Trabzon'da Uzungöl'e alternatif

Bin 600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası'nda yer alan doğal göl, Uzungöl'e alternatif olmak üzere genişletilerek turizme kazandırılacak.

Trabzon'da Uzungöl'e alternatif
banner432

Trabzon'a en yakın yayla konumundaki Akçaabat ilçesinin bin 600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası'nda bulunan doğal göl, genişletilerek Uzungöl'e alternatif olarak turizme kazandırılacak.

İl merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Hıdırnebi Yaylası, ormanları, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle kentte yayla turizminin gelişmesinde önemli yer tutuyor.

Hıdırnebi Yaylası, 1998'de hazırlanan Yayla-Kent Projesi ile inşa edilen bungalov tarzı evler ve sosyal tesislerle bölgede ziyaretçilerine uzun yıllardır konaklama imkanı sağlarken, her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerle de binlerce insanı ağırlıyor. 

Şehir merkezine yakınlığı dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilk adreslerinden biri olan yayla, doğa yürüyüşü, safari ve fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Hıdırnebi'nin doğal yapısı ve şehre yakınlığıyla her geçen yıl daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Ayvazoğlu, Turizm Master Planı'na dahil edilen yaylanın gelecek yıl başlayacak çalışmalar doğrultusunda turizmden daha fazla pay alacağına inandıklarını belirtti.

Trabzon'da Uzungöl'e alternatif

Bu çalışmalarla mevcut doğal gölün genişletilmesinin sağlanacağına işaret eden Ayvazoğlu, "Çevresi ormanlarla kaplı bu gölde yapılacak çalışmaların ardından Uzungöl büyüklüğünde bir göl turizme kazandırılacak. Projede yer alan macera ve çocuk ormanının da yapılmasıyla yaylada yerli ve yabancı turistlere farklı aktivite imkanı da sunulmuş olacak." dedi.

"HIDIRNEBİ TEPESİ DOĞAL MANZARA SEYİR TERASI KONUMUNDADIR"

Altyapı planlamaları tamamlanacak yaylada her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerin de önemli yere sahip olduğunu kaydeden Ayvazoğlu, şöyle konuştu:

"Yaz ayında başlayan ve üç gün süren şenlikler, bölgeye binlerce insanın gelmesine vesile olmaktadır. Ayrıca yayla içerisindeki ormanda yaban hayvanları izlenerek safari yapılabilmektedir. Hıdırnebi, doğal yapısı ve yüksek rakımı nedeniyle yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yaylada bulunan Hıdırnebi Tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Buradan Trabzon şehir merkezi görülebilmekte ve ziyaretçilerine doyumsuz manzaralar sunmaktadır."

Trabzon'da Uzungöl'e alternatif

Yaylada 15 yıl önce ilk restoranı açan işletmeci Tekin Bakırcı, bu seneki turist sayısından memnun kaldıklarını söyledi.

Ağırlıklı olarak Arap turistlerin ziyaret ettiği yaylada öceki yıllara göre daha fazla zaman geçirdiklerini anlatan Bakırcı, "Özellikle yabancı turistlerin gezdikleri yerler arasında mutlaka Hıdırnebi Yaylası vardır. Uzungöl ve Sümela'ya da giderler ama buraya uğramadan geri dönmezler. Son 10 yıldır her yaz mevsiminde buraya gelen yabancı misafirlerimiz oluyor." diye konuştu.

Bakırcı, amaçlarının kaliteyi düşürmeden hizmet verebilmek olduğunu vurgulayarak, "Son yıllarda turistlerin gezebileceği alanların sayısı daha arttı. Bu anlamda yelpaze her yıl genişliyor." ifadesini kullandı. 

Trabzon'da Uzungöl'e alternatif

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 13:21

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hao
Hao - 3 ay Önce

Birde şu kaçak yapılar yıkılsa halenda 2017 Ocak sonrası yasak Yapı yapanlar var
Bu neyin kafası hem imar barışı hem kaçak yapıya devam
Bu işi ADALETLİ yapın
Eski yapıları şart koşarak ahşap kaplama yapılsın

doğal göl?
doğal göl? - 3 ay Önce

hıdırnebide bizim bilmediğimiz bir DOĞAL göl mü var? Doğalsa nasıl uzungöl boyutuna ulaşacak ? Öteki tarafta ki mütahitlerle mi anlaştılar?

Eyvah
Eyvah - 3 ay Önce

Eyvah, eyvah. Desenize Gitti güzelim Göl.
Nereye EL attılarsa mahvettiniz, EL sürmeyin öyle kalsın. Hatta reklamını da yapmayın etrafınıda pislik götürür şimdi.

Ozgur ata
Ozgur ata - 3 ay Önce

O golun de kiyilarina beton dokup etrafini da tesislerle doldurun e mi? Sakin bir saksilik bile bos yer birakmayin.

serdar
serdar - 3 ay Önce

doğal göl derken? bildiğin baraj var fotoda

Kazandirmak mi?
Kazandirmak mi? - 3 ay Önce

Yaptıkları sera gölü ortada golden eser kalmadı artık dokunulmasaydi daha güzel kalırdı şimdi bitti

Cavidan çınar
Cavidan çınar - 3 ay Önce

Ayy orayıda mahvedecekler yazık ya

Hakan
Hakan - 3 ay Önce

Doğal gölün önünde taş duvar olmaz sayın müdür. Doğal set olur. Lafını bilde konuş. Gölü genişletecekmiş. Sanki son bir kaç yılda gelen turist sayısı artmış durumda. Sanki son bu bir kaç yıldır bu turistler göl için geliyor da gölü genişletecekmiş. Orayı genişletmek için ormanı kırman gerek ve o kadar büyük bir göl elde edebilmen için nerden baksan en az 10 metre yüksekliğinde duvar örmen gerek. Şayet ördün diyelim. Orda daha önce oluşturulan gölet çok küçük bir akarsudan besleniyordu. Nasıl dolduracaksın o hayalindeki göleti. Taşıma suyla mı?

banner393

banner426

banner443

banner441