7m


7m

hyundai

Trabzon'da vatandaşların yol tepkisi: Buraya artık sadece oy için gelmeyin!

Trabzon'da düşen kayaların ölüme davetiye çıkardığı bölgede vatandaşlar tepki gösterdi.

Trabzon 28.05.2021, 14:18
Trabzon'da vatandaşların yol tepkisi: Buraya artık sadece oy için gelmeyin!

Haber61 Haber Servisi / Hatice Üneş

Trabzon’un Yomra ilçesi Özdil Oymalı Grup yolunda geçtiğimiz günlerde bir aracın üzerine kaya parçası düşmesi ile ölümle burun buruna gelinmesi üzerine bölgede vatandaşlar basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bölgedeki taş ocağının olduğu yerde bir aracın ön camına isabet eden kaya parçası sürücü ve yanındaki yolcunun arasından geçerek arka bölüme isabet etmiş ölüm iki kişiyi de teğet geçmişti.

Bölgede toplanan vatandaşlar daha önce de benzer kazaların gerçekleştiğini hatta 1997 yılında gerçekleşen kazada 3 kişinin öldüğünü hatırlatarak önlem alınması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor diye sordu.

Yolu kapatan vatandaşlar pankartlar açtı. Pankartlarda 1997 yılında kazada ölen 3 kişinin resmi yer aldı.


Vatandaşlar adına konuşan Mustafa Aksoy ise şu ifadeleri kullandı;

Bugüne kadar devam eden taş ocağı çalışmaları nedeniyle  yaşanan ölümlü ve maddi hasarlı kazalarla görülmüştür ki insan sağlığı ve ulaşımımızız ciddi şekilde tehdit ediyor. Amacımız tamamen insan sağlığı odaklı olup asla bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Bu anlamda siyasilerden yeterince destek almak bunu bu önerinin 1. Gündem maddesi yapmak hepinizin asli görevidir. Buna duyarlılıklı gösteren herkese teşekkür ederim.

Trabzon'da vatandaşların yol tepkisi: Buraya artık sadece oy için gelmeyin!

Günde yüzlerce aracın geçtiği karayolları ağında Trabzon Bayburt Gümüşhane bağlantı yolu onlarca köy ve zamanında 2 beldenin ortak yoludur. İçerisinde memur barındıran bir çok kamu kurumunun olduğu bir çok tesisin olduğu yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği köyleriyle yaylalarıyla dereleriyle yeşilliğiyle bir Karadeniz cenneti barındıran bu yöre son zamanlarda üzgün mahsun mağdur ve tepkilidir. Bahsedilen bu geçiş güzergâhımızı güvenli huzurlu ve doğayı seyrederek gitmek istiyoruz artık. Yüzlerce çalışanın günübirlik il ve ilçelere çalışmaya ya da gezmeye indiği yayla turizminin büyük çoğunluğunun yapıldığı bu kısacık yolun yapılmaması bitirilememesi şuan ki mevcut durumun maalesef gölgesinde kalmıştır. Yöremizden yetişen bir çok siyasi , akademisyen, idareci… yüzlerce insan tek yürek tek vücut olarak hiçbir siyasi kimlik taşımadan bu vahim durumu ortadan kaldırmaya bu insanların mağduriyetini gidermeye ve elini taşın altına koymaya davet ediyoruz.

Trabzon'da vatandaşların yol tepkisi: Buraya artık sadece oy için gelmeyin!

