banner556

>

Trabzon'da yapılan caminin yüzde 65'i tamamlandı

Trabzon'da yapılan Doğu Karadeniz’in en büyük cami ve külliyesinin yüzde 65’lik bölümü tamamlandı.

Trabzon 10.12.2020, 10:28 10.12.2020, 10:52
Trabzon'da yapılan caminin yüzde 65'i tamamlandı

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yapımı devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük cami ve külliyesinin inşaatı sürüyor.

Yapımına 2018 yılında dönemin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında başlanılan, projesi eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın destekleriyle hazırlanan Trabzon Şehir Camii ve Külliyesi Pazarkapı mevkiinde denize hakim bir noktada sahil şeridinde şehrin farklı noktalarından çok rahat bir şekilde görülebiliyor.Trabzonlu hayırseverlerin destekleri ile 182 bin metrekare rekreasyon alanındaki 26 bin metrekarelik arsa üzerinde yapımı devam eden Trabzon Şehir Camii ve Külliyesi’nin yüzde 65 kısmı tamamlanırken, camide 7 bin 700 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

15 bin 442 metrekare toplam inşaatı alanı ve 8 bin 831 metrekare bodrum kat alanı ile tamamlandığında 14 derslikli eğitim merkezi, 15 atölye, bin kişilik konferans ve toplantı salonu, aşevi, bay/bayan abdesthane, gasilhane ve kapalı otoparkın bulunacağı camide 6 bin 255 m2 ibadet alanları bulunacak. 2 bin 800 metrekare harim alanı, bin 140 metrekare revak alanı, bin 200 metrekare avlu alanı ve bin 115 metrekare mahfil katında oluşan cami ve külliyenin geleneksel Türk-İslam mimari tarzı ile günümüz çizgilerini bütünleştirerek döneminin ve şehrin sembol eserlerinden biri olması amaçlanıyor.
Ana kubbesi 42 metre yüksekliğinde ve 22 metre çapında olacak, 77 metre yüksekliğinde 4 minaresinde 12 şerefe bulunacak caminin içi 24 pencereden ışık alacak. Ses akustiği de dikkate alınarak tasarlanan cami ve külliyesi ana kubbe, ön cephe ile mihrap cephesinde bulunan iki yarım kubbe ve güneybatı ve kuzeydoğu cephesindeki iki büyük kemerden oluşacak. Toplamda 6 bin 100 metrekare namazgah alanı içerisinde yaklaşık 7 bin 700 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami yüzde 65 oranında tamamlanırken, camide engelli kullanıcıların ulaşımı için de asansör bulunacak.Caminin dış cephe taş kaplama çalışması sürerken, camimin çevresi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı projelendiriliyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, caminin çevresini farklı projelerle hayata geçireceklerini belirterek ”Pazarkapı'da inşaatı devam eden büyük bir camimiz var. Onun etrafındaki alanı, biz seçim döneminde şehrimize vadetmiştik. Burayı yeni bir yaşam alanı, vatandaşlarımızın gideceği, güzel vakit geçirebileceği bir yeni meydan olarak dizayn ediyoruz. Biz bordo-mavi meydan demiştik. Şimdi o alan içerisinde Planetaryum ve Bilim Merkezi projesini gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde oraya yaz kış çok sayıda insanın gitmesini ve kullanmasını teşvik etmiş oluyoruz. Bu projede hedefimiz, bütün okullarımızda yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklarımızın buraya getirilmesi ve burada gerek atölyelerde eğitim gerek daha sonra Planetaryum'da o vizyonu kazanacak bir ortamın onlara sağlanması. Bu şekilde yılda 25 ile 30 bin çocuğumuzu bu alana getirebileceğimizi düşünüyoruz ve öyle bir planlama yapıyoruz. Bu şekilde çocuklarımıza bambaşka olanak sağlamış oluyoruz” dedi.

Yorumlar (25)
ENGİNEER 2 ay önce
HER YER CAMİ DOLDU
KİLİSEYİ BİLE CAMİ YE ÇEVİRDİLER
BİTMEDİ GİTTİ BUNLARIN CAMİ AŞKI
HİÇ BİR ŞEY ÜRETMEYEN BU KURUMLARA NEDEN BU KADAR MASRAF EDİLİR
COCUKLARIMI ZI GÖNDERECEK OKUL BULAMAZKEN BU KADAR İSRAF DOĞRUMU ACABA
LAZ 2 ay önce
O kadar boş adamsin ki, boşa riv ric yapıyorsun
Yusuf61 2 ay önce
BİR CAMİ İÇİN HİÇ BİR ŞEY ÜRETMEYEN KURUM TABİRİ KULLANIYORSANIZ, TARİH OKUMAMIŞ BOŞ BİR BEYİN YAPISINA SAHİPSİNİZ DERİM.
Osmanlı Trabzon 2 ay önce
Bu Caminin sembolik bir anlamı var Trabzona doğru bakınca Camiyi görüyorsun Namaz akla geliyor atalarımızın uğruna canını verdiği dâvası akla geliyor Bu memleketin gerçek mayası akla geliyor. Yıllarca beton heykeller üzerinden yapılan yolsuzluklara ses çıkaramayanlar ne oluyor size...
Trabzonlu 2 ay önce
Allah bizleri Trabzonda fabrikalar yapılmasını göstermeyi nasip eylesin. Bu haika camiye emeği geçenlere çok tşk. Altında yapılacak olan pasaj ve avm kimlere rant sağlayacağını çok merak ediyorum.
Kaan DOBRA 2 ay önce
Sadece bir simge olarak kalmasından korkmak ne acı. İnşAllah ben ölmeden orayı dolduracak kalabalığın şuurlu ve bilinçli Müslümanlar olduğunu görürüm...
Deli 2 ay önce
Devleti Aliyenin vücut bulduğu eser bunlar..
MaşAllah barekellah
yasar 2 ay önce
çok iş ne olacak sa. millet işsiz parasız milletin paraları böyle işlere harcanıyor.
adnan 2 ay önce
cok cirkin berbat etmis sahili bunun yerini fabrika kursalardi genc ler is sayibi olsaydi bi ise yaramaz dedikoducular dolar icine iftiraci lar sahtekar lar hirsizlar dolar bunlarin yuvasi
Ortahisar 2 ay önce
Üslubunuz zihniyetinizin bir tezahürü olmuş. ALLAH için namaz kılınacak ibadet edilecek bir camiye böyle yorumlar yapmak akıl tutulması. Şimdiye kadar heykellerle yapılan yolsuzluklarla kaç fabrika yapılırdı haberiniz varmı..!
LAZ 2 ay önce
Kaç yüz kişiye iş istihdamı sağlanıyor şuan o alanda ki bittiğinde de kaç kişiye müştemilatı ile birlikte istihdam sağlayacak. Boş beleş sallamak kolay. Hiç kafa yordun mu ki kaç kişi ekmek yiyor diye??
Mu 2 ay önce
Hep merak etmişimdir Allah daha büyük ve ihtişamlı camilerde ibadet edenlere da fazla sevap vazar mı?
TS 2 ay önce
şehre ayrı bir hava kattı. çok güzel görünüyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@