsanlarımız bu konuda duyarlılar ve onların bu duyarlılığına bizler de kulak vermeliyiz. Gerektiğinde belediyemizin de buna kulak vermesi lazım. İnşaat tamamen bittiğinde gerçekten haç işareti görünüyorsa tepkimizi koyacağız” diyerek yapı inşaatının tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

'BOYA ÖNERİSİNDE BULUNULDU'

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, bahse konu evlerin incelenmesi için ekip görevlendirdiklerini söyledi. Türkmen, "Oradaki vatandaşlarımızın bu denli duyarlı olmaları çok güzel. Konuyu duyduk ve inceleme için ekip görevlendirdik. Giden ekip de 'haç' sembolünü anımsadı. Yapı sahipleri amaçlarının haç sembolünün ortaya atmamak olduğunu, yanlış anlaşılma olabileceğini söyledi. Bunun üzerine ekiplerimiz, yapı dışındaki benzetme yaratan duvar için boya önerisinde bulundu. Boyandığında bu benzetme de ortadan kalkacak. Ekiplerimiz, yapı inşası tamamlanana kadar ara ara incelemelerini sürdürecek" dedi. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ağasarlı
ağasarlı - 5 ay Önce

adamlar senin yaylana gelip beton bina yapıyor doğayı betonlaştırıyor. ona kızmıyorsun da yok haç şeklinde yapıldı. yaa kendinize bari güldürmeyin.. ciddi işlerle uğraşın. yaylalar beton oldu kimse de ses yok gömün başınızı kumlara

emrah
emrah @ağasarlı - 5 ay Önce

VER COŞKUYU AKP LİLER BURDA MI HULOĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞĞ ARAP YAYLAYA HAÇ EV YAPTI HULOGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

doğan yıldız
doğan yıldız @ağasarlı - 5 ay Önce

aynen katılıyorum kardeşim. bende aynısını yazacaktım..

Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Sen git toprağını Arap a sat.Sonra yaptığı bina haç a benziyor diye zırla.Biz bu kafayla bir karış yol alamayíz arkadas.

Ahmet
Ahmet - 5 ay Önce

Araziler kapış kapış Araplara satılırken sesiniz çıkmadı da, haça benziyor diye mi ayağa kalktınız? Akıllanmayacaksınız siz...Beter olun...

Aristo
Aristo - 5 ay Önce

Bak ya ne Müslüman adamlar haç a benzedi diye kıyamet koparmışlar yani ama ülkede 7/24 devlet eliyle kumar oynatılırken iddiadan tut at yarışlarına ses yok Fai alıp verirken ses yok 2006 da bu hükmet domızu kesilip yenebilir diye kasap hayvanı ilan etti ses yok her türlü yalan dolan zina rüşvet yolsuzluk ayyuka çıkmış ses yok binanın dışı haç a benzemişti bunlarda alınmış kızmış müslümanlıkları zedelenirmil mazalah aman aman komedi ya

Murat
Murat - 5 ay Önce

Kesinlikle haklısınız. Hertarafı yavaş yavaş alıyorlar. Sonu çok acı olacak. Neymiş ekonomiye katkı sağlıyorlarmış.

huseyin koc
huseyin koc - 5 ay Önce

bu yaylalarda bu yabancilarin ne isi var

Selim bülbül
Selim bülbül - 5 ay Önce

Para mı haç mı ?

zafer
zafer - 5 ay Önce

ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSIN.AMIN. BUNLARDAN GELEN HAYIR EKSIK OLSUN.


banner426

banner204