vardallar

Trabzon'da şok eden tablo! Yoğun bakımlar doldu, günlük vaka 700!

Trabzon'da, Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeniyle hastanelerin yoğun bakım servisleri tam kapasiteye ulaştı. Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, kentte günlük pozitif vaka sayılarının arttığını belirterek, "Vakalar günlük 500 ile 700 arasında gidip geliyor. Bu vaka sayısıyla servislerde baş edebiliyoruz ama yoğun bakımlarda sınırdayız" dedi.

Trabzon 22.09.2021, 11:02 22.09.2021, 11:16

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, geçen hafta günlük 500 olan pozitif vaka sayısının 700'lere kadar ulaştığını açıkladı. Yoğun bakım servislerinin kapasitesinin dolduğunu söyleyen Dr. Usta, "Maalesef her gün 5 ile 10 arasında vefatımız oluyor. Şu anki süreçte bu bizim ciddi üzüntü kaynağımız. Yoğun bakımlarımız bir süreçten geçiyor tamamen dolu olarak hareket ediyoruz. Belli hareketlerle maalesef vefat edenlerle veya düzelip servise çıkanlarla birlikte süreci acillerde çok fazla yığılmadan yönetmeye gayret ediyoruz ama hep sınırda gittiğimizi söyleyebilirim. Servis anlamında çok bir sıkıntımız yok. Servis yataklarımızda henüz öyle bir sıkışıklık yaşamadık ama vakalar aşağıya gelmiyor. Vakalar günlük 500 ile 700 arasında gidip geliyor. Bu vaka sayısıyla servislerde baş edebiliyoruz ama yoğun bakımlarda sınırdayız " dedi.

"SINIRDA BİR TABLODA GİDİYORUZ"

Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle insan temasının artarak vaka artışına neden olabileceğini belirten Dr. Usta, "Kapalı alanlarda insanların teması arttıkça ve aşısız olanların aşılarını tamamlamaması durumunda sıkıntıyla karşı karşıya kalacağımızı öngörüyoruz. Şu haliyle de zaten sıkıntı ve sınırda bir tabloyla gidiyoruz. Bunun aşağıya çekilmesi gerekiyor. Bu bağlamda bunu özellikle aşıya bağlayacak olursak, hastalarımızın aşısını tamamlamamış ya da aşısını olmamış kişilerin büyük çoğunlukta olduğunu söylersek gelecekte de böyle devam ederse neyle karşılaşacağımızı vatandaşımızın takdirine bırakmak gerekiyor" diye konuştu.


Yorumlar (14)
sıtkı 1 ay önce
il sağlık müdürü cıkıp acıklama yapsın hadi bakalım millet bahcesinde yapılan konserler ile ilgili ne düşünüyor? hastanelerdeki doktorlar tedbirlere uyun diye insanlara tepki gösteriyodular konsere tepki gösterdiler mi???
süleyman 1 ay önce
üniversiteler açılacak sen hiç bir şeye önlem alma tedbir alma üstüne git konser yap tamam insanlar bunaldı eğlenmek hakları ama şuan vakalar bu durumda iken ne kadar doğru yapılan bu konser.? ben hakkımı helal etmiyorum...
Ali Başkan 1 ay önce
Sn. Usta ekonomi biraz düzeldi ve turizm sezonunun sonu geldi diyemi öyle oldu, böyle oldua yoğun bakımlar sınıra dayandı vs vs bu millet aylarca evlerinde durdular, işyerleri kapandı, kimi aç, kimi susuz, kiji credi karri ve bankalara borclanarak kimide yastik altindakini yedi dolatisiyla iş olmadigindan gelir birşey yok...
Ne yaptınız gurbetçi, suriye, afgan, arap vs ekonomi düzelsin diye halkin aylarca yaptığı fedakarlığı görmezden gelip ekonomi ugruna vakalar da, ölü sayılarında ve hastane yoğun bakımlarda rekorlar kırdınız maşAllah, sezon ortasında da vardı turistleri kaçırmamak için gizli tuttunuz şimdi sezon sonu geldi gercekleri söylüyorsunuz bu millet bu kadar cahil mi? Sizler ve bazilari sefasini yazin sürdürdü biz ne yapalım cefasını mı çekelim?
Sinan 1 ay önce
Konserlere devam sayin Usta bunları trabbzon büyük şehir belediye başkanına da Bi söyle bakalım ne cevap verecek acaba
Yasemin 1 ay önce
Merhaba öneclikle benim şuana kadar bişeyim yoktu apartmanda alta oturan covid olmuş ve evede tek yasadını söylüyor ama o evde 6 7 kişi var onlarda covid tabi sonra bunlar hep dışrı cıkıyor bunlar yüzünden covid oldum ???? hakkımk helal etmiyorum ????
? 1 ay önce
covit olanlar LÜTFEN vicdansızlık yapmasınlar....kendilerini karantinaya alsınlar....
Hayat 1 ay önce
Durum bu vaziyetteyken; konser yapmak ne kadar doğruydu ? Haftaya bu rakamlar daha da arttığında sorumlusu sadece konsere giden halk mı olacak ? Kapanmanın geleceği günleri dört gözle bekliyoruz … yoksa aşılı olduğumuz halde endişeliyiz , aşı olmayan kesim yüzünden aşımızın da bi anlamı kalmayacak .
Tekin 1 ay önce
Çok ilginç şeyler oluyor, ilkokul ve liseye giden çocukları covit oldu evde karantinada ama öğretmen olan anne babaları aşılı diye karantinaya alınmayıp okullarına gönderilik ya onlarda yakalamadıysa ve öğrencilerine bulaştırırsa . Ama tabi doğru kimin umrunda ne velilerin ne ülkeyi yönetenlerin herkes mutlu veliler çocukları evden göndermenin yöneticilerde özel okul kreş ve dersaneleri doldurdukları için mutlu ölenler gömülecek kalanlar durmak yok yola devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@