Trabzon'da Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu

Trabzon'da yapılması planlanan Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu.

Trabzon'da Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu

Ortahisar Belediyesi tarafından yapılan Tünel Akvaryum Projesi'nde ilk kazma vuruldu. Türkiye'de ilk olacak proje Zağnos Vadisi ile Tabakhane Vadisi'ni yeraltından tünelle birleştiriyor. Tünel içine yapılacak akvaryumda birçok deniz canlısı yer alacak. 


Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, yüklenici firmanın gerekli zemin etütlerini tamamlanmasından sonra Tabakhane Vadisi'nde tünel açma çalışmalarına başlandığını belirterek, "Yüklenici firmaya 30/04/2018 tarihinde iş yeri teslimi yaptık. Yüklenici firma gerekli jeolojik etütleri yaptıktan sonra tünel açma çalışmalarına Tabakhane Vadisi'nde başladı. İhale sözleşmesinde tünelin açılmasıyla ilgili iş süresini 240 gün olarak belirledik.  Sözleşme bedelimiz ise 7.749.000 TL'dir.  Akvaryum kısmının inşaatına tünel inşaatı tamamlandıktan sonra başlanacak. Yatırımcı firmalarla görüşmelerimiz devam etmektedir. Tünelin tamamlanması akabinde 6 aylık bir süreç içinde akvaryum imalatlarının tamamlanmasını öngörmekteyiz." dedi. 

Trabzon'da Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu

"BÜTÜN VAATLERİMİN ARKASINDAYIM"

Seçim sürecinde verdiği bütün vaatlerin arkasında durduğuna ve bunları gerçekleştirmek için belediyenin bütün imkanlarını zorladığını belirten Başkan Genç, "Ortahisar'ımıza yakışan projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Ekopark, Pelitli kentsel dönüşüm, Pazarkapı ve Kemeraltı projeleri bunlara en iyi örnektir. Allah nasip ederse ilk defa bölgemizde böyle bir projeyi hayata geçireceğiz. Çok önemli ve maliyeti yüksek bir proje... Birtakım teknik incelikler gerektiriyor. Ama bu konuda hem teknik olarak hem de finansal olarak kendimizi yeterli hissediyoruz. Projemizi hayata geçirdiğimizde sadece Ortahisar için değil, Trabzon şehri için de simge bir proje olacak. Bölge illerimiz arasında bir farklılık yaratmış olacağız. Akvaryum, Karadeniz Bölgesi için bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye'de de ilk defa yeraltında bir akvaryum yapılacak. Dünyada da benzeri yok sanırım. Türkiye için de bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Zağnos ve Tabakhane vadilerini 180 metre uzunluğunda bir tünelle yeraltından birleştireceğiz. Turistleri şehir içine çekecek ve şehir içinde daha çok zaman harcamalarını sağlayacak bir proje. Tünel Akvaryum ile ayrı bir çekim, ayrı bir cazibe merkezi oluşturacağız. Gelen ziyaretçilerin bu şehirde daha fazla kalmasını, yaşamasını, şehir içine girmesini istiyoruz. Bu projemiz de buna dönük bir proje olacak." diye konuştu. 

Trabzon'da Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu

"AKVARYUM OLMAMASI BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİ"

Deniz kenti Trabzon'da böyle bir projenin olmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünü belirten Başkan Genç, "Deniz şehriyiz ama maalesef birkaç balık türü dışında hiçbir balığı tanımıyoruz. Ve maalesef balıkçılıkla ünlü Trabzon'da deniz canlılarını tanıtacak, teşhir edecek bir akvaryum yok. Bu bana göre çok büyük bir eksiklik. Bu eksikliği gidermek için Tünel Akvaryum inşaatına başladık. Yapacağımız akvaryumla vatandaşlarımızla her türlü deniz canlısını buluşturacağız. Ve deniz canlılarıyla ilgili insanlarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturacağız. Bütün Trabzon'a ve Türkiye'ye projemizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi. 

Trabzon'da Tünel Akvaryum için ilk kazma vuruldu

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 12:29


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim çevik
ibrahim çevik - 7 ay Önce

6 sene öncede bir seçim arefesinde KANUNİ bulvarına kazma vurduydu efendiler. demirleri paslandı, yersen trabzon.

büyük eksik akvaryum mu ?
büyük eksik akvaryum mu ? - 7 ay Önce

daha büyük eksiğin var başkan. vizyon mesela...

İsa Sayar
İsa Sayar - 7 ay Önce

Türkiye'de ilk olacak uygulamalar artık Trabzon'da yapılıyor. Düşünene, uygulayana, çalışana, uğraşana helal olsun.

61
61 - 7 ay Önce

yapılan yatırımlara bakıyorum memleketimiza hiç hayrı yok bir tane uretime dayalı bir faprıka yapamadık,

Hasan pekşen
Hasan pekşen - 7 ay Önce

Şakamızıda yaptık

MURAT AYDIN
MURAT AYDIN - 7 ay Önce

BAŞKANIM AKVARYUMUN KAPISINADA TRAPARK KOYARSINIZ ARTIK.

Yasemin  akbal
Yasemin akbal - 7 ay Önce

Yapilacak proje cok guzel emegi gececek olanlara şimdidenteşekkur.fakat o su köprüsünü yikmayin tarihi kopru icinde su borulari gecer....tarihi yok etmeyelim.

sıradan vatandaş
sıradan vatandaş - 7 ay Önce

Yapılan işin akvaryumla alakası yok.Derenin üstünü kapatıyorlar ne akvaryumu.Yalnız akvaryum girişi efsane olmuş,nereye kurdularsa söyleyinde gidip bakalım ön inceleyelim.Trabzon Ortahisar Akvaryum heee güzel olmuş


banner421

banner426

banner432

banner443

banner441