banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon'da vefakar koca, eşine hem göz oldu hem de ayak...

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Erdoğdu Mahallesi’nde yaşayan 76 yaşında ki Hasan Ali Kaplan 20 yıldır doğuştan görme engelli olan hasta eşine bakıyor. 

Trabzon 06.05.2017, 10:19
Trabzon'da vefakar koca, eşine hem göz oldu hem de ayak...

Hasan Ali Kaplan'ın eşi Türkan Kaplan yatağa bağlı bir şekilde yaşıyor. Görme engelli olmasının yanın da bir de kalp hastası, şeker hastası, tansiyon ve sinir hastası olan Türkan Kaplan’ın yanından eşi bir an ayrılmıyor.


40 yıl önce evlenen ve çocukları olmayan çift yalnızlıklarını birlikte paylaşıyor. Hasan Ali Kaplan eşine hem göz oldu hem ayak oldu.  Kaplan sabah kalktığında ilk iş olarak eşinin kahvaltısını hazırlıyor. Daha sonra eşinin tansiyonunu ve şekerini ölçüyor. Eşinin birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade eden Kaplan eşi ile çok mutlu günler geçirdiklerini belirterek hastalığında da yanın da olduğunu söyledi.   20 Yıldır Hasta Eşine Bakıyor Kendisi ayağından engelli olan ve görme engelli eşine Hasan Ali Kaplan açıklamasında eşinin bir an olsun hizmetini aksatmadığını belirtti. Kaplan; “Biz 40 yıl önce evlendik. Çocuğumuz olmadı. Yıllarca geçimimizi ayakkabı boyacılığı yaparak sağladık. Şimdi emekli oldum eşime bakıyorum. Sabah kalkıyorum. Onun kahvaltısını hazırlıyorum, tansiyonunu ölçüyorum sonra şekerini ölçüyorum. Yemeğini gün içinde yediriyorum. Evin temizliyorum elimden geldiği kadar.  Yanından ayrılmamaya çalışıyorum. Önceden biraz daha iyiydi ama zaman geçtikçe hastalıklar onu çok yormaya başladı. Ağrısı oluyor. Komşularımız Mahalle muhtarlığımızda bize destek oluyor. Böyle yaşıyoruz. Elimden geldiği kadar hizmetini yapmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.  Doğuştan görme engelli olan ve 20 yıldır çok sayıda hastalık ile mücadele eden Türkan Kaplan ise eşine minnet duyduğunu ifade ederek; “Elimi hiç bırakmadı. Birkaç yıl öncesine kadar daha iyiydim kalkabiliyordum ama son birkaç yıldır hiçbir şey yapamaz oldum.  Artık kalkıp oturamıyorum bile.  Kendisi de rahatsız olduğu halde yemeğimi yedirir beni yalnız bırakmaz. Bazen çok yoruluyor ama yine de yalnız bırakmıyor” diye konuştu. Taka / Sonay Çaluk
 

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@