Trabzon'da yapımı durdurulan camide yeni gelişme

Mimarisi nedeniyle kiliseye benzetilen ve 2 yıl önce inşaatı duran cami ile ilgili yeni gelişme.

Trabzon'da yapımı durdurulan camide yeni gelişme
banner432

Trabzon'un Ortahisar İlçesi Karşıyaka Mahallesi'nde yapımına 2006 yılında başlanan Molla Halil Camisi, mimarisi nedeniyle kiliseye benzetilirken cami inşaatı yaklaşık 2 yıl önce durmasının ardından geçtiğimiz günlerde tekrar başladı. 

Caminin kaba inşaatı tamamlandıktan sonra kilise görüntüsünde olduğu gerekçesiyle bağışlar kesildiği iddia edilirken, cami 10 yıldan fazladır bir türlü bitirilemiyor. 

Konuyla ilgili konuşan Karşıyaka Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Bayburt, caminin maddi imkansızlıklar yüzünden bitirilemediğini belirtirken caminin kiliseye benzediği sözlerine katılmadıklarını söyledi. Cami inşaatının kaldığı yerden devam ettiğini ve yüzde 90’lık bölümünün aynı olacağını kaydeden Bayburt, caminin uzun yıllar inşa halinde olduğundan bu tür benzetmelerin yapıldığını söyledi. 

Trabzon'da yapımı durdurulan camide yeni gelişme

Dernek Başkanı Bayburt, “Bir yıldan fazla bir zamandır dernek başkanlığı görevini sürdürüyorum. Cami inşaatının durma nedeni maddi imkânsızlık. Cami inşaatı başlayalı yaklaşık 13 yıl oldu, inşaatın durması ise 2-3 yıl önce oldu” dedi. 

"Kiliseye benzediği sözlerine katılmıyoruz" 

Caminin kilisiye benzetildiği yöndeki sözlere katılmadıklarını kaydeden Bayburt, inşaat zamanında bitirilseydi bu tür dedikoduların olmayacağını söyledi. İnşaatın karkas halinde olduğundan böyle bir dedikodunun çıktığını belirten Bayburt “Kiliseye benzediği yönündeki söylemlerine kesinlikle katılmıyoruz. Bu benzetmenin nedeni, cami inşaatı 10 yıldan fazla sürdüğünden yani karkas aşamasında durmasından dolayı bu tür dedikodulara neden oldu. Biz kutsal toprakları gezdik, Mekke, Medine, Kudüs’te bu tür mimari örnekler çok var. Eğer inşaat zamanında bitirilseydi hiçbir şekilde böyle çirkin dedikodular olmazdı” diye konuştu. 

Trabzon'da yapımı durdurulan camide yeni gelişme

Cami inşaatı projesinde büyük bir değişikliğe gidilmeyeceğini ve projeye sadık kalacaklarını kaydeden Bayburt, “Yüzde 90 aynısı olacak. Mimar arkadaşlarımızla 'Nasıl daha güzel olabilir?' diye sık sık görüşüyoruz, istişarelerimiz sürüyor. Büyük bir ihtimalle aynı görüntü olacak. Bittiği zaman güzel olacak. Bize minareler hakkında ciddi manada yoğun bir tepki gelmedi. Diyanet İşleri'nden olsun, şehrin ileri gelenlerinden olsun bu konuda bize olumsuz bir şey gelmedi. Biz şu anda inşaatımıza yavaş yavaş yeniden başladık inşallah güzel olacak. Vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Trabzon'da yapımı durdurulan camide yeni gelişme

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 09:53

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
61
61 - 7 ay Önce

Kiliseyi camiye cevirir namaz kılarsın zoruna gitmez. Minaresi Kiliseye Benzedi Diye Cami Yapımı Durur.

Hakan
Hakan @61 - 7 ay Önce

Demek cemmat 13 yıldır bitmeyen camiye ihtiyaç duymuyor. Her bulduğunuz boşluğa yapmayın kütüphaneye çevirin siz de

61
61 - 7 ay Önce

Doğru söze ne hacet
Ayasofya da namaz kılcaz diye kıyamet kopardilar şimdide neymiş kilise benziyor
Böyle diyenete böyle cemaat başka söze gerek yok

Ahmet soylu
Ahmet soylu - 7 ay Önce

61 rumuzu harika yorum yapmışsın.işte iki yüzlülük budur.ayrıca Trabzonun dağı taşı tarlası Cami dolu ama bir Fabrikası yok

Metin
Metin - 7 ay Önce

Ne Alaka ya.Kilisede bir ibadat yeri.Cahillerin lafina inanmayin.Türkiyeyi gezin hertarafta nuna benzer minareler göreceksinizdir.

seyfullah sarıhan
seyfullah sarıhan - 7 ay Önce

Evet kiliseye benziyor.....

SAĞLAM
SAĞLAM - 7 ay Önce

Dinler arası diyalog haç şeklinde cami itiraz edeni sustur yetkili makamlar talimatla açtırsın herşey bu kadar basit galiba

murat  başkan
murat başkan - 7 ay Önce

mehti geldiğinde herkes cami herkes klise olacak :)))

oguz
oguz - 7 ay Önce

her mahalleye 5 cami 0 okul projesi hizla ilerliyor


SIRADAKİ HABER

banner393