Giden hiçbir canın geri gelmeyeceği her zaman cam veya tampon kırığıyla kalmayacağı bu kazaların önüne geçmek adına çalışma alanının denetlenmesi ilgili kuralların uygulanması ve talep edilmesi en önemli kriterlerimiz ve beklentimizdir. Mevcut karayolunun paralelinden orman bölgesine doğru açılan 400 metre aşağısından görülmemesi ayrı bir tehlikedir. Bu çalışma fotoğraflarla belgelenmiştir. Bu çalışmanın bilincinde olmayan fark etmeyen bir çok insanın yoldaki tehlikenin farkında olmadığını gördük. Özellikle bu durum gece vaktinde görüş kısıtlı olduğu için daha da vahimdir. Bu vadiden ger geçişte aynı korkuları artık her yıl bahar ve yaz aylarında yaşanan sel ve su baskınlarında dağlardan ırmaklarla inen hafriyat ve dolgu malzemeleri bu yola ciddi zarar vermektedir. Daha birkaç ay önce dere yatağına kurulan şantiyedeki işçiler canını zor kurtarmadı mı? Yüksek tonajla taşınan taş ve hafriyatlar bu yolu kullanılamaz hale getirmedi mi? Taş kamyonları devrilmedi mi, dereye uçmadı mı? Acaba taş kamyonları neden zorunlu olduğu halde kapatılmıyor ve denetlenmiyor.  Bu ocağın işçi uzmanı nerede? Biz çok şey mi istiyoruz? Bu yolumuzu bize emniyetli bir şekilde kullanmak istiyoruz. Bu yöreye sadece oy almak için gelmeyin artık.  Tüm siyasi partilere sempatisi olan farklı fikir ve düşüncelere sahip medeniyet ve kültür vadisi mütevazi insan profili bu coğrafya yeri geldiğinde de tokadını vuracaktır, gereken cevabı verecektir. Bu insanlar artık mütevazilikten çıkma arefesindedir.

Geçtiğimiz günlerde de bölgede kaza gerçekleşmişti. İlgili haber için tıklayın;

kaza


Yorumlar (6)
Davut 1 yıl önce
Bu bölücüler fetö operasyonu olabilir dikkat edelim :) Akpli gibi yorum yapacağım artık :)
Hüsrev 1 yıl önce
Allah korumuş , haklısınız ama sesinizi duyan var mı? Makam sahipleri sizle ilgilenecek mi merak ediyorum ?
fatih ATEŞ 1 yıl önce
Biz 15 yıldır tepki gösteriyoruz duyan dinleyen yok yapılan her patlatmada başımıza taş yağıyor evlerimiz arazilerimiz yerinden oynuyor; evlerimizde duvarlarda çatlaklar oluşuyor, en ufak bir yağmurda gevşeyen topraktan dolayı heyelan oluyor sürekli bir tedirginlik içinde yaşıyoruz, arazimizde gezmeye çalışmaya korkar olduk. işin en acı yanı da taş ocağı olarak kullanılan ormanlık alanın bizim tapulu yerimiz olduğu halde üzerinde ağaç var diye ormaniye tarafından karşılıksız el konularak daha sonra da ihale ile ağaçları kestirilip bir firmaya taş ocağı olarak işletmeye verilmesi. aynı noktada yıllar önce taş kaymasından can kaybı da yaşanmış olmasına rağmen işletme hala çalışabiliyor. Maalesef her şeyin para ve yalan olduğu bir dünyada yaşıyoruz. insanlara üç beş kuruş para vererek hatalarını kapattığını insanları susturduğunu düşünen işletme anlayışı burada da var.
Galafgali 1 yıl önce
İyi güzel de akp eski milletvekili Safiye Seymen tarafından tapulu bu araziler ormana devredildi ve akp bu bölgeden her seçim%70 oy alır demekki herkes hâlinden memnun ben defalarca cimer dahil her yere şikayet ettim sonuç yok ama şuna da şükretmek lazım iyi ki beni vatan haini terörist ilan etmediler ha fetocu da diyebilirlerdi şimdi cırlamanın hiç bir anlamı yok.! %90 oya düzelir
OFLU TÜRK 1 yıl önce
VATANDAŞ HAKLI YA YOLU DEĞİŞTİRİN YADA GÜVENLİ HALE GELENE KADAR TRAŞLAYIP DUVAR ÇEKİN
mehmet 1 yıl önce
her yer tas ocagi.
durmak yok yola deva,,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@