Trabzon'da uçak kazasına soruşturma başlatıldı

Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan kaza yapan uçakla ilgili, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Trabzon'da uçak kazasına soruşturma başlatıldı

Ankara- Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkan yolcu uçağı, denize 25 metre kala yamaca saplanıp durabildi. 162 yolcu ve 6 mürettebat, sorunsuz bir şekilde kurtarıldı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla ilgili soruşturma başlattı. Tedbir amacıyla hava trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı yeniden uçuşlara açıldı.Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, dün saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıktı, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. Olay yerine sevk edilen kurtarma ekipleri, 162 yolcu ile 6 mürettebatı hiçbir sorun yaşanmadan tahliye etti.

Trabzon Havalimanı, hava trafiğine kapatılırken, uçaklar da Erzurum, Erzincan, Ordu-Giresun ve Samsun havalimanlarına yönlendirildi. 

KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Pistten çıkan uçağın denize doğru yönelmesini önlemek için önlem alındı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uçağın kurtarılması için çalışma başlatıldı.  Tedbir amacıyla hava trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı yeniden uçuşlara açıldı.


KAZA KIRIM EKİBİ İNCELEME BAŞLATTI

Ankara-Trabzon seferini yapan PC 8622 sefer sayılı Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı, Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, sağa dönüş yapması gerekirken hız alarak sola doğru dönüş yaptı. Pistin kuzey tarafından yamaçtan denize yönelen uçak, iniş takımlarının balçığa dönüşen toprağa saplanması üzerine denize yaklaşık 25 metre kala durdu. 

Olaydan sonra uçak halatla sabitlenerek denize kaymaması için de önlem alındı.

Bu sabah bölgeye gelen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kaza Kırım Ekibi inceleme başlattı. Uçak ve Havalimanında inceleme yapan ekip kazayla ilgili rapor hazırlayacak. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, telefonla aradığı Trabzon Valisi Yücel Yavuz dan bilgi aldı. Vali Yavuz da beraberinde bir ekiple Sahil Güvenlik teknesi ile açıldığı denizden incelemelerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2018, 16:53


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 10 ay Önce

pilot çok hızlı ve piste geç indi, pilotaj hatası gibi

6161kum
6161kum - 10 ay Önce

kilif araniyor pilotlar otomotik pilota guveniyorlar ucaği pilotlar deyil otomotik pilot ucruyor cok buyuk sorumsuzluk Allaha şükür kimsenin burnu kanamanis cok geçmiş olsun

Mehmet
Mehmet - 10 ay Önce

Bilmiş bilmiş yorum yapmayın yılların pilotlariymis gibi bir kazanın tedayli raporu da biranda çıkmaz. Keşke pilot olsaydiniz da sizi gorseydik

Şevket
Şevket - 10 ay Önce

Ne demek henüz belirlenemeyen neden den dolayı böyle oldu böyle saçmalık görülmedi bir neden mi belirlenmeye çalışılıyor! Bunun nedeni bellidir ayrıca nettir bu saate kadar da sürmez sanki uçak denizin dibini boyladı ulaşılamıyor da nedenini bilmiyolarmış gibi

Gurbetci
Gurbetci - 10 ay Önce

Yaw ne manevrasi ucak dirwk olarak ucuruma yonelmis hem yolcularin anlattiklari hemde cimendeki teker izinden belli .sorun artik lastigimi patlamis pilot controlumu kahbetmis vermis ucagi yamactan asaga. Gozun gordugu ne haberde ifade edilen ne.

banner421