banner526

banner513

Trabzon'da vatandaşların sorumsuzluğu isyan ettirdi

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kovid-19 salgını nedeniyle kontrollü sosyal yaşama geçilmesiyle birlikte piknik ve ören yerlerine akın eden vatandaşlara çöp uyarısında bulundu. 

Trabzon 29.06.2020, 12:26
Trabzon'da vatandaşların sorumsuzluğu isyan ettirdi

Virüs salgını nedeniyle uygulanan yasaklardan bunalan vatandaşların gezip dinlenme ihtiyaçlarını gidermek için parklara, ören yerlerine, piknik alanlarına ve yaylalara akın ettiğini belirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, sorumsuz bazı vatandaşların gezip dinlendikten sonra çöplerini gelişigüzel bir şekilde çevreye attığını söyledi. 

“TEMİZ ÇEVREDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKI”

Bütün vatandaşları doğaya saygılı ve duyarlı olmaya davet eden Başkan Genç, şöyle konuştu: “Gezip, dinlenmek için yaylalara, göl kenarlarına, milli parklara ve diğer doğal güzelliklere yaptığımız ziyaretlerde hiçbir zaman çevre duyarlılığımızı bir kenara atmamalıyız. Uygulanan yasaklardan sonra gezip dinlenmek, moral bulmak bütün vatandaşlarımızın hakkıdır; ancak çevreyi kirletmek, atık ve çöpleri gelişigüzel bir şekilde etrafa bırakmak bir hak değil; başkalarının temiz bir çevre ve doğada yaşama hakkına tecavüzdür. Bu tür davranışlar büyük bir sorumsuzluk olduğu gibi; aynı zamanda vatandaşlık görevini ihmal etmektir. Diğer yandan hukuki olarak da çevreyi ve doğayı kirletmek yürürlükteki mevzuatlara göre de suçtur.”

Trabzon'da vatandaşların sorumsuzluğu isyan ettirdi

“KENDİ EVİMİZ GİBİ BAKMALIYIZ”
Tabiatın bütün insanlığın ortak malı olduğunu, bundan dolayı tabiatı korumanın bütün insanların ortak sorumluluğu olduğunu belirten Başkan Genç, “Eğlenmek ve dinlenmek için nereye gidersek gidelim, tabiata ve doğaya saygılı olmalıyız, sahip çıkmalıyız. Nasıl ki, hiçbir insan kirli ve pis bir evde yaşamak istemez ve evinin tertemiz olmasını isterse, doğa da bütün insanlığın ortak evidir. O nedenle doğayı her türlü çöp ve atıktan korumak bunun yanında tahrip edici davranışlardan uzak durmak bütün insanların ortak sorumluluğudur. Güzelliklerinden, nehirlerinden, dağlarından, bin bir çeşit bitki ve ağaçlarından istifa ettiğimiz doğaya asla hor gözle bakmamalıyız. Temiz havasını soluduğumuz, soğuk sularını içtiğimiz güzelim ormanlarımızı tahrip edici her türlü davranıştan uzak durmak bir vatandaşlık görevi olmanın yanında aynı zamanda da insan olmanın bize yüklediği bir sorumluluktur. Basında şahit olduğumuz kadarıyla gezinti ve dinleti alanları içinde yer alan ormanlardaki ağaçlara zarar verilmektedir. Ağaçlara isim kazınmasından tutun da gövdelerinin yontularak inceltilmesi ve kabuğunun soyulmasına kadar ormanlarımızdaki ağaçlarımıza birçok zararlar veriliyor. Bu tür sorumsuz davranışlar hem tabiat güzelliklerimizi tahrip etmekte, hem de vatandaşlarımızla ilgili olumsuz algıların oluşmasına neden olmaktadır. O nedenle bütün vatandaşlarımızı ister şehir merkezlerinde olsun isterse yaylalarda ve dağlarda olsun çevreye karşı duyarlı ve saygılı olmaya davet ediyorum. Eğer temiz bir çevrede yaşayıp, temiz sular içmek, temiz hava solumak ve temiz toprakta yetişen sağlıklı,  organik gıdalarla beslenmek istiyorsak, doğamıza sahip çıkalım. Lütfen her türlü atığımızı ya da çöpümüzü gelişi güzel bir şekilde çevreye değil, çöp konteynerlerine atalım.”   ifadelerine yer verdi. 

Trabzon'da vatandaşların sorumsuzluğu isyan ettirdi

Trabzon'da vatandaşların sorumsuzluğu isyan ettirdi


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (12)
davut 4 gün önce
Belediyenin zabıtası yok mu? Ceza kesin başkan bakalım daha çöp atan dangalak çıkacak mı
Serkan 4 gün önce
İnsanlarımız malesef pis
Vatandaş 4 gün önce
Arapları yerden yere vuran arkadaşlar okusalar bari bu yorumu bu yıl Arap’lar gelmedi hani onlar çok pis milletti bunu kim yaptı acaba o zaman. Bizim millet kimseyi beğenmez ama al işte kendiside bu Aslan yattığı yerden belli olurmuş
Eso 4 gün önce
Yorum yapmaya gerek yok.milleti eve tıkayın bizim millet dışarı çıkınca böyle yapıyor.bende dahil bize rahatlık fazla.
Haylaz abi 4 gün önce
Ayıptır ulan ayıp yemesine yiyonuz da poşete koyup çöpe atmasıni bilmiyonuzmu yaa Allah belanızı versin herkim böyle yapıyorsa gırtlağını doldururken iyi arabaya poşetleyip koyarken iyi çöpe at bari o ağaçlarda artık kesene tühh seni Allah ıslah eylesin
Delininbiri 4 gün önce
İşte medeniyetin ölçüsü budur...!
Siz hala medeniyeti teknolojimi sanıyorsunuz..
OFLU TÜRK 4 gün önce
UYARIYLA BU İŞ OLMAZ AMAN VATANDAŞ KÜSER BİZE DİYE BU İŞ OLMAZ.GEREĞİNİ YAPACAKSINIZ BASACAKSIN AĞIR PARA CEZASINI BAK NE OLUYOR.MASKEDE AYNI BİR SÜRÜ TAKMAYAN VAR YALNIZCA ZABITA ANONS YAPIYOR O KADAR İNANMAYAN İLÇELERİ DOLAŞIP GÖRSÜN.
Fatma 4 gün önce
Çevreyi böyle sorumsuzca, düşünmeden kirletenlere ağır cezalar verilmeli doğaya en çok zararı insanlar veriyor. İnsanlar maskelerini, eldivenlerini, sigarayı hiç düşünmeden rahat bir şekilde sokağa atıyorlar.
Faruk 4 gün önce
Böyle çevre ve hayvan düşmanı bir toplumu Avrupa Birliği içine alır mı?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@